Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

118. MTW: BOB DYLAN : "Blowin' In The Wind"


Singiel, 1963
strona B: "Don't Think Twice, It's All Right"
Album: "The Freewheelin' Bob Dylan", 1963
Kompozycja: Bob Dylan
Producent: John H. Hammond
Wytwórnia: Columbia
Długość: 2:48
Obsada: Bob Dylan na gitarze i harmonijce ustnej.W czwartym bodajże odcinku serialu amerykańskiego "Wonderful Years" (emitowanego w naszej telewizji pod tytułem "Cudowne lata"), jego bohater wspomina rok 1968 jako rok zmian, czasu wojny w Wietnamie, epoki hippisów, rosnącego dystansu pomiędzy dorosłymi a młodymi w kwestii podejścia do życia, zrozumienia go. Ilustracją wewnętrznej narracji bohatera jest kadr z jego siostrą Karen, ubraną jak typowa hippiska, z gitarą w ręku, siedzącą przed domem na trawniku i grającą 'Blowing In The Wind' Dylana. W owym czasie odkryty na nowo song stawał się z racji swego tekstu (odpowiedź zna tylko wiatr) ale także muzycznej urody) hymnem pokolenia. Na marginesie, naprawdę wspaniały serial, ilustrowany fantastyczną muzą z piosenkę przewodnią Joe Cockera, cover beatlesowskiego "With A Little Help From My Friends". Polecam gorąco. Ciepły, wzruszający, często bardzo komediowy ale na bardzo mądry, wyważony i subtelny sposób. Osadzony w końcówce lat 60-tych (na ścianie w pokoju bohatera wisi podobizna McCartneya z 'Białego Albumu'). Piosenki Dylana musiały się w nim znaleźć. Również na ścieżce filmowej filmu "Forrest Gump", na której znalazły się wyjątkowo ważne dla Amerykanów nagrania songu Dylana nie mogło zabraknąć. Magazyn Rolling Stone umieścił piosenkę Dylana na 14 miejscu swojej listy "500 Greatest Songs of All Time"
Jak wiecie pewnie, Artysta otrzymał w 2016 roku nagrodę Nobla, w dziedzinie literatury (tutaj). Wspomniana wyżej piosenka (mam ciągły niesmak, gdy używam tego terminu w stosunku do niektórych muzycznych dokonań czy Dylana czy Beatlesów na przykład) miejscu 118, może dość odległym, ale cóż to znaczy w obliczu milionów piosenek nagranych do tej pory?  'Blowin' In The Wind' to jedna z najbardziej znanych piosenek amerykańskiego barda, rockowego choć nie tylko poety, obok choćby takich jak 'All Along The Watchtower' czy 'Like A Rolling Stone' i mnóstwo innych. Tak zwany protest song, na pewno jeden z pierwszych, po latach swoim mądrym tekstem aktualny, a może nawet z dnia na dzień coraz bardziej aktualny. Tekst wszak mówi o wolności, pokoju, czy wojnie, wartościach czy tematach nawet dzisiaj, w 2017 roku jakże na czasie.W kwietniu 1962 roku, w czasie swojego  publicznego występu (w owym czasie trudne je było nazywać koncertami) w Gerde's Folk City w nowojorskiej Greenwich Village Bob zaśpiewał swoją nową piosenkę, poprzedzając ją prostym komentarzem: "To nie jest żaden protest song lub cokolwiek w tym stylu, ponieważ ja nie piszę protest songów". Zaśpiewał wtedy pierwszą i trzecią zwrotkę piosenki. Widocznie jeszcze nad nią pracował. Miesiąc później miał już gotowy tekst, który opublikował w magazynie folkowym 'Broadside', 9 lipca gotową nagrał w studiu. 
Melodię Dylan zapożyczył z ludowej piosenki jeszcze z epoki niewolnictwa "No More Auction Block for Me," styl od lekko biblijnej retoryki, którą stosował w swojej twórczości Woody Guthrie, okraszając ją jednak swoimi celnymi poetyckimi pytaniami, skierowane do jego zdaniem największej wady człowieka: oobojętności. Później artysta bagatelizował wielokrotnie znaczenie piosenki: Napisałem ją szybko, zaledwie w 10 minut, wystarczyło tylko powkładać słowa do starej, duchowego czegoś, czego prawdopodobnie nauczyłem się z płyt Carter Family. To taka tradycja folkowa. Wykorzystujesz to, co już się kiedyś ukazało.
 Nagrana w 1962 roku, wydana w następnym roku na singlu niedużo zwojowała, ale dzisiaj to absolutny klasyk, kanon muzyki. Latem 1963 roku nagrało swoją wersję kompozycji Dylana trio Peter, Paul and Mary (clip niżej), która stała się gigantycznym hitem w całej Ameryce. Singiel dotarł do 2 miejsca list Billboardu, w Wielkiej Brytanii do 13. Wersja tria, bardzo udana choć dzisiaj zupełnie zapomniana  z pewnością pomogła w promocji samego artysty, piosenki jak i jego albumu 'The Freewheelin' Bob Dylan'. 

BOB DYLAN [1962]: Niewiele więcej mogę powiedzieć o piosence, prócz tego, że odpowiedź niesie wiatr. To żaden film książka czy coś innego, o czym można dyskutować. Człowieku - wszystko co chcesz wiedzieć jest w wietrze, on niesie na wszystko odpowiedzi. Zbyt wielu tych teraz takich modnych mądrali mówi co i jak, ale ja im nie wierzę. Wciąż uważam, że odpowiedź niesie wiatr, tak jak kawałek papieru, niesiony nim, musi w końcu opaść. Problem polega na tym, że nawet gdy taka odpowiedź spłynie na nas, niewielu ludzi ją dostrzega ... i ona znowu odlatuje. Uważam, że najwięksi przestępcy to ci, którzy odwracali głowy wtedy gdy widzieli zło i wiedzieli o nim. Mam tylko 21 lat ale wiem, że było takich zbyt wielu. Wy ludzie, powyżej 21 lat, jesteście starsi i mądrzejsi.

W dokumentalnym filmie o Dylanie Martina Scorsese pt "No Direction Home", Civil Staples, czarnoskóra działaczka w obronie praw człowieka, jednocześnie piosenkarka soulowa i gospel stwierdza, że gdy pierwszy raz usłyszała piosenkę, to była była bardzo zdumiona i nie mogła zrozumieć jak młody biały człowiek mógł w niej wyrazić tak mocno frustrację oraz aspirację ... czarnych.Do dzisiaj wielu artystów, w tym czarnoskórych jak chociażby Sam Cooke nagrało song Roberta Zimmermana, bo tak naprawdę brzmi nazwisko i imię Boba.
Krytyk Andy Gill napisał: "Blowin' In The Wind" oznaczał ogromny skok w twórczości kompozytorskiej Dylana. Wcześniejsze dokonania jak "The Ballad of Donald White" and "The Death of Emmett Till" były bardzo uproszczonymi, reportażowymi. "Blowin' In The Wind" było inne, po raz pierwszy Dylan odkrył skuteczny sposób przechodzenia od szczegółu do ogółu. Gdy w "The Ballad of Donald White"  temat wykonania egzekucji  na przestępcy został bardzo zredukowany i niewykorzystany, "Blowin' In The Wind" można odnieść do każdego aspektu wolności. Song pozostaje nierozerwalnie związany z imieniem Dylana, chroniąc jego reputację libertarianina

Ciekawostką jest, że piosenka, jak i cały album całkowicie zauroczyła ... The Beatles,  w czasie ich  pobytu w Paryżu w styczniu 1964 roku. Podobno płyta nie schodziła z talerza adapteru. Bob w 1964 roku był jeszcze w  tzw. okresie folkowym, akustycznym, ale gdyby już wtedy piosenka ukazała się w aranżacji "elektrycznej" (którą dopiero on z kolei podpatrzył, przekonując się do niej u Beatlesów), jak np. 'Like The Rolling Stone', miałby już wtedy swój pierwszy numer 1. Kto wie, prawda? Choć może trzeba było przyjazdu Beatlesów, całej tzw "inwazji brytyjskiej", by Amerykanie przekonali się do twórczości Dylana nie tylko w folkowym wydaniu. Dylan podłączając z czasem swoje instrumenty do wzmacniaczy stracił ogromne rzesze tradycjonalistów, dawnych fanów, potrzeba było czasu by ich odzyskał. Gdy to zrobił, to już na dobre. Ameryka kocha i dumna jest z Dylana, stawiając go na równi z Elvisem. W inny oczywiście, mniej bałwochwalczy sposób. 
Wspomniałem na samym początku serial 'Cudowne lata'. W 1968 roku śpiewano songi Boba, jego samego uważając za guru, mędrca, klasyka. A w 1968 roku Bob miał raptem 27 lat, pisząc 'Blowing In The Wind' raptem 21. Nieprawdopodobne prawda. Niedawno na swoim blogu o Beatlesach zamieściłem tekst amerykańskiego dziennikarza, napisany w hołdzie George'owi Harrisonowi (zresztą wielkiemu przyjacielowi Dylana). Autor zamieścił tam refleksję na temat młodego wieku Harrisona, który odchodząc z zespołu The Beatles jako już weteran muzyki rockowej miał raptem tylko ... 26 lat. Najlepsze swoje piosenki, absolutne dzisiaj klasyki, Dylan napisał także przed 30-tką. Napisałem to by zachęcić Was do przeczytania tekstu piosenki Dylana wiedząc, że napisał to tak młody człowiek. 21 latek raptem.   Tłumaczenie piosenki tutaj.


How many roads must a man walk down
Before you can call him a man?
How many seas must a white dove sail
Before she sleeps in the sand?
Yes, how many times must the cannon balls fly
Before they're forever banned?
The answer my friend is blowin' in the wind
The answer is blowin' in the wind.

Yes, how many years can a mountain exist
Before it's washed to the sea?
Yes, how many years can some people exist
Before they're allowed to be free?
Yes, how many times can a man turn his head
Pretending he just doesn't see?
The answer my friend is blowin' in the wind
The answer is blowin' in the wind.

Yes, how many times must a man look up
Before he can really see the sky?
Yes, how many ears must one man have
Before he can hear people cry?
Yes, how many deaths will it take till he knows
That too many people have died?
The answer my friend is blowin' in the wind
The answer is blowin' in the wind.______________________________________ 
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW '2016
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz