Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

Najgorsze decyzje w historii muzyki wg. magazynu Rolling Stone 10-1 (5)

 

 


Piąty ostatni odcinek serii. Finalna dziesiątka. Mimo wszystko wciąż kilka zaskoczeń.   Znowu muszę powtórzyć zamieszczoną wcześniej opinię, że niektóre "wydarzenia", jak dla mnie, znalazły się tutaj jakby trochę na siłę, aby autor mógł stworzyć tą listę. Może rzeczywiście ta pierwsza dziesiątka jest jak najbardziej przekonująca. Dla mnie z jednym wyjątkiem. Zbyt wysoko. Oceńcie sami.


10.  Billy Squeir niszczy swoją karierę jednym tandetnym videoclipem (1984)
 

Początki stacji MTV były niebezpiecznym okresem. Artyści kręcili filmy przy skromnych budżetach w ciągu kilku godzin, nie zdając sobie sprawy, że tworzą niezatarte obrazy, które definiują ich na zawsze. Świetny teledysk, taki jak „Rio” Duran Duran, pomógł wznieść grupę na wyższy poziom i sprawić, że będzie on wiecznie cool, ale jest też przypadek „Rock Me Tonite” Billy'ego Squiera. Filmik wyreżyserowany przez choreografa Kenny'ego Ortegę pokazuje Squiera paradującego po pastelowej sypialni w różowym podkoszulku. Kiedy zobaczyłem wideo, szczęka mi opadła – powiedział Squier. To było diabelskie. Obejrzałem to i pomyślałem: „Co to kurwa jest? Cała sprawa z tym teledyskiem jest boleśnie niezręczna i zniechęciła do muzyka młodych fanów w całym kraju. To praktycznie zrujnowało jego karierę i przez kilka lat dla niego było bardzo bolesnym tematem, ale w końcu się z tym pogodził. Rany się zagoiły, a blizny nie są tak głębokie, ponieważ moje życie ewoluowało w dobry sposób. Odszedłem z branży muzycznej w wieku czterdziestu trzech lat. nie muszę pracować. Zobacz, kto się teraz uśmiecha! To wideo jest złą częścią dobrego życia.

 


 

 

 

9.  U2 udostępniają swój nowy album na iTunes za darmo (2014)

 


U2 w ciągu zaledwie kilku lat przenieśli się z klubów na areny i stadiony działając już na wielką skalę.
To była mentalność, która służyła im całkiem dobrze w latach osiemdziesiątych, dziewięćdziesiątych i na początku lat 2000, ale posunęli się trochę za daleko w 2014 roku, kiedy podpisali umowę z Apple, na mocy której ich album "Songs of Innocence" miał być dostępny za darmo dla każdego. Dla urządzeń osobistych jednego użytkownika, firmy Apple. Mówimy tutaj o niemałym procencie użytkowników na planecie Ziemia i szybko okazało się, że nie każdy, kto posiadał telefon, był z definicji fanem U2. Reakcja była szybka i brutalna, zwłaszcza że "Songs of Innocence" nie było dokładnie kolejnym "Joshua Tree" czy "Warning Baby" pod względem jakości. Wkrótce firma Apple została zmuszona do stworzenia narzędzia, które umożliwiłoby użytkownikom usunięcie albumu za pomocą jednego kliknięcia. Założyli nawet witrynę pomocy technicznej, aby przeprowadzić użytkowników przez ten proces. Pomyślałem, że gdybyśmy mogli po prostu umieścić naszą muzykę w łatwym zasięgu ludzi, to mogliby chcieć sięgnąć po nią - powiedział później Bono. Jednak nie całkiem. 
8.  Ja Rule inwestuje w Fyre Festival (2017)
 

Jest wiele miejsc, w które Ja Rule mógł w  2017 roku zainwestować swoje pieniądze. Mógł przecież wejść w nieruchomości, giełdę, a nawet handel Bitcoinem.  Prawdopodobnie zarobiłby wtedy dużo forsy. Zamiast tego zdecydował się zainwestować w Fyre Festival Billy'ego McFarlanda. Pracując razem, zarezerwowali Pusha T, Tyga, Desiigner, Blink-182, Major Lazer, Disclosure i wielu innych artystów na ten egzotyczny festiwal na bahamskiej wyspie Great Exuma. Jedyny problem polegał na tym, że nie mieli wystarczająco dużo czasu ani niezbędnych zasobów, aby zorganizować dokładnie to wydarzenie. Nie mieli też pojęcia, co właściwie robią.W końcu festiwal stał się czymś piekielnym w stylu "Ucieczka z Nowego Jorku" dla fanów, którzy dotarli na wyspę, która nie miała nawet odpowiedniego systemu wyżywienia czy noclegów. Bogaci hipsterzy mieszkali w namiotach zamiast w luksusowych apartamentach i żywili się kanapkami z serem, podczas gdy w międzyczasie desperacko czekali, żeby się stąd wydostać. Naprawdę przepraszam, ponieważ to NIE JEST MOJA WINA” — napisał na Twitterze Ja, gdy fiasko projektu się rozwijało. On i McFarland zostali zasypani procesami sądowymi, w tym pozwem zbiorowym o wartości 100 milionów dolarów. W jego obronie, powiemy, że kiedy już wszystko zostało powiedziane i zrobione, Ja Rule został oczyszczony z wszelkich zarzutów.7.  W czasie wojny w Wietmanie Blood Sweat and Tears organizują trasę koncertową sponsorowaną przez rząd USA (1970)


U zarania lat siedemdziesiątych Blood, Sweat & Tears były jedną z odnoszących największe sukcesy grup w Ameryce.
Hity takie jak „You've Made Me So Very Happy” i „Spinning Wheel” puszczano wszędzie (ten drugi przebój w clipie); zagrali w Woodstock; i zdobyli nagrodę Grammy za album roku na nagrany w studiu Abbey Road Beatlesów. U szczytu sukcesu podjęli niewytłumaczalną decyzję o wyjeździe na sponsorowaną przez Departament Stanu wycieczkę po Polsce, Rumunii i Jugosławii. Chodziło o to, aby sprowadzić kulturę amerykańską do kontrolowanego przez Sowietów bloku wschodniego. Ale brak zaufania do rządu USA był  na najwyższym poziomie z powodu wojny w Wietnamie, a Blood, Sweat & Tears nie mogły nie wyglądać jak rządowe pionki propagandowe – czyli mniej więcej tak, czym były. Zespół nigdy nie był w stanie odzyskać swojej reputacji. Pięć dekad później zgodzili się nawet wziąć udział w filmie dokumentalnym zatytułowanym "Co do diabła stało się 
Blood, Sweat & Tears?"
6.  Kanye West rozpoczyna swoją erę "totalnego dupka" przerywając Taylor Swift na 
gali VMA  (2009)

Kiedy przyszli historycy muzyki spróbują wskazać dokładny moment, w którym Kanye West zaczął zmieniać się z bohatera w złoczyńcę,  cóż prawdopodobnie wskażą na galę MTV Video Music Awards 2009. Tego wieczoru szturmem wtargnął na scenę, podczas gdy Taylor Swift wygłaszała przemówienie za wygraną ww kategorii "Najlepszy kobiecy teledysk" do swego utworu „You Belong With Me”. „Hej, Taylor, naprawdę się cieszę z twojego powodu” – powiedział. „Pozwolę ci dokończyć, ale Beyoncé miała jeden z najlepszych teledysków wszech - czasów! Jeden z najlepszych filmów wszechczasów!” Miał na myśli video do "Single Ladies (Put a Ring on It)" Beyonce. West został wyrzucony z show, a nawet prezydent Obama nazwał go  za ten wyczyn „osłem”. Wydaje się to drobnym incydentem, biorąc pod uwagę całe szaleństwo, które miało nastąpić potem, ale długa, ciemna, kręta droga do podziwiania Trumpa i kłamstw na temat holocaustu, pokazywanie pornografii swoim pracownikom i wszystko inne zaczęło się wtedy.
 

 

 

5.  Organizatorzy Woodstock celebrują 30 rocznicę pierwszego festiwalu przerażającymi zamieszkami (1999)

 
Teoretycznie organizoanie obchodów 30-lecia słynnego festiwalu Woodstock w 1999 roku miało duży sens.
Wcześniejsze obchody 25-tej rocznicy w 1994 okazały się sukcesem, a
w Ameryce w tamtym czasie  po prostu nie było wielu festiwali. Dlaczego nie zebrać największych zespołów na świecie i nie zorganizować trzydniowej imprezy? Okazuje się, że za sukcesem festiwalu stoi więcej rzeczy niż rezerwacja zespołów i sprzedaż biletów. Potrzebujesz odpowiednich toalet. Potrzebujesz sposobu na dostarczenie wszystkim wody, który nie wymaga sprzedawania im butelek za 4 dolary. Potrzebujesz przeszkolonych ochroniarzy. Potrzebujesz przecież miejsc, w których ludzie mogą znaleźć schronienie lub nawet cień, jeśli jest bardzo gorąco. Musisz znaleźć lepszą lokalizację niż stara, ponuro nieużywana baza Sił Powietrznych na północy stanu Nowy Jork. Woodstock 1999 nie miał żadnej z tych rzeczy. Nic dziwnego, że skończyło się to zamieszkami, ogniskami i przerażającymi opowieściami o wykorzystywaniu seksualnym. Organizatorzy próbowali zorganizować wydarzenie z okazji 50. rocznicy w 2019 r., ale implodowało to po tym, jak ogłosili skład z wielką pompą na konferencji prasowej w Nowym Jorku.
 
4.  Eric Clapton angażuje się 
w pleceniu bzdur na temat szczepionek (2020)
 

Do 2020 roku Eric Clapton cieszył się nienaganną reputacją w społeczności rockowej.
Krytycy wskazywali na jego szokująco rasistowską tyradę na scenie w 1976 roku, ale zostało to w dużej mierze zamiecione pod dywan lub odrzucone jako produkt zbyt dużej ilości kokainy. Ale potem wybuchła pandemia, a Clapton dołączył do chóru dziwaków, którzy wypluwali niedorzeczne kłamstwa i teorie spiskowe na temat szczepionek Covid. Nagrał nawet piosenki na ten temat. „This Has Gotta Stop” śpiewa w „This Has Gotta Stop”. „Dosyć tego/Nie mogę dłużej znieść tego BS/To zaszło wystarczająco daleko /Jeśli chcesz odebrać moją duszę/ Będziesz musiał przyjść i wyważyć te drzwi”. To najgorsza piosenka w obszernym katalogu Claptona i wielu fanów już nigdy nie spojrzy na niego w ten sam sposób.
 

 
 

 
3.  Wytwórnia Decca rezygnuje 
z podpisania kontraktu z The Beatles (1962)
 
 

Decyzja Decca Records o odrzuceniu The Beatles po przesłuchaniu w styczniu 1962 roku została opisana tak wiele razy, że trudno oddzielić mit od faktów. Menedżer Beatlesów, Brian Epstein, powiedział, że szef Decca, Dick Rowe, powiedział mu, że „grupy gitarowe już się kończą”, ale Rowe upierał się, że to kompletna bzdura. Wiadomo na pewno, że Beatlesi nagrali 15 piosenek dla Decca 1 stycznia 1962 roku – i że Decca odrzuciła raczkujący zespół. Zamiast tego wytwórnia podpisała kontrakt z Brianem Poole and the Tremeloes. To był oczywiście ogromny błąd, który kosztował Decca niezliczone miliony, ale cieszmy się, że tak się stało, ponieważ skierowało Beatlesów na kurs, który doprowadził ich do George'a Martina oraz całej muzyki, którą razem stworzyli. W clipie  piosenka "Till There Was You" z tego przesłuchania.  Pamiętajmy, że w zespole nie było wtedy jeszcze Ringo Starra a na bębnach grał Peter Best.
 
 

2.  Jerry Lee Lewis poślubia swoją nastoletnią kuzynkę (1958)
 

Kiedy Jerry Lee Lewis udał się do Anglii na swoją pierwszą zagraniczną trasę koncertową w 1958 roku, zdecydował się zabrać ze sobą swoją nową żonę. Kiedy wylądował na lotnisku Heathrow, reporter poprosił młodą kobietę o przedstawienie się. Jestem Myra - odpowiedziała i dodała: Żona Jerry'ego. Reporter zwrócił się następnie do Jerry'ego i zapytał, ile ma lat. Piętnaście - odpowiedział muzyk. Prasa zagłębiła się w historię i szybko dowiedziała się, że tak naprawdę miała 13 lat i była jego kuzynką. Szok wywołał nagłówki gazet na całym świecie. Trasa została w dużej mierze odwołana, a Lewis nie był w stanie zarezerwować więcej koncertów ani osiągnąć większej liczby hitów na listach przebojów. W końcu wznowił karierę jako artysta country i nieźle zarobił na nostalgii za latami pięćdziesiątymi, ale skandal ciągnął się za nim do końca życia, bez względu na to, ile razy próbował to wytłumaczyć. „Ożeniłem się z dziewczyną”, powiedział jednemu z reporterów. „Czyż nie?” Jerry był żonaty siedem razy, Myra była jego trzecią żoną. Mieli dwoje dzieci. Pierwsze urodziła w wieku 14 lat, drugie 18. Para rozwiodła się w 1970 roku. Myra złożyła pozew z powodu znęcania się nad nią oraz cudzołóstwa muzyka.1.  The Rolling Stones angażują Hell's Angels jako ochroniarzy na festiwalu rockowym (1969)
 

The Rolling Stones popełnili wiele błędów, kiedy postanowili zakończyć swoją amerykańską trasę koncertową w 1969 roku wielkim darmowym koncertem w stylu Woodstock w Kalifornii.
Nawalili początkowo próbując zarezerwować go w Golden Gate Park, nie mając wystarczającej ilości czasu ani siły roboczej, aby to się stało, zmuszając ich do przeniesienia go w ostatniej chwili na Altamont Speedway. Nawalili, nie wprowadzając wystarczającej liczby toalet ani jedzenia, aby pomieścić tłum, czy budując scenę zaledwie 39 cali nad ziemią. Ostatni błąd - wymagał od nich zatrudnienia ochrony, która otoczyłaby scenę, a to doprowadziło do ich największego błędu ze wszystkich: sprowadzenia gangu motocyklowego Hells Angels, aby ten zapewnił imprezie ochronę. Decyzję tą skrytykowały zespoły Grateful Dead oraz Jefferson Airplane, ale Stonesi się pod nią podpisali. Doprowadziło to do śmierci fanki Meredith Hunter z rąk Aniołów i około 50 000 esejów o tym, jak incydent oznaczał koniec marzenia lat sześćdziesiątych.
 


 
 
______
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz