Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

Christmas Songs - Boże Narodzenie 2022

 

 


 

Przypominam post sprzed roku, znowu trochę może dodanych clipów, poza tym taki sam. Kiedyś okres świątecznych piosenek zaczynał się, hm... 2-3 tygodnie przed świętami. Przypinam poniżej w całości post sprzed trzech lat z moimi wciąż ulubionymi utworami tego okresu (przypuszczalnie większość  linków  nie działa, ale zostają tytuły, więc z łatwością znajdziecie je na YT czy w serwisach streamingowych). Co prawda cały czas nagrywane są nowe piosenki świąteczne, niemniej co roku wszędzie słychać te najbardziej klasyczne jak Wham!, Queen, Jose Feliciano, nasze Czerwone Gitary (w domu słuchamy czasem jeszcze kolędy w wykonaniu Arki Nowego a nawet Golec Orkiestra). Teraz pojawiły się dwie, które wejdą do mojego repertuaru absolutnie  najlepszych christmasowych songów. Przebój z tego roku (2021) Eda Sheerana z Eltonem Johnem - "Merry Christmas" i z 2020 "Christian Eve" zespołu Blossom. 
 
 
 
Na początek nieśmiertelny klasyk z filmu.
 
 
Bing Crosby - WHITE CHRISTMAS 
 Elton John & Ed Sheeran -  MERRY CHRISTMAS

 

Blossoms -  CHRISTMAS EVE

 

 
Czerwone Gitary  -  JEST TAKI DZIEŃ 
 
 The Beatles -  CHRISTMAS TIME IS HERE AGAIN


  Wham! - LAST CHRISTMAS

Pod tym adresem:  napisałem już kiedyś listę swoich ulubionych piosenek świątecznych. Ich lista do dzisiaj się wciąż nie zmieniła, nie doszły w ciągu ostatnich lat jakieś piosenki związane z tym najpiękniejszym w roku świętem. Nadal najbardziej z nimi kojarzy mi się przebój George'a Michaela (Wham!), choć odniesienie do świąt jest tam tylko zdawkowe. Niemniej George napisał przebój (pamiętajmy, że zapłacił milion dolarów Barry'emu Manilow, który uznał, że wokalista Wham! splagiatował jego hits "Can't Smile Without You"), który od momentu powstania w każde święta brzmi w każdej na świecie radiostacji, czy to w oryginale, czy w kolejnych miksach (np. b. długi tzw. 'pudding mix'), w wersjach reggae, rockowych, czy nawet stylizowanych na muzykę klasyczną. Komu dokładnie George dał wtedy swoje serce (jej, jemu?) historia muzyki pop milczy. Nieważne, piękny numer, z gatunku tych, który może lecieć w tle i lecieć -  i nie nuży. 
 
Cyndi Lauper - EARLY CHRISTMAS MORNING
 
Nadal lubię piosenkę świąteczną najgorszego zespołu disco jakim dla mnie byli zawsze Modern Talking, ale ta piosenka specjalnie mnie nie drażni. Nadal wśród polskich piosenek bezkonkurencyjny jest przebój Czerwonych Gitar, którą nawet za Komuny polska telewizja emitowała, tak niezgrabnie, niezręcznie, jakby niechcąco, nie obdarzając jej emisję żadnym tekstem (wszak Świąt Bożonarodzeniowych oficjalnie nu było, były święta i już ). Wciąż jedną z najpiękniejszych piosenek tego okresu, której mi tak bardzo brakuje w eterze jest song Gilberta O'Sullivana. Wśród piosenek, które szczególnie kojarzą mi się z tym okresem nie mogło zabraknąć piosenek trzech ex-Beatlesów, z których jednak piosenka Lennona jest najwyższych lotów, Harrisona najniższych. Zdecydowanie najlepsze jest "Christmas Time Is Here Again", które Beatlesi nagrali w żartobliwej konwencji, specjalnie się nie starając, na specjalną płytkę, rozprowadzaną tylko wśród oficjalnych fan-clubów zespołu. W piosence jest ogromny potencjał, gdyby Wspaniała Czwórka chciała się "przyłożyć" do tego songu (rozbudowana aranżacja wokalna, instrumentalna itd) mielibyśmy ich kolejny klasyk. Okres gwiazdki to wciąż w tle gdzieś klasyk Live Aid Bandu 'Do They Know It's Christmas', którego to (choć kompozycja Midge Ure'a i Boba Geldoffa) powstają kolejne nowe wersje, ale Bono nie oddaje nikomu swojej kwestii: "Well tonight thank God it's them instead of you" . Przebojów, które w tym okresie bardzo lubię jest całe mnóstwo, choćby płyta z kolędami naszych Golec Orkiestra czy Arki Noe'go, jednak nieodmiennie jedną z bardziej uroczych piosenek gwiazdkowych śpiewa Shakin's Stevens oraz Dana.
 
RUN DMC - CHRISTMAS IN HOLLIS


 
jeszcze raz FAB FOUR
 
No i tak mógłbym wymieniać i wymieniać. Jose Feliciano, obowiązkowo Queen, nieśmiertelne 'White Christmas' Binga Crosby'ego, oczywiście absolutna klasyka świąteczna glam-rocka czyli Slade i Mud... Lista poniżej pod clipami.
 
Gilbert O'Sullivan -  I'M NOT DREAMING OF WHITE CHRISTMAS
 
 
 
 
Dana -  COLD COLD CHRISTMAS
 
 
Modern Talking  -IT'S CHRISTMAS
 
 
Shakin Stevens - MERRY CHRISTMAS EVERYONE

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz