Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

Song na dzisiaj: Beth Hart & Joe Bonamassa - "I'd Rather Go Blind"
Utwór, który włączony raz można słuchać bez końca. Naprawdę!!!
Jeden z najbardziej znanych klasyków - tych przez największą z możliwych literę K - bluesa. Utwór nagrany po raz pierwszy w 1968 roku przez Amerykankę włoskiego pochodzenia Ettę Jones, której także - choć nie we wszystkich źródłach -  przypisuje się jej autorstwo, wspólnie z Ellingtonem Jordanem oraz Billy'm Fosterem. Podobno Etta usłyszała zalążki utworu w czasie wizyty w więzieniu u Jordana i sama go później dokończyła. Umieszczenie w spisie autorów Fostera było grzecznościowym ukłonem w stronę aktualnego partnera życiowego. Piosenkarka wydała na swoim albumie w 1968 roku zatytułowanym 'Tell Mama' oraz na stronie B aktualnego singla 'Security' zyskała ogromną popularność, z czasem stała się nieomal kultowa. Proponuję dzisiaj wersję tej piosenki, chyba najlepszą, w wykonaniu czarodzieja gitary Joe Bonamassa oraz amerykańską wokalistkę bluesową Beth Hart. 
Oboje w 2011 roku wydali wspólny album 'Don't Explain', na którym znalazła się ta piosenka oraz dziewięć innych klasyków bluesa (w tym piękna wersja tytułowej piosenki z repertuaru Billie Holliday). Wersję studyjną znajdziecie na Youtube pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=AnXgZZkPP14. Wersja live jest o niebo lepsza, ale polecam oczywiście cały album. Esencja bluesa podana bardzo nowocześnie, stylowo, z naprawdę ciekawymi wokalami Hart. O grze na gitarze Joe Bonamassy chyba nie ma potrzeby dodawać ani słowa (facet o wyglądzie księgowego jest po prostu magikiem sześciu strun).
Wszystko dwojga artystów w mistrzowskim stylu, stąd wędrówka albumu pary aż na 3 miejsce bluesowej listy Billboardu. Wrażeń opisywanych w tekście oczywiście nie polecam. Gdyby jednak zdarzyło Wam się rozstanie z najbliższym, warto zamiast słów z tej piosenki przytoczyć sobie stare ludowe powiedzenie: "tego kwiata to pół świata..."


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz