Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

125. MTW: FOREIGNER - "URGENT"

Singiel: 1981
Strona B: 'Girl On The Moon"

Album: "4"
Kompozycja: Mick Jones
Producent: Robert John "Mutt" Lange, Mick Jones
Wytwórnia: Atlantic
Długość: 3:29


Elliot, Willis, Gramm i Jones
    Obsada: 
Lou Gramm - wokal
Mick Jones - gitara
Dennis Elliot -  perkusja, chórki
Rick Wills - gitara basowa
     dodatkowi muzycy:
Junior Walker - saksofon, solo na saksofonie
Mark Rivera - saksofon, bez sola
Michael Fonfara - syntezatory 
Ian Lloyd - chórki
R.J. 'Mutt' Lange - chórki.

Po raz pierwszy i jak dotąd jedyny na moim topie All-TIME SONGS dwie piosenki z tego samego singla. Dzisiaj ta ze strony A (strona B to piosenka 'Girl On The Moon' - nr 133 mojego TOPu). Singiel z tytułowym utworem 'Urgent' dotarł do miejsca 1 rockowej listy Billboardu oraz nr 4 tradycyjnej Billboard TOP100., a więc wielki sukces komercyjny. Przypuszczam, że kupujący wiedzieli, że druga strona także zawiera znakomity numer. Album '4' to moim zdaniem najbardziej rockowa płyta w dorobku zespołu, co zapewne się stało za sprawą producenta, Roberta Johna 'Mutta' Lange'a, producenta wcześniejszych albumów AC/DC (na zdjęciu obok).

Jak wiemy, różnice między dwoma liderami zespołu, gitarzystą i kompozytorem większości utworów zespołu, Mickiem Jonesem oraz wokalistą Lou Grammem doprowadziły do ich rozstania. Gramm chciał grać bardziej rockowe kawałki, takie jak na '4', Jones skłaniał się bardziej w stronę łagodniejszego pop-rocka. Cóż, po zespole zostały do dzisiaj znakomite numery, z dwoma spotkamy się jeszcze na tym topie.
Lou Gramm: Po albumie '4' Micka zauroczyły syntezatory, prawie wcale nie chciał grać na gitarach.
Junior Walker
Wracając jeszcze do numeru. Oczywiście solo saksofonowe, rewelacyjne, kto wie, czy nie najlepsze w dynamicznych numerach rockowych, choć tutaj nie będę się upierał. Saksofon w rocku dodaje mu szlachetności, wygładza a jednocześnie wyostrza brzmienie, w zależności od gustu słuchacza. Solo na saksie zagrał znany muzyk amerykański, Junior Walker, ale nie mniej piękną partię na tym instrumencie, wspaniale współbrzmiącą z gitarą Jonesa zagrał Mark Rivera, towarzyszący na koncertach zespołowi i grający bardzo wiernie, nie mniej wspaniale partie solowe Walkera. Zobaczcie w clipie niżej.

Fragmenty wywiadu z Lou Grammem z 2016 roku.
- Gdybyś miał wybrać najlepszy album Foreigner to... ?
Lou Gramm: Myślę, że 'Foreigner 4' . Miał najlepszą produkcję. Bardzo dobrze napisane utwory, wspaniałe na żywo występy. Mutt [Lange, producent] pracował nad albumem bardzo ciężko. Gdy śpiewałem w studiu, przychodził i mówił: 'Lou! Nie możesz tego zaśpiewać trochę bardziej tak...'  I sam śpiewał. Ja na to: 'Wychodzi z tego dokładnie AC/DC, chcemy czegoś zupełnie innego'.
Junior Walker? Taaa, byłem w czasie tej sesji z nim. To było niewiarygodne. To była po prostu noc nie do opisania. Wiedzieliśmy, że czegoś brakuje w 'Urgent', ale nie mieliśmy pojęcia, że brakuje tam saksofonu. Widziałem go w Village Voice, w klubie niedaleko, gdzie grywał. W studiu przy zgaszonych światłach widzieliśmy jak grał, wszyscy zgromadziliśmy się tam, żeby zobaczyć jak to robi. Był fantastyczny. W tym samym czasie jego syn grał mu na perkusji. Wcześniej poprosiliśmy go, czy by nie zagrał na jednej z naszych ścieżek. Tamtej nocy powiedział po prostu: 'Jasne, możemy to zrobić, tylko skończę to swoje'. Skończył swoją sesję nad ranem, przyszedł do nas i zrobił swoje solo. Gdy skończył pierwsze solo, wziął się za inny instrument (róg), ale poprosiliśmy go by zagrał dla nas jeszcze raz. Zagrał dla nas pięć razy, wybraliśmy te naszym zdaniem najlepsze i zrobiliśmy z niego takiego mocnego kopa dla całego songu. Był bardzo skromny, podziękował nam, powiedział, że bardzo podoba mu się nasza piosenka. Oczywiście zapłaciliśmy mu. Tak, dzięki temu solo piosenka stała się małym arcydziełem. Póżniej, kiedy graliśmy w LA, a wiedzieliśmy, że tam mieszka, poprosiliśmy go by pojawił się na naszym koncercie. Przybył, ubrany w taki fioletowy gajer. Gdy wszedł na scenę tłum oszalał.Lou Gramm


You're not shy, you get around
You wanna fly, don't want your feet on the ground
You stay up, you won't come down
You wanna live, you wanna move to the sound
Got fire in your veins
Burnin' hot but you don't feel the pain
Your desire is insane
You can't stop until you do it again
But sometimes I wonder as I look in your eyes
Maybe you're thinking of some other guy
But I know, yes I know, how to treat you right
That's why you call me in the middle of the night


You say it's urgent
So urgent, so oh oh urgent
Just wait and see
How urgent my love can be
It's urgent

You play tricks on my mind
You're everywhere but you're so hard to find
You're not warm or sentimental
You're so extreme, you can be so temperamental
But I'm not looking for a love that will last
I know what I need and I need it fast
Yeah, there's one thing in common that we both share
That's a need for for each other anytime, anywhere

Mick Jones

It gets so urgent
So urgent
You know it's urgent
I wanna tell you it's the same for me
So oh oh urgent
Just you wait and see
How urgent our love can be
It's urgent


You say it's urgent
Make it fast, make it urgent
Do it quick, do it urgent
Gotta rush, make it urgent
Want it quick
Urgent, urgent, emergency
Urgent, urgent, emergency
Urgent, urgent, emergency
Urgent, urgent, emergency
So urgent, emergency
Emer... emer... emer...

It's urgent

W ostatnim clipie utwór 'Urgent' w wersji live Foreigner '2010. Utwór z  już innym  wokalistą (w składzie z 1981 roku gra już tylko Jones) nadal ma ogromny potencjał.______________________________________ 
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW - Notowanie z 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz