Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

188. MTW 2016: BAY CITY ROLLERS - "You're A Woman"Album: Dedication, 1976
Strona B singla: "Dedication" (1977) wydanego w Japonii
Długość: 4:10
Kompozycja: Ericc Faulkner & Stuart Wood 
Producent: Jimmy Lenner
Wytwórnia: Artista, Bell

Wahałem się dość długo by na takiej liście jak moja umieścić obok siebie Beatlesów, Led Zeppelin, Archive i przeboik zespoliku jak Bay City Rollers. Ale przeglądając swoje zestawienie wytypowanych do 200-tki Moich Najlepszych Piosenek Wszech-Czasów, upewniłem się, że piosenka Szkotów naprawdę mi się podoba,  jest tak mocno ze mną związana, że bez wahania wskazuję ją na miejscu 188.
W poprzednim TOP-ie nie miałem takich wątpliwości i umieściłem ją na 77 miejscu, więc tym bardziej teraz...  W historii muzyki rozrywkowej młodzi ludzie szaleli na punkcie swego idola w tak szalony sposób, że po raz pierwszy nazwano to "manią" w przypadku The Beatles. Potem zjawisko to czasem opisywano w związku z jakimś wykonawcą na wyrost, nazywając "manią" mniej lub bardziej słusznie. Z czasem zarzucono. Wielka Brytania miała na początku lat 70-tych T.Rexomanię, miała także... Rollermanię, która rozlała się także na Amerykę i Japonię. Trudno mi teraz przypomnieć sobie by jeszcze były takie przypadki, choć oczywiście popularności np. Abby, Led Zeppelin, Pink Floydów, Madonny U2 czy Michaela Jacksona były rzeczywiście gigantyczne, możliwe że nawet większe niż wspomniane oba przypadki, ale historia muzyki precyzuje bardzo dokładnie te dwa przypadki jako zjawiska zdobycia gigantycznej popularności wśród młodych fanów, która swoim kształtem przypominała tą "oryginalną" czyli Beatlemanię. 
Więc ubieranie się jak idole, koczowanie pod mieszkaniami, domami swoich idoli, koncerty tak pełne wrzasku i hałasu, że muzyki trudno było usłyszeć, gadżetomania związana z idolem, wysoka sprzedaż płyt, ślady moczu na siedzeniach nastolatków po koncertach itd itp.
Oczywiście wiemy, że i T. Rex i BCR swoją muzyką aż na taką popularność nie zasłużyli, mało kto o nich dzisiaj pamięta (choć na niedawny koncert reaktywowanej w oryginalnym składzie Bay City Rollers bilety wyprzedały się z miesięcznym wyprzedzeniem). Marc Bolan zginął, ale i jego legenda nie zbliżyła się ani trochę do tej jaką cieszą się po śmierci Elvis, John Lennon czy Jackson. Ale o T. Rex będzie jeszcze okazja napisać w tym TOP-ie. 

Bay City Rollers w okresie swojej największej popularności to wokalista Les McKeown, bracia Derek i Alan Longmuirowie (perkusja i gitara), basista Stuart John Wood (zwany Woody) oraz gitarzysta solowy Eric Faulkner. W 1975 z singlami 'Bye Bye Baby' oraz 'Give A Little Love' zdobyli szczyty brytyjskich list przebojów. Przebojów mniejszych mieli bez liku, łatwych w odbiorze, słodkich, bezpretensjonalnych piosenek, z banalną linią melodyjną, nieskomplikowanymi chórkami i taką samą aranżacją. Ale już swoim wyglądem piątka młodych Szkotów podbiła niemalże cały świat. Dlaczego: obejrzycie zdjęcia i się sami domyślicie. W połowie lat 70-tych gazeta niemiecka 'Bravo' zbijała kokosy na drukowaniu w odcinkach olbrzymich plakatów brytyjskich wykonawców, w tym oczywiście Bay City Rollers czy Sweet. Pamiętam, że niektóre egzemplarze tygodnika, które udało mi się zdobyć w 60% poświęcone był Rollersom. 
Młodzież niemiecka z RFN miała absolutnego bzika na punkcie tego zespołu. Japońska także.Większość piosenek Bay City Rollers to obce kompozycje, covery ale "You're A Woman" to już kompozycja własna dwóch członków zespołu, Faulknera i Wooda, którzy z czasem zaczęli brać na siebie ciężar "zdobywania" materiału muzycznego, pisząc piosenki i wskazując piosenki na cover. Poniżej skany fotek z 'Bravo' obu kompozytorów 'You're A Woman' (5 fotek składało się nanazwę zespołu)

 

Animozje w zespole doprowadziły z czasem do rozpadu zespołu ale to już inna historia. Wspomniana kompozycja obu Rollersów znalazła się na albumie "Dedication" w 1976 roku gdy w zespole nie było już starszego z braci, Alana a jego miejsce zajął Ian Mitchell. Jest to naprawdę udana ballada, dla mnie wyjątkowa, w sam raz na 188 miejsce. Wspomnienie młodości tej szczeniackiej, kiedy dyskoteki definiowały pozaszkolne życie a Beatlesi na jakiś czas usunęli się w cień. Tak naprawdę wtedy jeszcze nie znałem całej twórczości zespołu stąd ta a nie inna piosenka tutaj.Zanim trafiłem na singla, miałem tylko nagranie kiepskiej jakości z radia i sprzęg gitary pod koniec gitarowego sola  uważałem za wadę mojego nagrania a nie oryginalny,z zamierzony efekt nagrania.

O powrocie Rollermanii i reaktywacji BCR w 2015: czytaj tutaj.  


Baby it's good to see your face again
It's been some time I've missed you so
Those lonely years go by and look how much you've changed
What's happened to the girl I used to know?
 
Oh you're a woman
and you know what love is for
You say you don't need me you're not a little girl anymore
Oh you're a woman I can see it in your eyes
So I'll turn and walk out thru' the door
Can't stand to hear your woman lies no more.

You'll never know how many tears I cried
Those lonely nights I'd lie and think of you
I know that I was wrong
and look how much I've changed
What's happened to the girl that I once knew?
 
Oh you're a woman
and you know what love is for...
You say you don't need me you're not a little girl anymore
Oh you're a woman I can see it in your eyes
So I'll turn and walk out thru' the door
Can't stand to hear your woman lies no more.

 ____Najsłynniejszy line-up bandu: u góry Les McKeown (wokalista) oraz Eric Faulkner (gitara), na dole Alan Longmuir (bas), Derek Longmuir (perkusja), Stuart Wood (gitara).

______________________________________
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW - Notowanie z 2016

1 komentarz:

  1. Naprawdę fajna ballada, nigdy jej nie słyszałem. Śledzę z ciekawością ten blog. Jarek

    OdpowiedzUsuń