Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

PAUL NEWMAN & ROBERT REDFORD

  Najwspanialsza przyjaźń Hollywood
Aktorzy zagrali ze sobą tylko w dwóch filmach, gigantycznych sukcesach kasowych. Pierwszy to western, 'Butch Cassidy i Sundance Kid', zwycięzca tylko... czterech Oskarów, w tym za piękną piosenkę Burta Bacharacha 'Rain Keeps Falling On My Head'. Trzeba zaznaczyć, że w owym czasie większą gwiazdą w Hollywood był Paul i to on zażądał w drugiej głównej roli w filmie obsadzenia młodego Roberta (znanego wcześniej z komedii 'Boso w parku'('Barefoor In The Park',1966 - Jane Fondą) i zauważonego w 'Obławie' ('The Chase', 1966 - z Marlonem Brando). Robert wykorzystał szansę, dzięki temu filmowi wszedł do 1-szej ligii Mega Gwiazd i już niej nie wypadł. Przez ponad 20 lat Amerykanki wybierały go Najprzystojniejszym Mężczyzną w Ameryce, także wygrywał przez wiele lat w plebiscytach organizowanych w Stanach przez filmowe magazyny, 'Z kim poszłabyś na kolację'. Ciekawostką może być fakt, że to Robert Redford wypromował drugiego 'sunny boy' (słonecznego chłopca) Ameryki.

W reżyserowanym przez aktora filmie 'Rzeka życia' (A River Runs Through It) w jednej z głównych ról zagrał nie kto inny a Brad Pitt (dostrzeżony rolą autostopowicza w 'Thelmie i Louise'). W 2001 roku obaj 'sunny boy's zagali w 'Spy Game'. Prasa rozpisywała się o podobieństwie Pitta do Redforda. Zobaczcie i oceńcie sami.

'Butch Cassidy i Sundance Kid' podbiło świat uroczym połączeniem westernu i komedii ale przede wszystkim znakomicie dobraną obsadą. W każdej scenie filmu między Paulem i Robertem czujemy chemię. Od tamtego czasu obaj aktorzy się bardzo zaprzyjaźnili. Niebawem mieli powtórzyć sukces.
   Drugim filmem i ostatnim, w którym zagrali to 'The Sting' (Żądło) z 1973 roku w reżyserii George'a Roy'a Hilla, zwycięzca aż 7-dmiu Oskarów, w tym dla Hilla za reżyserię oraz dla Redforda za rolę pierwszoplanową. Paul odszedł w 2008 roku. Wcześniej cały czas obaj aktorzy szukali dla siebie dobrego scenariusza ale na miarę dwóch wcześniejszych wspólnych filmów już nie znaleźli.
Wspomniałem o łączącej ich przyjaźni. To prawda i głośno było o niej na całym świecie. Gdy Newman zaczął startować w wyścigach (był właścicielem stajni Newman/Haas Racing), na swoje urodziny otrzymywał od Redoforda model wyścigowego klasowego samochodu z ... wyjętym silnikiem.To były swoiste ostrzeżenia od przyjaciela by ten porzucił swoje niebezpieczne hobby.
Obejrzyjcie zdjęcia.
 
 
Czytaj także:
 
BUTCH CASSIDY I SUNDANCE KID

 
THE STING

********* 
 NA ZAWSZE PRZYJACIELE ...

 

1 komentarz: