HISTORIA THE BEATLES
Proszę o The Beatles czytać tylko na blogu: HISTORIA THE BEATLES pod adresem: http://fab4-thebeatles.blogspot.com/ - najnowszy post - kliknij wyżej. Posty na tym blogu to pozostałości z "dawnych czasów", bądź te same teksty co na blogu flagowym o F4.
...

Blog o The Beatles

Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

THE BEATLES - "BESAME MUCHO"

Kompozycja: Consuelo Velázquez, Sunny Skylar
Nagrana: 6 czerwca 1962
Napisana: 1940
Wydana: 20 listopada 1995 (UK),  21 listopada 1995 (USA)
Producent: Ron Richards, George Martin
Inżynier: Norman Smith
Długość: 1:58
Wytwórnia: Apple Records

Obsada: 
PAUL: wokal, gitara basowa
JOHN: gitara rytmiczna
GEORGE: gitara solowa
PETE BEST:  perkusja

Dostępne na: 
Anthology 1
Live! at the Star-Club in Hamburg, Germany; 1962 


Jedno z najpopularniejszych w muzyce rozrywkowej bolero (typ wolnej piosenki latynoskiej, także tańca), napisane w 1940 roku przez meksykańską kompozytorkę Consuelo Velázquez (1916 – 2005) - obok na zdjęciu.  Warto dodać, że 'Besame Mucho' Velázquez napisała mając niespełna 20 lat. Piosenka cieszyła się ogromnym powodzeniem w rodzinnym Meksyku. 
Dzisiaj to nadal popularny standard ale nie dzięki Beatlesom. Pierwszym jej wykonawcą był Emilio Tuero. Do dzisiaj nagrano kilkaset coverów tej melodii. Nagrali ją także nasi Wspaniali Chłopcy.
Angielski tekst do 'Kiss Me A Lot, 'Kiss Me Much' Całuj mnie i całuj) napisał amerykański kompozytor, także piosenkarz Sunny Skylar. Piosenka została wykorzystana w amerykańskiej komedii 'Follow The Boys' z Connie Francis w roli głównej i dzięki temu zyskała ogromną popularność. Wers oryginalny z tytułu pozostał bo świetnie brzmiał, reszta w języku angielskim ułatwiła całemu światu jej poznaniu. 
 Historycy Beatlesów wspominają, że zespół plądrował zbiory wszystkich swoich znajomych. Płyty w latach 50-tych i 60-tych były drogie. Nikt nie mógł sobie pozwolić na swobodny zakup wszystkiego co usłyszał w radiu i mu się spodobało.
 Beatlesi chodzili na początku kariery na prywatki do swoich znajomych, podglądali próby innych zespołów by poznać nowe melodie, nowe utwory. John Lennon wspominał, że wzbudzał wśród znajomych zdziwienie, gdy szybko zaglądał zawsze na drugie strony znanych sobie już singli. 'Nikt nie słuchał stron B!' 
'Besame Mucho' wydali na singlu The Coasters i ta płytka wpadła do ręki Paulowi. Szybko stała się jego ulubioną piosenką. Oczywiście szybko nauczył się chwytów, melodii oraz tekstu. Znalazł singla więc miał go śpiewać sam.   W ciemno można było zgadnąć , że do repertuaru hamburskiego włączył ją właśnie McCartney.Jest to zrozumiałe, ze względu na pociąg u Paula do melancholijnych melodii, standardów orkiestrowych i musicali, ale także z innych powodów. 
 Występując w Niemczech The Beatles mieli niewielki repertuar, nie mieli tylu opanowanych utworów, ani też tylu nie znali,  by grać po kilkanaście godzin dziennie nowe kawałki, a tego nagle zaczęto od nich oczekiwać. Szybko też zorientowali się, że publiczność potrafi być nieprzyjemna, gdy gra się wciąż te same numery. Uczyli się więc wciąż nowych utworów.

PAUL: Miałem bardzo zróżnicowany zbiór własnych płytek ale stosunkowo niewielki. Pamiętam, że miałem  'Zing Went The Strings Of My Heart' The Coasters, co było na stronie B ich singla 'Yakety Yak'. Pamiętam wszystkie swoje zbiory i to, co mi się podobało. Z 'Besame Mucho', tez The Coasters było tak, że była ona w tonacji mol (minor) a zmieniliśmy ją na dur (major), przez co staje się bardziej muzykalna. Ta zmiana na dur zrobiła z tej piosenki o wiele bardziej atrakcyjną...
George wspominał, że umieli grać całe płyty takich wykonawców jak Elvis Presley, Fats Domino, Carl Perkins czy Little Richard. Ale niewybredna publiczność, najczęściej marynarze, lokalni gangsterzy, wszelakiej maści rzezimieszki, także mieszkańcy Hamburga poszukujący alkoholu, zabawy, prostytutek wciąż domagali się nowych piosenek ale i znanych światowych standardów a takim było znane wszędzie, pod każdą szerokością geograficzną 'Besame Mucho', łzawy, melancholijny kawałek z jakże chwytliwym tytułem i melodią. Piosenka trafiła do repertuaru (playlisty) zespołu w 1961 roku. Zawsze śpiewał ją tylko Paul. Zaśpiewał ja także w czasie słynnej sesji dla wytwórni Decca, 1 stycznia 1962, gdy zespół został odrzucony przez tą londyńską wytwórnię. Wersję live z hamburskiego Star -Club, możemy usłyszeć na albumie "The Beatles. Live! at the Star-Club in Hamburg, Germany; 1962" wydanym w 1977 roku przez wytwórnię Lingasong/Bellaphon. Wszyscy Beatlesi bez skutku próbowali zablokować wydanie tego wydawnictwa. 

6 czerwca 1962 roku The Beatles nagrali 'Besame Mucho' w swojej pierwszej sesji dla EMI (Parlophone). Na perkusji Pete Best. Nagranie to uważano za zniszczone, ale po odnalezieniu zostało umieszczone na pierwszym zestawie płyt 'Anthology'
GEORGE: Przypuszczam, że George Martin wyczuwał, że jesteśmy bardzo surowi, szorstcy w odbiorze ale jednocześnie wyczuł nasz potencjał, który go musiał zainteresować. Nagraliśmy wtedy między innymi takie numery jak 'Love Me Do','PS I Love You', 'Ask Me Why', 'Besame Mucho',
'Your Feet's Too Big'.
 
'Besame Mucho' Beatlesi nagrali tylko jeszcze jeden raz w swojej karierze. U jej schyłku. 29 stycznia 1969 roku w czasie tzw. 'sesji do "Get Back" (Get Back Sessions) w czasie wspólnego jammowania, muzycy zagrali wspomnianą piosenkę razem z dwoma piosenkami Buddy Holly'ego, 'Not Fade Away' oraz 'Mailman, Bring Me No More Blues'. 'Besame Mucho' wykorzystano w filmie 'Let It Be
Besame Mucho
(Cha cha boom!)

Bésame, bésame mucho,
Each time I cling to your kiss I hear music divine
So bésame, bésame mucho,
Yeah, now love me forever, say that you'll always be mine

(Cha cha boom!)

Dearest one, if you should leave me,
Then each little dream would take wings
And my life would be through

So bésame, bésame mucho,
Yeah, now love me forever,
Make all my dreams come true

Ooh, this joy is something new,
My arms enfolding you,
Never knew this thrill before...
Who ever thought I'd be holding you close to me
Whispering "It's you I adore"?

Oh, so dearest one, if you should leave me,
Well, then each little dream would take wings
And my life would be through
Oh, so bésame, bésame mucho,
Yeah, now love me forever, make all my dreams come true

Ooh, this joy is something new,
My arms enfolding you,
Never knew this thrill before...
Who ever thought I'd be holding you close to me
Whispering "Ah, it's you I adore"?

Oh, so dearest one, if you should leave me,
Then each little dream would take wings
And my life would be through
So bésame, bésame mucho,
Yeah, now love me forever,
Make all my dreams come true

Ooh, love me forever,
Make all my dreams come true...
Ooh, love me forever,
Make all my dreams come true...

(Cha cha boom!)

________________________
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz