Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

72. MTW: WISHBONE ASH: "Persephone"

Album: "There's The Rub", 1974
Kompozycja: Wishbone Ash
Producent: Bill Szymczyk
Wytwórnia: MCA
Długość: 7:02

Obsada:
     Martin Turner – wokal, gitara basowa
    Andy Powell – chórki, gitary
    Laurie Wisefield – chórki, gitary
    Steve Upton – perkusja


Podstawowy, najsłynniejszy skład zespołu. 1974.A.Powell, L.Wisefield, M.Turner i S.Upton

Piękna, ballada rockowa, znak czasów pierwszej połowy lat 70-tych, kiedy w dobie glam rocka, ogromnej popularności zespołów takich jak T.Rex, Slade czy nawet Bay City Rollers, inne, takie właśnie jak Wishbone Ash kształtowały klasycznego rocka gitarowego, zmieniając jednak krótkie, dotychczasowe piosenki w długie rockowe suity, wspierające się wirtuozerią w solach instrumentalnych (gitarowe, klawiszowe). Brytyjski zespół rockowy z bardzo bogatym i ciekawym dorobkiem. Dzisiaj raczej niedoceniany, choć tak naprawdę zespół nigdy nie zdobył oszałamiającego sukcesu a ich największym komercyjnym sukcesem było Top-10 swojego trzeciego albumu 'Argus' na brytyjskich listach przebojów i 44 miejsce w Ameryce  czwartego albumu 'Wishbone Four' (z tego albumu pochodzi 'Everybody's Needs A Friend'. Album 'There's The Rub', z dzisiaj prezentowaną przepiękną 'Persefoną' to tylko koniec 1-szej setki w USA ale już 16 w Zjednoczonym Królestwie. Zespół nie odnotował przebojowych singli choć je wydawał regularnie. Moim zdaniem błędem było, że wymienione wyżej dwie piosenki nie zostały wydane na singlach np. w wersji krótszej. Singiel nie pomieściłby 7-mio minutowego utworu a czasy maksisingli dopiero miały nadejść. Piosenki wydawane na małych płytkach, które w założeniu miały promować albumy były... zwyczajnie słabe. Myśl producencka nie wybiegała jeszcze w kierunku obróbek oryginalnego materiału do krótszych, rzadziej dłuższych wersji oryginalnego materiału muzycznego.

'Persephone' jest chyba najbardziej znanym utworem zespołu. Na pewno u nas w Polsce, gdyż trafia czasem gdzieś tam w dolne okolice w miarę miarodajnego (pisałem już o tym kiedyś) Topu Wszech Czasów Programu Trzeciego. Nie może tam trafić 'Everybody's Needs A Friend', mimo że próbowałem dziennikarzy tego programu zainteresować tym utworem, by chociaż chcieli dać mu szansę w poczekalni. Bez rezultatu. Wydaje mi się, że wielu z nas po prostu nie zna tego utworu. Ale zachwycać się nad songiem 'Każdy potrzebuje przyjaciela'  będę w innym miejscu tego topu a teraz kilka słów o 'Persefonie'. Utwór od zawsze ze mną. Pierwszy raz oczywiście o zespole dowiedziałem się słuchając ich 'Czwórki' i hitu 'Everybody...'. Po około roku Piotr Kaczkowski puszczał w swoich audycjach już 'Persephone', która ze mną pozostała. Jej nieobecność na poprzednim topie to po prostu moja nieuwaga, zapomnienie o istnieniu tej piosenki, za co biję się teraz w piersi.

Utwór wspaniały, zbudowany na atrakcyjnych, zgrabnych ale nieprzesadnie wirtuozerskich  solach gitarowych, także na atrakcyjnej melodii wiodącej  i ciepły, wciągającym wokalu Turnera, który napisał go podobno sam, ale na płycie wymieniono po koleżeńsku całą czwórkę zespołu jako autorów całego materiału muzycznego płyty a więc i tego songu. To miłe, choć drogi muzyków po jakimś czasie się rozeszły. Martin Turner koncertuje po świecie ze swoim zespołem, podobnie jak w przypadku ELO Jeffa Lynne'a, nazwanego: Martin Turner's Wishbone Ash. No cóż, "Money, money, money....", jak śpiewała ABBA.
W 2005 roku na wydanej składance największych przebojów zespołu utwór zaznaczono na okładce tytułowej. W składance tej, o zgrozo, pominięto 'Everybody Needs A Friend'.  
W clipach zespół na żywo. Oryginalnie z wokalem Martina oraz w rocznicowym koncercie z 2013 gdy partię wokalną śpiewa Andy Powell.
There's a light that shines on Persephone,
Always a fire in her eyes,
And the last time that I went to her
I could tell things weren't right.

I just don't care to see your years go wasting,
There's no longer magic in your eyes.

In your time, you could outshine everybody else around,
But your off-stage ways might be a bore -
You take a bow, you take a fall.


I came to be here in the footlights,
To live with you through every song,
And your face displays a peaceful field.
I can't believe the curtain has to fall.

Now I know your years were never wasted,
Tonight I saw the magic in your eyes.
1 komentarz: