Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

THE JUDGE - SĘDZIA - do kina...


Reżyseria: David Dobkin
Data premiery: 2014 
Gatunek: dramat,
Obsada: Robert Downey Jr, Robert Duvall, Vera Farmiga, Vincent D'Onofrio, Billy Bob Thornton
________________________
Film do bólu znakomity pod każdym względem. Oczywiście nie jest to arcydzieło, które zapisze się w kronikach filmowych, zapewne nie zdobędzie żadnych prestiżowych nagród ale to po prostu znakomite rzemiosło kinowe, do którego trudno mi się doczepić. Wcześniej napisałem o kategoriach fana kinowego (przy filmie 'Jersey Boys'). Tak, dla Duvalla i Downey'a warto oglądać każdy film z ich udziałem, choć te, które uczyniły z Roberta ostatnio najlepiej zarabiającego aktora ostatnich lat do moich faworytów nie należą (w sumie chyba żadnego dokładnie nie obejrzałem). Mam na myśli serie 'Iron Mana', dzięki którym wspomniany Robert Downey Jr zarobił prawdziwe setki (nie dziesiątki) milionów dolarów. 
______________________________________________________________________________
___________________________________
Pewnie słusznie, choć Robert Downey Jr to od zawsze aktor znakomity, przykuwający swego czasu uwagę opinii amerykańskiej (jak i światowej) jak nikt inny. Ale o uzależnieniach narkotykowych tego aktora możecie przeczytać w sieci. Gdy aktor ciągle był łapany, będąc na haju, po kolejnych odwykach, nawet największe autorytety moralne Ameryki zaczęły się głośno zastanawiać, czy po prostu temu aktorowi nie dać spokoju, gdy jako uzależniony narkoman chował się w podrzędnych hotelikach i 'odlatywał'. Panowała wtedy opinia, że aktor zmierza ku samozniszczeniu i na kolejnych salach sądowych zapadały dla niego wyroki jak najmniej mu dokuczliwe, wyrozumiałe jak kilkukrotne skazywanie aktora na prace społeczne, bezpłatne serie wykładów w szkołach aktorskich itd. Ale kłopoty te Robert ma już za sobą, od kilku lat jego pozycja w Hollywood jest niepodważalna i dzięki temu możemy go oglądać wreszcie w roli na serio a nie w komiksach. W 'The Judge' drugą główną rolę gra znakomity Robert Duvall, każda zresztą rola drugoplanowa obsadzona jest znakomicie: moi ulubieńcy jak Billy (ex-mąż Angeliny Jolie, ostatnio znakomity w serialu 'Fargo' z '2014- polecam!!!) czy Vincent D'Onofrio, tutaj w swojej chyba najlepszej roli. Podoba mi się także Vera Farmiga, na którą zwróciłem uwagę w filmie 'Up in the Air' , gdzie daje kosza :) George Clooney'owi. Na dolnym zdjęciu obsada filmu w czasie premiery filmu. No i na koniec o filmie. Wyrazu znakomity użyłem już tutaj zbyt dużo razy. 
Film to dość popularny za oceanem tzw. dramat z sali sądowej (wszak prawnicy w USA to ponad 50% wszystkich prawników na całej kuli ziemskiej) oraz dramat rodzinny, tutaj ukazujący dość skomplikowany układ ojciec-syn. Film dobrze zagrany, wzruszający, zmuszający do myślenia. Pomijając wszystkie inne zalety filmu, mnie po raz któryś, zmusił do melancholijnej, niekoniecznie wesołej (choć jak zawsze odbieranej z uśmiechem) refleksji, gdy tutaj jak w wielu amerykańskich filmach pada krytyka zaściankowości życia w jakimś małym miasteczku,na amerykańskim zadupiu, w większości dla nas w Polsce wszystkich będącym marzeniem.Tu co prawda końcowa scena pokazuje, że być może bohater nie zgadza się z wcześniej przekazaną swojej małej córeczce radą ale to musicie zobaczyć sami w filmie. Polecam.
Ciekawostka na koniec: znakomita wersja piosenki Coldplay 'Scientist' w wykonaniu ... Willy'ego Nelsona.
______________________________________________________________________________

The Judge - WIlly Nelson - "Scientist"

Muzyczny blog *** Mój Top Wszech-czasów ***  
 *** TOP Best Songs - EVER  *** 
BLOG - MIX (FILM, SPORT, KSIĄŻKA)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz