Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

SNOW PATROL - "CHASING CARS"

SINGIEL, 2006
Album: Eyes Open 
 
Miałem już dużo wcześniej polecić tą piosenką jak i sam zespół. Przy omówieniu dvd Chrisa Normana okazało się, że wokalista Smokie przypomniał tą piosenkę więc dzisiaj już tylko o oryginale.
'Chasing Cars' to drugi singiel zespołu z Północnej Irlandii (chyba najpopularniejszej kapeli z tego kraju) z album 'Eyes Open' wydanego prawie 9 lat temu. Specjalnej kariery nie zrobił ale odnotował swoją obecność w 1-szej dwudziestce w Wielkiej Brytanii i 30-ce w USA. Przekładając to na pieniądze to spory sukces.  "Chasing Cars' to zdecydowanie największy przebój zespołu ale nie można nazwać ich Artystą Jednego Przeboju. Pisałem o zespole tutaj. Piosenka swego czasu obowiązkowo była u mnie na każdej składance samochodowej choć nie jest to utwór dedykowany do słuchania akurat w tym miejscu. 
Generalnie muzyka jaką tworzy Snow Patrol to bardzo subtelny, inteligentny rock, daleki od mocnej elektroniki czy takowych gitar. Każdy tekst zespołu to czysta poezja, także videoclipy dalekie są od seryjnych, masowych produkcji z milionem klatek w ciągu kilku minut. Dlaczego lubię tą piosenkę ? Bo ogólnie lubię piosenki gdzie  zamiast typowej gitarowej solówki jest bardzo finezyjna partia gitarowa, którą nazywam (nawiązując do terminu z lat 60-tych i 70-tych określającego metody produkcyjne Phila Spectora) finezyjną 'ścianą dźwięku' tym razem gitarowego. Tutaj druga część utworu to właśnie taka aranżacja, która możemy spotkać choćby w 'Tell Them Who You Are' Daniela Powtera czy niedawno opisywanej piosenki Keiry Kneightly 'Tell Me If You Wanna Go Home' (tutaj)
  Piosenka nie jest takim sobie zwykłym przebojem miłosnym, bo oczywiście tekst jest  bardzo ale to bardzo romantyczny. Piosenkę nominowano w swoim czasie do nagrody Grammy (kategoria Best Rock Song 2006), dzięki użyciu jej w serialach (np. Chirurdzy) dostawała kolejne życia ale ostatecznie największe jej wyróżnienie to zdobycie szczytu w plebiscycie jednej z radiostacji brytyjskiej na najlepszy tekst piosenki (The Words Behind The Music). Ponadto w różnorakich plebiscytach słuchacze, czytelnicy muzycznych magazynów głosowałi na nią do top 500 Najlepszych Rockowych Numerów Wszech-czasów. Przydałaby się czasem inna publiczność głosująca monotonnie w naszej trójce w kółko na tych samych Dinozaurów, umieszczając np. w setce Wszech-czasów tylko 2,3 piosenki The Beatles obok Kultu itd. 
Z przyjemnością stwierdziłem ostatnio przeglądając Top Programu 3, że piosenka Meli, 'Żurawie Origami', zgodnie z moimi przewidywaniami jest numerem 1. 
___________________________

*** Muzyczny blog *** Mój Top Wszechczasów ***  
 *** TOP Best Songs - EVER  *** 
BLOG - MIX (FILM, SPORT, KSIĄŻKA)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz