Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

Żegnaj Adam! (1964 - 2012)

Good Bye Adam.
R.I.P. ADAM
BEASTIE BOYS - "Sabotage"
Album: "III Communication"
   Obok Eminema chyba drugi naj popularniejszy biały Artysta hip-hopowy. Trio Beastie Boys rozpoczęło swoją wielką karierę w połowie lat 80-tych przebojowym singlem "(You Gotta) Fight For Your Right To Party". No i tytuł tej piosenki bardzo mocno wcielali w życie. Demolowane pokoje hotelowe jak za najlepszych lat szaleństw Led Zeppelin.Kolejnym wielkim światowym przebojem była piosenka "No Sleep Till Brooklyn". Wszyscy muzycy (Michael Diamond - Mike D, Adma Horovitz - Ad-Rock oraz Adam Yauch - MCA) pochodzili właśnie z Brooklynu. Do obu wymienionych piosenek nakręcono bardzo dowcipne video, duży wkład w ich powstawanie miał właśnie Adam MCA. Powodem napisania dzisiejszego postu jest niedawna śmierć ostatniego z wymienionych muzyków). Bardzo lubiłem tych zwariowanych chłopaków, ceniłem ich za humor, elementy rocka w swoim rapie ale cały czas za pewne eksperymentowanie z tym gatunkiem jak np.w moim ulubionym ich kawałku "Sabotage" - numerze już na serio z fajnym stylizowanym na kryminalny serial videoclipem. Jak bardzo ceniony w świecie był zmarły raper okazało się po śmierci gdy hołd, wyrazy smutku i żalu oddawali mu najwięksi jak np. Eminem, Red Hot Chilli Peppers a nawet ...Dalajlama a jego śmierć była tematem headlines-newsów w całych USA. Nie wiedziałem nawet, że Adam Yauch był bardzo zaangażowany  w walkę o wolność  i respektowanie praw człowiek w Tybecie. Jak wyczytałem w sieci krąży filmik z 1998 roku z ceremonii Video Music Awards, w czasie której muzyk skorzystał z okazji i potępił wystrzelenie rakiet przez USA na Bliskim Wschodzie. Wiedząc już więcej na temat tego człowieka wiem, że nie był to pusty gest reklamowy mający tylko bulwersować opinię publiczną lub wzbudzić zainteresowanie zespołem. Odszedł kolejny wspaniały człowiek  po trzyletniej walce z rakiem.
Adam - kiedyś, przystojniak Bestia
"Sabotage"  to wyjątkowy numer  z wielu względów. Doceniony przez magazyn Rolling Stone, który umieścił go na 475 miejscu "500 Greatest Songs Of All Time". Q Magazine na 46 miejscu najlepszych piosenek gitarowych. W 1994 roku piosenka była nominowana w kategoriach "Video Roku", "Najlepsze Video Zespołu", "Przełomowe Video", "Wybór Widzów". Rok później muzycy byli nominowani z tym utworem w kategorii "najlepszy Występ hard Rocka" - na scenie wykonali go na żywo grając w trójkę na gitarze, perkusji oraz bardzo spokojny tym razem MCA na basie. Obejrzyjcie! Robi wrażenie prawda? Beastie Boys nie byli tępymi muzykami grającymi do sampli lub muzyki z taśmy. komponowali, pisali teksty, nagrywali, produkowali i śpiewali. A jak grali ... zobaczcie w drugim linku. Żegnaj Adam.
Beastie Boys - przed laty

BEASTIE BOYS (Adam Yauch MCA z prawej)

3 komentarze:

  1. No chłopaki byli zaangażowani w sprawy Tybetu. Odniesienia do kultury tybetańskiej były też w ich twórczości. Na Ill Communication jest kawałek Shambala z elementami tybetańskiego śpiewu gardłowego (czy jak to się tam zwie), który to jest świetnym wprowadzeniem do utworu następnego na tym krążku (też z nawiązaniami). Tak jak piszesz - BB to nie była ekipa tępych kolesi rymujących bezsensownie do sampli. To byli/są rasowi muzycy (o czym świadczą ich instrumentalne numery) z wieloma innymi umiejętnościami. Z jednej strony chciałbym żeby ich piękna historia trwała nadal, z drugiej bez MCA to już nie będzie to i chyba lepiej żeby BB skończyli się na Hot Sauce Committee Part Two...

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście ciężko sobie wyobrazić BB jako duet. Oni byli jak monolit. Żadnego z nich nie da się zastąpić.

    OdpowiedzUsuń