Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

"IN THE ARMY NOW" etc. DLA PAWŁA W. aka PABLO

BOLLAND & BOLLAND - You're In The Army Now'
STATUS QUO - In The Army Now
FALCO - 'Rock Me Amadeus' (US Version aka Salieri Version)
THE BOLLAND PROJECT
- Tribute To Falco.

Post dla Przyjaciela. Wielki nasz imprezowy, "arkowy", "przebój z nory (102)" przebój. Z pewnością Pablo się uśmiechasz czytając te słowa. Zanim świat poznał 'In The Army Now' w 1986 roku za sprawą Status Quo, który to zespół co ciekawe raczej nie nagrywał obcych kompozycji, Maniek dostarczył nam na kasecie oryginalną wersję przeboju. Tą znaliśmy i dzisiaj chyba bardziej dla naszej paczki przyjaciół ze studiów ją lubimy niż całkiem udaną wersję Status Quo. 'In The Army Now' to singlowy przebój autorstwa braci Bolland, Robiego i Ferdiego duetu z Południowe Afryki. 
Bracia Bolland zasłynęli - i zarobili ogromne pieniądze - na współpracy z austriackim artystą Falco, dla którego napisali jego największe przeboje jak 'Rock Me Amadeus', 'Vienna Calling' czy 'Jeanny'. Współpraca z Falco przerodziła się w przyjaźń. Gdy Austriak zginął w tajemniczych okolicznościach na Dominikanie Rob i Ferdi Bollandowie powołali do życia zespół The Bolland Project i nagrali zmarłemu przyjacielowi piosenkę 'Tribute To Falco' (W hołdzie dla Falco), w której w pierwszych słowach spiker komunikuje informację, że Falco został zabity (w samochodowym wypadku) na Dominikanie. Formuła krótkich komunikatów spikera ta sama w sprawdzonej w USA wersji 'Rock Me Amadeus'.

Bracia pod szyldem  Bolland and Bolland nagrali oraz sami wyprodukowali  mnóstwo albumów i całkiem udanych singli ale nie zdobyli  popularności poza kilkoma krajami w Europie Zachodniej (Norwegia, Holandia) i rodzimej Afryce Południowej  W miarę umiarkowane sukcesy przyszły za sprawą produkcji i pisania muzyki dla innych jak wspomniany Falco, (tylko z nim odnieśli gigantyczny sukces, zremiksowna na rynek amerykański wersja "Rock Me Amadeus - Salieri Version" bez niemieckiego wokalu zdobyła szczyt list przebojów za oceanem). 


Falco (na pierwszym planie) z braćmi Bolland. Pierwszy z prawej Rob, w środku Ferdi.

Poza klasycznymi już dzisiaj przebojami austriackiego artysty najbardziej znane produkcje braci to dyskotekowy przebój stylu italo-disco holenderskiego duetu Numero Uno  'Tora, Tora, Tora' ale co ciekawe piosenki ich śpiewali tacy artyści jak Suzi Quatro, Shaun Cassidy czy Ami Stewart. I tyle nieodzownego tekstu na moim muzycznym w końcu blogu.

"Jesteś teraz w wojsku" to znakomita piosenka. Pamiętam jakie zaskoczenie wzbudziła właśnie ta autorska wersja piosenki na liście przebojów Trójki. Pierwsze miejsce od tygodni okupowali Francis Rossi i jego Status Quo z własnym - zresztą bardzo udanym - coverem przeboju a tu którejś soboty (wtedy zdaje się lista była emitowana tylko w soboty) Marek Niedźwiecki puszcza wersję oryginalną. I zaskoczenie, że Status Quo nie są twórcami wielkiego hitu. Ciekawostka: w wersji Status Quo groźny głos sierżanta: Stand up and fight! należy do Noddy'ego Holdera, charyzmatycznego wokalisty i lidera kultowych Slade'ów.
   Dla Pabla miałem umieścić tylko te dwie wersje piosenki by przypomniały  mu się 'szalone czasy'  na wrocławskim Biskupinie ale w trakcie pisania wspomniałem o innych przebojach duetu, więc w ostatnich clipach amerykański numer 1 Falco 'Rock Me Amadeus' czyli tzw. wersja Salieriego (w owym czasie do napisania piosenki 'Amadeus' zainspirował Bollandów i Falco filmowy przebój Milosa Formana poświęcony geniuszowi z Wiednia) oraz pośmiertne wspomnienie Falco.

Pablo, witaj tutaj.

************

4 komentarze:

 1. Ciekawe czy Pablo się wzruszy jak to przeczyta i posłucha ? To było takie pytanie retoryczne - do śmichu. A "ARKA" i nora w niej a w norze - ech.....

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Przyjacielu.
  Ta piosenka przenosi mnie do najwspanialszych chwil w moim życiu.
  Bardzo mi miło,że pamiętasz o mnie.Nawet nie próbowałem powstrzymać emocje i wzruszenie.Ale oto chodzi abyśmy mogli wracać do takich chwil.
  To odświeża Przyjaźń.Dziękuję.Przy okazji słucham innych piosenek z Twojej listy.Chętnie też czytam twoje komentarze, które moim zdaniem są bardzo profesjonalne.Pozdrawiam Pablo.J.S.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dlaczego Falco miałby zginąć w tajemniczych okolicznościach, czy ktoś czyhał na jego życie? Zyskał na jego śmierci?

  OdpowiedzUsuń
 4. Milo przeczytac, ze ktos w Polsce pamieta o Falco. Jego fanow zapraszam na mojego Bloga, w ktorym opisuje podroz sladami Falco.

  OdpowiedzUsuń