Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

94. MTW: QUEEN - "Show Must Go On"
Singiel , 1991
Strona B: 'Keep Yourself Alive'
Album: 'Innuendo'
Kompozycja: Queen (Brian May)
Producent: David Richards & Queen
Wytwórnia: Parlophone
Długość: 4:31


Pod piosenką podpisany jest cały zespół ale to przede wszystkim kompozycja Briana. Ostatni utwór na albumie i ostatni singiel z nową kompozycją wydany za życia Freddiego (w UK) - dokładnie na sześć tygodni przed śmiercią muzyka. Podobnie jak tytułowy utwór z ostatniego albumu, 'Innuendo', 'Show Must Go On' (May) czy 'These Are the Days of Our Lives' (Roger Taylor) - wszystkie te utwory to swoiste epitafia zespołu, który żegnał się ze swoim wokalistą i przyjacielem. Gdy zespół nagrywał ten utwór, may wspomina, że nie był pewien czy potrafi zaśpiewać ten utwór. W wersji demo May zaśpiewał refren falsetem i wiedział, że tak miał brzmieć piosenka. 'Czy Freddie temu podoła?', martwił się ale jak się okazało niepotrzebnie. Mercury miał powiedzieć, że odstawia alkohol i zrobi to. 'I kurwa, zrobił to tak, że opadły nam szczęki,  zdzierając się na pewien czas gardło'. May zresztą śpiewał większą część chórków w wydanym na albumie utworze, którego dzisiaj wciąż trudno słuchać bez refleksji czy wspomnień o umierającym wtedy Freddiem. 
Prawdopodobnie ostatnie zdjęcie Freddiego.
Piosenkę ponownie wydano na singlu po śmierci muzyka i singiel oczywiście dotarł do 1 miejsca list przebojów.

 May usłyszał fragment melodii grany przez sekcję rytmiczną (Taylor, Deacon), która to została później bazą utworu skończonego przez Briana. Tekst to w części wspólna praca May'a i Mercurego, ale podobnie jak w przypadku muzyki, główną część napisał sam gitarzysta zespołu. Główny nacisk słów piosenki kładzie się na przesłaniu by korzystać i cieszyć się życia kiedy tylko możemy. Szczególne znaczenie nabiera ten tekst w tym szczególnym momencie dla wszystkich członków zespołu, nie tylko umierającego wokalisty.
MAY: 'The Show Must Go On' zaczęło się od krótkiej sekwencji, którą zagrali Roger Taylor i John Deacon.. To było tylko kilka początkowych akordów, ale od razu poczułem, że to może być ważne... Usiadłem razem z Freddiem i obaj zdecydowaliśmy o czym powinien być ten numer. Napisaliśmy pierwszy wers. Ta piosenka to długa historia. Zawsze czułem, że może być ważna ponieważ poruszaliśmy w niej tematy o których się trudno rozmawia, ale w świecie muzyki to już możesz.


Jim Hutton (na zdjęciu z Freddiem), partner życiowy muzyka aż do samej jego śmierci mówi: W "Show Must Go On"  najbardziej autobiograficzny wers brzmi:  'My make-up may be flaking but my smile still stays on' (Mój makijaż może się rozpływać, ale  na twarzy nadal zachowuję uśmiech). To prawda. Niezależnie od tego jak bardzo był chory, nigdy nikomu się nie żalił, nie oczekiwał współczucia lub czegoś w tym rodzaju. To była jego batalia, nikogo innego, i zawsze pokazywał na zewnątrz odwagę na przekór wszelkim przeciwnościom losu.
W czasie koncertu "The Freddie Mercury Tribute Concert" poświęconego pamięci wokalisty Queen, 'Show Must Go On' zaśpiewał Elton John a do kolegów Mercurego dołączył na scenie Tony Iommi. Fantastyczna wersja.

Grób Freddiego.


Empty spaces - what are we living for?
Abandoned places - I guess we know the score?
On and on...
Does anybody know what we are looking for ?

Another hero, another mindless crime
Behind the curtain in the pantomime
Hold the line!
Does anybody want to take it anymore

Show must go on!
Show must go on! Yeah!
Inside my heart is breaking
My make-up may be flaking
But my smile still stays on.

Whatever happens, I'll leave it all to chance.
Another heartache, another failed romance.
On and on
Does anybody know what we are living for?

I guess I'm learning, I must be warmer now.
I'll soon be turning, round the corner now.
Outside the dawn is breaking
But inside in the dark I'm aching to be free

Show must go on!
Show must go on! Yeah!
Inside my heart is breaking
My make-up may be flaking
But my smile still stays on.

My soul is painted like the wings of butterflies.
Fairytales of yesterday will grow but never die.
I can fly my friends!

Show must go on!
Show must go on!

I'll face it with a grin.
I'm never giving in
On with the show!

I'll top the bill.
I'll overkill .
I have to find the will to carry on [On with the show]
[With the - ] Show!
Show must go on!______________________________________ 
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW '2016
 

1 komentarz:

  1. Najpiękniejsza piosenka najwspanialszego wokalisty przy akompaniamencie najwspanialszego zespołu.kocham

    OdpowiedzUsuń