Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

93. MTW. ELTON JOHN - "Your Song"
Singiel, 1970
Strona B:  "Take Me to the Pilot","Into the Old Man's Shoes"
Album: Elton John
Kompozycja: Elton John & Bernie Taupin
Producent: Gus Dudgeon
Wytwórnia: Uni, DJM
Długość: 4:03Pierwszy singiel Sir Eltona Johna, od którego rozpoczęła się jego wielka kariera. Piękny, krystaliczny głos artysty, kuracja sterydowa i wszczepianie włosów dopiero za dwadzieścia parę lat. Wersji tej piosenki w wykonaniu Eltona z gęstą czupryną nie mogę słuchać, wracam tylko do tej oryginalnej.
Do dzisiaj Elton to wielka Legenda, gigantyczna ikona muzyki rozrywkowej, stawiana na równi obok takich wciąż aktywnych artystów jak Paul McCartney, Bob Dylan czy Rolling Stones. Do niedawna był jeszcze David Bowie.

Bernie i Elton, 1971
  "Your Song" co ciekawe jako pierwsi nagrali Three Dog Night, amerykański zespół rockowy, na swoim trzecim albumie 'It Ain't Easy' wydanym w 1970 roku. Zespół gdy dowiedział się, że Elton sam wyda tą piosenkę na małym krążku i dzięki temu ma okazję zaistnieć na amerykańskim rynku, gdzie oni już byli dobrze zadomowieni, zrezygnowali z wydania własnej wersji 'Your Song' na singlu, dając wolną ręke młodemu Anglikowi. Elton wydał więc swoją wersję na swoim drugim albumie oraz na singlu ale dopiero kilka miesięcy po premierze albumu gdy promował swoją wielką trasę koncertową. Piękne słowa napisał mu Bernie Taupin (ur 1950) , współpracownik muzyka od niedawna, ale sukces singla, albumu, zapoczątkował piękną przyjaźń i powstanie jednego na najbardziej znanych duetu twórców w muzyce rozrywkowej - dzisiaj absolutnych klasyków. Bernie napisał słowa w domu rodziców Eltona, w czasie śniadania. Eltonowi napisanie muzyki zajęło ok 20 minut od momentu wzięcia tekstu do ręki. Muzyk w wywiadzie stwierdzał, że piosenka nie jest dedykowana nikomu konkretnemu. Zamknął wtedy tą wypowiedzią usta Taupinowi, który zbywał pytania dziennikarzy, kto jest prawdziwą inspiracją tekstu piosenki. Elton dodawał często, że nigdy nie pyta się Berniego o jego teksty, czy ktoś się w nich ukrywa. Elton: Zawsze uważałem, że "Your Song" jest o jednej z jego ex- przyjaciółek. Ale kiedy go o to spytałem zaprzeczył. Był zawsze bardzo wycofany.

Ten [Taupin] w 1989 roku, pytany o tą piosenkę, powiedział: "'Your Song' to taka nieprzemijająca ballada, która ma chyba jeden z najbardziej naiwnych tekstów w muzyce; jest wciąż jest prawdziwa, gdyż taka była w momencie powstawania. Miałem 17 lat i tekst pochodził od kogoś kto spoglądał na miłość bardzo niewinnie, naiwnie, dla kogo miłość była czymś zupełnie nowym... stąd w tekście trochę niezwykłych dziwactw... Dzisiaj nie potrafiłbym już napisać takiego tekstu, gdyż dzisiaj piszę miłosne piosenki dla ludzi i o ludziach w moim wieku, o złamanych małżeństwach, co się stało z ich dziećmi. Musisz pisać o tym gdzie jesteś w konkretnym momencie swego życia, a "Your Song" była dokładnie wtedy tam gdzie ja. Oryginalny już tekst piosenki napisałem w kuchni, w apartamencie matki Eltona Northwood Hills na przedmieściach Londynu." 
Dodam tylko w tym miejscu, że w przeciwieństwie do swego partnera z duetu, Bernie jest hetero, był czterokrotnie żonaty, od 2004 roku z Heather Kidd (na zdjęciu obok), z którą mają  dwie córki. 

  Sukces ballady Eltona miał duży wpływ na repertuar muzyczny takich wykonawców jak James Taylor czy Carole King (ta z tandemu kompozytorskiego King-Goffin, udana kariera solowa). Na listach w owym czasie zaczęły się coraz częściej pojawiać refleksyjne, romantyczne ballady z akustycznym podkładem fortepianu i gitary jak np. 'You've Got A Friend' wspomnianej King (nr 1 w Ameryce). Amerykanie wciąż pamiętający Brytyjską Inwazję i The Beatles może nie wzorowali się już tak bardzo na Anglikach jak wcześniej, ale od czasów The Beatles wszystko co muzyczne z Wysp miało już swój znak jakości.
W całym katalogu wszystkich piosenek spółki John/Taupin piosenka 'Your Song' dla obu ma szczególną pozycję. Taupin: Wspomnienia dotyczące innych piosenek umykają, wszystko co związane z 'Your Song' pamiętam tak jak wczoraj. Myślę, że 'Your Song' jest diamentem. Czy naszym klasykiem niech ocenią to inni. Ale ta piosenka jest jak stary przyjaciel, znaczy dla mnie tyle na rożnych poziomach. Jest wartościowa, słyszałem jak  ją śpiewano z milion razy. Jest  jak dobry pies, zawsze na miejscu.
Elton: Piosenka perfekcyjna. Im jest starsza, tym większy ma rezonans. Myślę, że nie napisałem nigdy tak dobrej piosenki o miłości jak ta. (tu dodam, że się z opinią muzyka nie zgadzam, na moim topie znajdzie się jeszcze inna piosenka Eltona, miłosna i dużo wyżej - Autor bloga)
Piosenkę ogromnie docenił John Lennon. Powiedział, że to od czasów The Beatles wreszcie coś nowego i wartego uwagi. Lennon i John szybko zostali przyjaciółmi. Elton jest ojcem chrzestnym Seana Lennona. Czyż może być lepsze rekomendacja?


 ***************
"Rocketman" z 2019, sfilmowana biografia Eltona i przez niego wyprodukowana. Można więc wierzyć, że tak wyglądało powstanie tej pięknej piosenki. 


It's a little bit funny this feeling inside
I'm not one of those who can easily hide
I don't have much money but boy if I did
I'd buy a big house where we both could live

If I was a sculptor, but then again, no
Or a man who makes potions in a traveling show
I know it's not much but it's the best I can do
My gift is my song and this one's for you

And you can tell everybody this is your song
It may be quite simple but now that it's done
I hope you don't mind
I hope you don't mind that I put down in words
How wonderful life is while you're in the world

I sat on the roof and kicked off the moss
Well a few of the verses well they've got me quite cross
But the sun's been quite kind while I wrote this song
It's for people like you that keep it turned on

So excuse me forgetting but these things I do
You see I've forgotten if they're green or they're blue
Anyway the thing is what I really mean
Yours are the sweetest eyes I've ever seen

And you can tell everybody this is your song
It may be quite simple but now that it's done
I hope you don't mind
I hope you don't mind that I put down in words
How wonderful life is while you're in the world

______________________________________ 
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW '2016
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz