Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

140. MTW: U2 - "With Or Without You"

Singiel, 1987
Strona B: "Luminous Times (Hold on to Love)", "Walk to the Water"
Album: 'Joshua Tree'
Kompozycja: Bono
Producent: Brian Eno, Daniel Lanois
Wytwórnia:
Island
Długość: 4:56

Pierwszy numer  1 w USA, w UK 'tylko' 4 z albumu, który uczynił zespół Bogami Rocka. Chyba od kilkunastu lat najlepszy zespół rockowy świata, którego wszystkie albumu właśnie od 'albumu z 1987 roku nigdy nie schodzą na najważniejszych listach przebojów świata poniżej miejsca 2. Z 'Joshua Tree' wykrojono tylko dwa single, opisywany oraz 'I Still Haven't Found What I'm Looking For', oba numery 1 w Ameryce. Od 1987 zaczyna się więc gigantyczna kariera irlandzkiego zespołu. Zespołu, którego magię i charyzmę można już zauważyć w czasie koncertu Band Aid w 1984 roku, na którym wśród tłum większych lub mniejszych gwiazd (np. także Paul McCartney) właśnie  jego występ  (oraz Queenu) najbardziej się wyróżnia. 

Na koncercie Bono zabłysnął jako znakomity showman i wnikliwi obserwatorzy koncertu (a szczególnie reakcji fanów) mogli się zorientować, że  rodzi się wielka, wielka gwiazda, zarówno wokalista jak i zespół (mnie występ U2 przyprawia o dreszcze, zwłaszcza w 'Sunday Bloody Sunday' - w clipie na dole). U2 potwierdzili szybko te przewidywania bo w ostatnim kwartale tego roku wydali rewelacyjny album 'Unforgettable Fire' z jednym ze swoich najwspanialszych numerów: 'Pride (In The Name Of Love). 'Pride' zyskało swój obecny status - kultowego klasyka rocka - w trakcie dalszej kariery zespołu. Więcej o nim jeszcze na tym TOP-ie.
 
   'With Or Without You' wypromowano bardzo atrakcyjnym videoclipem. Na świecie rozpoczęła się U2-mania. Utwór zawładnął przestrzenią muzyczną całego świata, radiostacji muzycznych oraz muzycznych telewizji (MTV). Wyliczono, że w Ameryce utwór puszczano co 6-8 minut. A nic nie zapowiadało, że to będzie taki wielki hit. Szkielet utworu napisał Bono a jego kolega w owym czasie uznał propozycję przyjaciela za 'coś okropnego'. Dodane automat perkusyjny i linia basu niewiele zmieniły. Adam Clayton, basista zespołu wspomina, że utwór brzmiał mimo wszystko bardzo sentymentalnie i naiwnie z w kółko powtarzanym refrenem.
Lanois, Eno.
 Gdy utwór trafił na sesję albumu, który produkowali dwaj renomowani producenci, Brian Eno (Peter Gabriel, Roxy Music) i Daniel Lanois (Bob Dylan, Neil Young), utwór zaczął ewoluować, co ciekawe ku niezadowoleniu Bono. The Edge i Clayton zmienili całkowicie swoje partie gitarowe a Mullen zaczął eksperymentować z elektroniczną perkusją (pamiętajmy, lata 80-te). 

BONO: Lubię wiele piosenek, które napisaliśmy, które sam napisałem. Myślę, że to normalne. Które szczególnie ? Mam sentyment i szacunek do siebie i zespołu za 'With Or Without You'.
 
Mimo tych wszystkich zabiegów utwór był bardzo bliski porzucenia go, w każdym razie eliminacji z repertuaru przeznaczonego na najnowszy album. Wszyscy zrezygnowali z piosenki prócz Bono. Namówił swego przyjaciela jeszcze z młodzieńczych lat z Dublina, Gavina Friday'a, irlandzkiego barda, poetę, piosenkarza, kompozytora i malarza do współpracy nad utworem. Włączył się do pracy także Brian Eno dodając własną partię klawiszy oraz jeszcze raz The Edge z niespokojnym tłem gitarowym wykonanym na testowanym prototypie nowej gitary zaprojektowanej przez kanadyjskiego muzyka Michaela Brooksa tzw. Infinite Guitar (nieskończonej gitary). Gitarzysta U2 pracował z Brooksem nad ścieżką filmową do filmu Paul Mayersberga 'The Captive' (1986). 'Within Or Without You' z nowym podkładem gitarowym The Edge dodało utworowi nowego życia. Spodobał się wszystkim i Lanois zadecydował, że trzeba nad nim dalej pracować. Lanois: 'Słuchając i słuchając utworu, zorientowaliśmy się, że ma w sobie potencjał,  że z każdym osłuchaniem brzmi i podoba się coraz bardziej... Ta piosenka ma napięcie i jest zbudowana jak jeden w wielkich przebojów Roy'a Orbisona, każda jej część jest wyjątkowa i wcale się już nie powtarza. Bardzo lubię ten sposób wyrachowania".
 The Edge nagrał na nowo partię gitarową w kilku podejściach a zespół wspomina, że nagrywanie tego utworu, praca nad nim była jednym z przełomowych momentów sesji albumu 'Joshua Tree', gdyż nagrano go wtedy, gdy najbardziej obawiano się o brak pomysłów w zespole.
  Tekst utworu powstał w 1986 roku w czasie pobytu Bono na Lazurowym Wybrzeżu i zawarł w nim własne przemyślenia na temat pogodzenia życia męża oraz muzyka. Ale słowa piosenki na tyle są skomplikowane, że można je interpretować na wiele sposobów. W sieci są fora, poświęcone tylko temu utworowi. Bono mówił, że wszyscy w zespole np. rozumieli doskonale znaczenie zwrotu  "And you give yourself away" [oddajesz siebie, zdradzasz siebie]. "Chodziło o to jak się w owym czasie czułem w U2 - wystawiony. To wiele kosztuje, wpływa na moje życie osobiste, życie zespołu)".
Larry Mullen, Adam Clayton, The Edge, Bono. 1987
See the stone set in your eyes
See the thorn twist in your side
I wait for you

Sleight of hand and twist of fate
On a bed of nails she makes me wait
And I wait without you

With or without you
With or without you

Through the storm we reach the shore
You give it all but I want more
And I'm waiting for you

With or without you
With or without you
I can't live
With or without you

And you give yourself away
And you give yourself away
And you give
And you give
And you give yourself away

My hands are tied
My body bruised, she's got me with
Nothing to win and
Nothing left to lose

And you give yourself away
And you give yourself away
And you give
And you give
And you give yourself away

With or without you
With or without you
I can't live
With or without you

With or without you
With or without you
I can't live
With or without you
With or without you

U2 na kalifornijskiej pustyni - w tle drzewo Joshua (Jozuego)

______________________________________
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW - Notowanie z 2016

2 komentarze:

  1. Parę gazet plus Twoje dwa blogi szanowny Autorze. Nie można się od nich uwolnić. Pozdrawiam. Dzięki za swój TOP i za Bitli

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie mogę się doczekać kolejnych piosenek z Twojego topu, choć oczywiście przeglądam serie Posluchaj tego. Ekstra muzyka. Super blog, wszystko zwięźle, czytelnie, precyzyjnie. Kocham ten Blog. Adrian.

    OdpowiedzUsuń