Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

157. MTW: COLDPLAY - "In My Place"


Singiel: 2002
Strona B:
"One I Love","I Bloom Blaum" 
Album: A Rush of Blood to the Head
Kompozycja: Coldplay
Producent: Ken Nelson, Coldplay
Wytwórnia: Parlophone
Długość: 3:48

 
Singiel z drugiego albumu zespołu, który właśnie takimi przebojami jak 'In My Place', 'Scientist' czy 'Clocks' ugruntował jego pozycję jako Super Gwiazdy, z której to pozycjido dzisiaj angielska grupa już nie dała się zepchnąć (zagrali w tegorocznym finale SuperBowl w USA co jest już mega-nobilitacją, gdyż do udziału w tym sportowo-medialnym wydarzeniu, oglądanym przez całą Amerykę i pół pewnie świata, zaprasza się wykonawców z najwyższej, tej maksymalnej półki). 'In My Place' to rasowy rockowy przebój, znakomicie sprawdzający się na koncertach (zespół gra go na każdym koncercie). Ekspresyjne intro na perkusji oraz następująca po nim piękna partia na gitarze porywają od samego początku no i ten chwytliwy refren: Yeah how long must you wait for it? Yeah how long must you pay for it? Wydawać się może, że utwór pisany był specjalnie pod wykonania na żywo, co wcale nie jest czymś niezwykły. Artysta, muzycy muszą w czasie tworzenia swojego materiału muzycznego brać pod uwagę jak dany song sprzeda się w czasie koncertu. Przypomnę, że jednym z głównych powodów, dla których Beatlesi zrezygnowali z koncertowania (prócz oczywiście przygniatającej ich, tłamszącej, izolującej od normalnego życia 'beatlemanii'), był fakt, że zespół zdawał sobie sprawę, że nie jest w stanie odtwarzać wiernie na scenie swoich najnowszych kompozycji. Dzisiaj takiego problemu nie ma. Są muzycy towarzyszący, instrumenty klawiszowe, mogące imitować każde brzmienie każdego instrumentu, plus posiłkowanie się gotowymi podkładami z taśm. 

Ciekawa jest historia piosenki. Zanim 'In My Place' stał się prawie znakiem firmowym zespołu upłynęło trochę czasu. Utwór skomponowano w czasie nagrywania pierwszego albumu 'Parachutes', na który się nie zmieścił z takich czy innych powodów. W czasie nagrywania go wszyscy muzycy kapeli mieli na niego różne pomysły ale przygotowując materiał na drugi album, wiedzieli, że utwór musi się tu znaleźć. Znakomicie brzmiał na żywo ale nagrywanie go był sporym utrapieniem.

Martin: "Nie mogliśmy znaleźć dla niego odpowiedniego brzmienia. Każdy z nas chciał go nagrywać inaczej... To piosenka o tym, jak gdzieś zostałeś wtłoczony w swoje miejsce na świecie, w swoją życiową sytuację i o tym jak to postrzegasz i jak starasz się sobie z tym radzić".

  'In My Place' dotarło do miejsca nr 2 brytyjskich list przebojów, 17-tego w Ameryce. W rodzimej Brytanii jeszcze tylko dwa utwory będą się lepiej sprzedawały od tego singla, w 2008 roku 'Viva La Vida' oraz w 2011 'Paradise'. Tzn. wspomniane single dotrą do pierwszych miejsc, bo tak naprawdę miejsce drugie w danym czasie może mieć dużo lepszą sprzedaż płyty niż miejsce pierwsze w innym. W każdym razie 'In My Place' to bezdyskusyjnie jeden z największych  - także dla mnie -przebojów zespołu (choć na moim topie na pozycji wyższej znajdziecie jeszcze jeden utwór tej znakomitej kapeli), czego dowodem było przyznanie piosence nagrody Grammy 2003 za Najlepsze Rockowe Wykonanie (występ) Piosenki - zespół lub duet (dokładnie w kategorii: Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal)In my place, in my place
Were lines that I couldn't change
I was lost, oh yeah
I was lost, I was lost
Crossed lines I shouldn't have crossed
I was lost, oh yeah
Yeah how long must you wait for it?
Yeah how long must you pay for it?
Yeah how long must you wait for it?
Oh for it
I was scared, I was scared
Tired and under prepared
But I wait for it
If you go, if you go
Leave me down here on my own
Then I'll wait for you (yeah)
Yeah how long must you wait for it?
Yeah how long must you pay for it?
Yeah how long must you wait for it?
Oh for it
Sing it, please, please, please
Come back and sing to me, to me, me
Come on and sing it out, now, now
Come on and sing it out, to me, me
Come back and sing it
In my place, in my place
Were lines that I couldn't change
And I was lost, oh yeah, oh yeah


______________________________________
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW - Notowanie z 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz