Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

SONG 4 2DAY: BIG CYC - "Gówno na kole"Album: "Jesteśmy Najlepsi", 2015
Kompozycja: Big Cyc
Producent: Big Cyc
Wytwórnia: Lou & Rocker Boys
Długość: 4:40Skiba w znakomitej formie tekstowej oraz nie ustępująca mu  poziomem muzyka. Plus ciekawe video. Muzyka, aranżacja na świetnym poziomie.  Dobry rock and roll tego zespołu i jak zawsze brak mi tutaj melodyjnej - zresztą jakiejkolwiek - solówki Pięknego Romana. Bardzo lubię ten zespół, dwóch członków zespołu miałem okazję poznać osobiście w ciekawej atmosferze małego party. Przed laty, gdy Big Ccy to był tylko kwartet.

KRZYSZTOF SKIBA: Tego video ani numeru nie znajdziecie w mediach. Na szczęście jest internet.

   Z kilkunastu albumów - ten, z którego pochodzi ten utwór to bodajże już piętnasty - wykroiłem sobie do samochodu składankę najlepszych dla mnie ich utworów i znalazło się na niej... około 50-ciu! (składanka mp3). Który polski zespół ma tyle przebojów?  Ok, z pewnością Republika, Maanam i koniec. Mowa o 50-ce! Na minus to - podobnie jak np. Budka Suflera - wszystkie piosenki są aranżacyjnie do siebie podobne. Mocne, gitarowe i - nie zapominajmy - prawie punkowe granie (choć gitary brzmią często jak z hard rock - vide "Dzieci Franksensteina" a la AC/DC), więc rozpoznawalność brzmienia to oczywiście zaleta. Zespół przed kilku laty powiększył swój skład o dodatkowego gitarzystę, wcześniej klawiszowca, stąd brzmienie zespołu stało się bogatsze. Ale ich piosenki w stylu ska czy reeage niespecjalnie mi przypadają do gustu. Mimo wszystko Big Cyc to jedyny zespół na naszej scenie muzycznej, który dzięki posiadaniu w swoim składzie takiego satyryka jak Skiba, uważnie obserwuje, chciałbym powiedzieć naszą polską rzeczywistość, co jest prawdą, ale przede wszystkim nasze wady, przywary (np. 'Polacy', 'Urzędnicy', 'Alkoholu pełne nieba'). Nie brzydząc się zahaczania o historię (np. 'Berlin Zachodni', 'Nasz PRL'). I prawie zawsze wszystko o czym śpiewa i jak, jest zgodne z moimi odczuciami. Mimo bardzo często pojawiającym się w tekstach 'częstochowskich' rymów  a nawet ich braku.
'Gówno na dole' ma znakomitą ścieżkę instrumentalną, tekst oceńcie sami. Skiba wali prosto z mostu, i może niektórych wulgarność liryki razić, mnie wyjątkowo u tej kapeli nie. I na koniec. Fajny videoclip z uroczym tłem za muzykami.

2 komentarze:

 1. Fajny numer. Pod koniec przed ostatnim refrenem przydałaby sie jakas solowka. Dwóch gitarzystów i tylko akompaniament. Ale generalnie podoba mi sie. Starcza renta. Tak. To mamy na bank.P

  OdpowiedzUsuń
 2. A kim jest "piękne tło". Spytałem się o to "Głównego zainteresowanego"i otrzymałem taki oto mail:
  Cieszy mnie zainteresowanie piosenką "Gówno na Kole". Dziewczyny, które tańczą w teledysku to wbrew pozorom nie są nasze matki ani ojcowie. To wolontariuszki, które zgłosiły się na warsztaty filmowe Yacha Paszkiewicza w Ostromecku (w pałacu w Ostromecku i okolicach był kręcony clip w ramach tych warsztatów Yacha). Jedna z nich (szczupła, mała, czarna) grała później w teledyskach Donatana, a obecnie jest bardzo znaną modelką. Dwie starsze panie to sympatyczne entuzjastki rocka :)

  Pozdrawiam!

  Krzysiek Skiba

  OdpowiedzUsuń