Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

49. MTW: ICEHOUSE - "Man Of Colours"
Singiel, 1988
Strona B:
Komsaka B
Album:
Man Of Colours
Kompozycja:  Iva Davies
Producent:
David Lord
Wytwórnia:  Regular/ Chrysalis
Wydany:
28 luty 1988
Długość:  5:12 Spośród rockowych zespołów z Antypodów największą, megaświatową popularność zyskali tylko INSX oraz Crowded House, ale sporą popularność poszczególnymi singlami czy albumamu zdobywały inne kapele jak Midnight Oil, Men At Work (wielki hit 'Down Under') czy Icehouse (w slangu australijskim 'icehouse' to azyl dla osób obłąkanych). Z solistów chyba tylko Olivia Newton-John. W 2017 jedną z flot australijskiego Dreamlinera nazwano - w publicznym plebiscycie - Great Southern Land, od jednego z klasycznych albumów zespołu.

Kapela jej lidera Ivy (właściowie Ivora, ale na jednej z pierwszych płyt omyłkowo zmieniono mu je i tak zostało) Daviesa to połączenie rocka spod znaku new romantic oraz tzw. synth popu czy rocka syntezatorowego. 
'Man Of Colours' to dla mnie najlepszy numer zespołu. Piękna, romantyczna ballada. Malutkie arcydzieło.
Czwarty, tytułowy singiel z najlepszego albumu zespołu. Przy jego produkcji pomagał John Oates ze słynnego duetu Hall & Oates. Wspólnie z Daviesem napisał 'Electric Blue'.
'Man Of Colours' osiągnął tylko miejsce 28 list przebojów w rodzimej Australii. Wcześniej 'Crazy', 'Electric Blue' (oba w #10 w USA - jedyne amerykańskie przeboje zespołu - clipy na samym dole) i 'My Obsession'. Wyszedł także - niepotrzebnie, piąty, 'Nothing To Serious', ale  prostu dyskontowano ogromną komercyjną popularność albumu. 
Piosenkę jak i cały album poznałem dzięki audycjom Tomka Beksińskiego, 'Romantycy Muzyki Rockowej', zazwyczaj nadawanym o godz 22 (zdaje się w poniedziałki). Lata trwały nim zdobyłem ten album na CD, ściągany dla mnie specjalnie z rodzimego kraju zespołu. Polecam!
Do tytułowej piosenki Davies był najmocniej przywiązany. O ile niespecjalnie był przekonany do 'Electric Blue' (John Oates miał o niej powiedzieć, że jeśli nie wyda ją Icehouse, zrobi to z Hallem jako Hall & Oates), to 'Man Of Colurs' traktował prawie jak swoją biografię tamtych czasów. Jego matka była wtedy malarką i traciła wzrok. Tytułowa postać miała być nim samym a studio paletą z farbami.
Na samym dole pod dwoma singlowymi hitami z albumu 'Man Of Colours' chyba najbardziej znany utwór zespołu w naszym kraju, 'Hey Little Girl'.


There's a noise upstairs in the attic
It's the shuffle of worn out shoes
And the scent of the oil and brushes
Drifts down like a pale perfume

And he says, "I...
I am a man,
A simple man,
A man of colors,
And I can see
See through the years,
Years of a man,
A man of colors"
And the old man rubs his failing eyes
And takes a moment to watch the view
From a window nobody knows is there
He can see the empty street below

He says, "I keep my life in this paintbox
I keep your face in these picture frames
And when I speak to this faded canvas it tells me
I have no need for words anyway..."

And he says, "I...
I am a man,
A simple man,
A man of colours,
And I can see
See through the tears,
Tears of a man,
A man of colours"

1 komentarz:

  1. Blog o The Beatles Autora jest z oczywistych względów monotematyczny. Ten z kolei to kopalnia, prawdziwa kopalnia informacji - choć raczej lepiej brzmi - sugestii, uwag, jakiej muzyki warto słuchać, gdy polubi się gusta Autora. A są uniwersalne, od Niemena, Dżemu po tak piękny numer jak Icehouse czy Dylan z jego Rolling Stonesami :) Jorge

    OdpowiedzUsuń