Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

62. MTW: ZZ TOP - "Rough Boy"

Singiel, 1985
Strona B:
Album: Afterburner
Kompozycja: Billy Gibbons, Dusty Hill, Frank Beard
Producent: Bill Ham
Wytwórnia: Warner Bros.
Długość: 3:32Piękna ballada kapeli z Teksasu. Zamiast grać country trójka przyjaciół zaistniała na scenie rockowej do tego stopnia, że w 2004 roku wprowadzono ich do Rock And Rollowej Galerii Sław (Rock and Roll Hall Of Fame). Trudno mi powiedzieć czy dzisiaj ZZ Top są popularni wśród czytelników mego bloga, ale w połowie lat 80-tych zespół wymiatał. I nie tylko dzięki swemu niesamowitemu image'owi. Dwóch brodaczy, gitarzysta i wokalista Billy Gibbons, basista Dusty Hill za perkusistę w swoim zespole mieli, jak już wspomniałem swego druha od najmłodszych lat i nazywającego się ...Frank Beard (Broda). Czy nazwisko kumpla było inspiracją ich scenicznego image'u nie wiem, ale nie zdziwiłbym się gdyby tak było. Ale szaloną popularność zespołowi przyniosła nie tylko muzyka, ale fantastyczne videoclipy a jak wiemy dzięki przebojowi The Buggles: 'video killed the radio star'. I powiem, że podobnie jak np. z Królem clipów czyli Michaelem Jacksonem, tak ZZ Top oferowali coś więcej niż tylko ciekawe filmiki promujące ich muzykę. Dzięki przede wszystkim swojemu charakterystycznemu boogie-rockowi, groove'owi - a nikt tak wtedy nie grał, a może nawet i nie gra do dzisiaj - plus wspaniałym videoclipom ZZ Top są dzisiaj tam gdzie są. Legendą, choć z przykrością boję się, że w naszym kraju zupełnie zapomnianą. Zespół o ile mi wiadomo nigdy nie zawitał nad Wisłą, choć Romek Rogowiecki z Radioej trójki podobno czynił starania by ich tutaj ściągnąć.
Epoka MTV i lata 80-te - dla mnie wspaniałe - to powód tak wysokiej poz
ycji średniej pewnie ballady. Wątpię by ta piosenka znalazła się w jakimkolwiek zestawieniu najlepszych piosenek. Szukałem, nigdzie. Owszem, "Rough Boy" zdobyła szereg nagród właśnie za video do tej piosenki. Rzeczywiście bardzo atrakcyjne wizualnie jak się przekonacie.  'Rough Boy' emitowane było w okresie swojej premiery w MTV kilka razy dziennie, później zawsze jako symbol lat 80-tych, obok clipów wspomnianego Michaela czy Madonny. W drugim clipie do piosenki 'Rough Boy' (poniżej) do zespołu dołącza sam Jeff Beck, choć przyznam się, że nie oszałamia mnie tam swoją solówką. Mimo, że w tonacji, to jakby obok utworu.

"Prostaczek', 'Twardziel', 'Prosty chłopak' to piękna zalatująca zztopowym bluesem ballada, której ozdobnikiem są dwie finezyjne solówki Gibbonsa oraz mechaniczna, elektroniczna perkusja Bearda. Uwielbiam ten numer! 62 i już. No i przy okazji parę piosenek zespołu, chyba ich najlepszych.W clipach do nich zastosowano prostą receptę: prosta fabuła czyli ratowanie(pomoc dla) ciamajdy, piękne dziewczyny, plus czarodziejski samochód magików z ZZ TOP. No i ten widowiskowy image zespołu:  tanie, ciemne okulary (na koncertach zespołu obowiązkowe, Gibbons zachęcał w którymś momencie do zakładania 'cheap sunglasses', więc wierni fani nie zawodzili i  musieli je mieć ze sobą),wspomniane lekko 'zakurzone' brody, meloniko-kapelusze, oraz 'taniec' muzyków z obracającymi się  czasem wokół osi o 360 stopni gitarami). Znakomita rozrywka ale i doskonała muzyka. I oczywiście nieodzowne zawsze  znakomite sola gitarowe Gibbonsa.


What in the world's come all over me?
I ain't got a chance of one in three
Ain't got no rap, ain't got no line
But if you'll give me just a minute I'll be feeling fine
I am the one who can fade the heat
The one they all say just can't be beat
I'll shoot it to you straight and look you in the eye
So gimme just a minute and I'll tell you why
I'm a rough boy, I'm a rough boy
I don't care how you look at me
Because I'm the one and you will see
We can make it work, we can make it by
So give me one more minute and I'll tell you why
I'm a rough boy, I'm a rough boy

Legs
Sharp Dressed Man
Sleeping Bag
Gimme All Your Loving


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz