Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

65. MTW: QUEENSRYCHE - "Silent Lucitidy"


Singiel, 1991
Strona B: The Mission, Eyes of The Stranger (obie 'live') 
Album: Empire
Kompozycja:Chris DeGarmo
Producent: Peter Collins
Wytwórnia: EMI
Długość: 5:47
Ogromnie niedoceniany utwór. Sporo ich na moim topie, wiem. Dzisiaj opisywana to tylko nr 9 na listach Billboardu, największy przebój amerykańskiej kapeli z Bellevue w stanie Waszyngton. Oryginalna nazwa zespołu to Queensrÿche, często zmieniana na tą ze zwykłą literką 'y'. Urzekła mnie ta ballada od pierwszego przesłuchania - obejrzenia - w MTV. W jednej z ciekawszych recenzji piosenki przeczytałem takie zdanie:  Gdyby w owym czasie było Youtube, 'Silent Lucitidy' miałoby miliard obejrzeń. Racja!


Wersja live z orkiestrą na gali MTV, '1991

Spodziewam się, że nie jest to zbyt popularny utwór w naszym kraju, wśród czytelników mego bloga, jak i zapewne sam zespół. Był jednak okres w moim życiu, gdy słuchałem tej piosenki na okrągło. Oczywiście ten song nie jest żadnym jakimś wyjątkowym arcydziełem, ale przecież mój top konstruuję nie na podobnej zasadzie, wg. której układane są listy najważniejszych piosenek wg. ogólnie dostępnych branżowych plebiscytów (czy to wśród fanów, czy w tzw. biznesie muzycznym: producenci, muzycy, wydawcy). Takie zestawienia powstały w tak renomowanych magazynach jak  Billboard, NME czy Rolling Stone, także w naszej radiowej Trójce (głosowanie słuchaczy). Ok, zasady mojego top wyjaśniałem już nieraz, więc na koniec dodam, że 'Silent Lucitidy' jest dla mnie ważnym utworem i kropka. 
Z drugiej strony, nawiązując jeszcze krótko do klasy, wagi utworu. Jest po prostu do dzisiaj zbyt mało znany. Większa promocja i byłby niekwestionowanym arcydziełem rockowym. O niebo bije znane ballady np. Metalliki.


Piosenka skomponowana przez gitarzystę zespołu Chrisa DeGarmo (na zdjęciu) opowiada o potędze podświadomości, świadomych snów, 'snów na jawie'. Dobrą ilustracją do udanego przecież clipu po latach mogłaby być 'Incepcja', film z Leonardem DiCaprio. Degarmo pisząc song wcale nie myślał o nim jako o potencjalnym hicie. Czytał w owym czasie wiele literatury na temat snów, potęgi podświadomości i bardzo poruszony tymi tematami napisał o tym utwór w konwencji spokojnej akustycznej ballady (zresztą na niektórych koncertach zespół wykonywał ją właśnie w wersji surowej, właśnie akustycznej). 

Wszystkich, fanów jak i krytyków zafascynował niesamowity tekst utworu: It’s a place where you will learn / To face your fears, retrace the years / And ride the whims of your mind / Commanding in another world / Suddenly, you’ll hear and see / This magic new dimension (to miejsce, w którym się nauczysz stawiać czoła swoim lękom, cofnąć się o lata, przeżywać kaprysy swego umysłu, przewodzenia w innym świecie, gdzie nagle usłyszysz i zobaczysz magię w całkiem innym wymiarze). Krytyka pisała pytając: czyż to nie jest miejsce, o którym wszyscy marzymy będąc dziećmi?
Sam autor piosenki, DeGarmo w 1990 roku mówił o piosence: Chodzi w niej o to, co nazywa się 'lucid dream' (świadomym snem) lub 'kontrolą snów'. Po prostu o otwarciu drzwi do swojej podświadomości i nauczeniu się kontrolować swoje marzenia, sny. Tak by nauczyć się sterować nimi... Czytałem o tym w książce 'Creative Dreaming'... Tekst mówi o małym dziecku, które ma koszmary związane ze śmiercią swojego bliskiego. Budzi się i jest wstrząśnięte i wtedy, któryś z rodziców przychodzi i uspokaja go mówiąc: "Hush, it’s just a dream/Wide awake you face the day/The dream is over, or has it just begun." (polskie tłumaczenie tekstu znajdziecie w sieci).
    

Geoff Tate i Chris DeGarmo
Wokalista zespołu w owym czasie, Geoff Tate tak opowiada o utworze: Sądzę, że to bardzo, bardzo piękna piosenka, uwielbiam ją. Chociaż jej nie napisałem, ale miałem spory wkład w ostateczny kształt utworu, w budowę jego linii melodycznych, poprzez sposób, w jaki ją zaśpiewałem. Także poprzez udział w miksie i takie tam podobne rzeczy. Piosenka miała dziwny początek zaczynający się od akustycznej gitary i wokalu. Dopiero gdy skończyliśmy pracę nad całym albumem wróciliśmy do niej i dograliśmy wszystkie inne instrumenty. Nasz producent, Peter Collins nie chciał początkowo umieścić jej na płycie, gdyż wydawało mu się, że nie pasuje do całości albumu. Doszło nawet do tego, że powiedział, że musimy mu dać jakąś inną nową piosenkę. Powiedział, że mamy tyle innych piosenek w zapasie i ta nie musi się wcale na niej znaleźć. 
Dobrze w sumie, że to powiedział, gdyż to spowodowało, że wróciliśmy do utworu i zrobiliśmy go do końca, do postaci jaką znacie. 

 
Ciekawostka: jeśli włączycie utwór (wersja oficjalna) w 5:26 czasu utworu, usłyszycie tam fragment 'Kołysanki' Brahmsa grany na wiolonczeli (w tle, pod gitarą akustyczną).


Hush now, don't you cry,
wipe away the teardrop from your eye.
You're lying safe in bed,
it was all a bad dream spinning in your head.

Your mind tricked you to feel the pain,
Of someone close to you leaving the game (of life).
So here it is, another chance, wide awake you face the day.
The dream is over, or has it just begun....?

There's a place I like to hide,
A doorway that I run through in the night
Relax child, you were there
But only didn't realise that you were scared.
It's a place where you will learn
To face your fears
retrace the years
And ride the whims of your mind.

Commanding in another world
Suddenly you hear and see this magic new dimension

You can be the guide
I...will be watching over you
I...am gonna help to see you through
I...will protect you in the night
I...am smiling next to you  In silent lucidity

Visualise your dream,
Record it in the present tense,
Put it into a permanent form,
If you persist in all efforts,
You can achieve a dream come true...
...a dream come true...
...a dream come true...

If you open your mind to me
you won't rely on open eyes to see.
The walls you built within
Come tumbling down; a new world will begin.
Living twice at once you learn
you're safe from pain in the dream domain
a soul set free to fly.

A round trip journey in your head
master of illusion, can you realise your dream's alive
You can be the guide
I...will be watching over you
I...am gonna help to see you through
I...will protect you in the night
I...am smiling next to you Brak komentarzy:

Prześlij komentarz