Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

CHUCK BERRY nie żyje.


John Lennon: Gdybyś chciał dać imię oraz nazwisko Rock And Rollowi, to nazywał by się  Chuck Berry.

 __________________________


W pierwszej części trylogii 'Back To The Future' (Powrót do przeszłości) bohater filmu grany przez Michaela J.Foxa śpiewa na scenie piosenkę, gra na gitarze i wykonuje tzw. 'kaczy chód' (duck walk). Ten ruch sceniczny to wizytówka wielkiego amerykańskiego muzyka, któremu poświęcam ten post. W ramach A,B,C ... Encyklopedii The Beatles - oddzielny gdyż bardzo smutna, choć w sumie niezaskakująca, wiadomość napłynęła 18 marca 2017 roku. W St. Charles  w wieku 91 lat zmarł Chuck Berry, wielka legenda amerykańskiej muzyki, ikona rock and rolla i wielu innych pokrewnych stylów muzycznych. Śmiem twierdzić, że Berry gdyby był biały zrobiłby karierę nie mniejszą niż Elvis. Popularność właśnie czarnych królów rocka and rolla jak Berry czy Little Richard sprawiła, że biali producenci nagrań poszukiwali białego muzyka potrafiącego śpiewać tak jak czarni i ich muzykę. Tak narodził się Elvis. W amerykańskich sypialniach ojcowie mogli ze spokojem oglądać na ścianach swoich białych córek plakat białego! Chuck Berry to także chyba najbardziej wpływowy - obok, tak, tak, Elvisa - muzyk, który odcisnął piętno w na The Beatles w początkowych latach ich kariery. W The Beatles to John Lennon "był" Berry'm i to on śpiewał główny wokal w jego piosenkach (Paul był Little Richardem, George Carlem Perkinsem). 

W latach 1967-1966 to żadnego innego wykonawcy The Beatles nie wykonywali (nagrali) tylu piosenek co właśnie zmarłego Czarnego Króla Rock And Rolla. W czasie występów w Cavern John zapowiadał piosenki Berry'ego słowami: 'This is a record by Chuck Berry, a Liverpool-born white singer with bandy legs and no hair' (a oto nagranie Chucka Berry'ego, urodzonego w Liverpoolu białego wokalisty, bez włosów i z krzywymi nóżkami).
Lista piosenek autorstwa Chucka Berry'ego nagrana przez The Beatles zawiera aż dziewięć piosenek: Roll Over Beethoven (wyjątkowo główny wokal Harrisona), Rock And Roll Music, Too Much Monkey Business, "Carol", "Johnny B Goode",  "Memphis  Tennessee",  "Sweet  Little Sixteen", I Got To Find My Baby, I'm Talking About You, "Little Quennie" (wyjątkowo Paul McCartney), "Maybellene" , "Almost Grown", 'Thirty Days' oraz 'Vacation Time'.
Urodzony w Bernie w San Jose w Kalifornii 18 października 1926 roku założył pierwsze trio w 1952 roku, w międzyczasie......

Cały tekst tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz