Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

121. MTW: ELTON JOHN - "GOODBYE YELLOW BRICK ROAD"
Singiel, 1973
Strona B:  "Screw You"
Album: "Goodbye Yellow Brick Road"
Kompozycja: Elton John & Bernie Taupin
Producent: Gus Dudgeon
Wytwórnia: MCA
Długość: 3:11


Zespół Eltona: od lewej na dole  Nigel Olsson,  Elton, na górze  Dee Murray, Davey Johnstone

Obsada:
Elton John: wokal, fortepian, syntezatory
Davey Johnstone: chórki, gitara elektryczna
Dee Murray: chórki, gitara basowa
Nigel Olsson: chórki, perkusja
Del Newman: aranżacja na orkiestrę

Dla wielu fanów najpiękniejsza piosenka Eltona. Zwłaszcza ta w wersji oryginalnej, z tym cudownym, nie zmutowanym przez mijający czas  młodzieńczym głosem artysty (podobno także przez kurację hormonalną towarzyszącą przeszczepowi włosów u muzyka).
Singiel dotarł do nr 2 w Ameryce, nr 6 w Wielkiej Brytanii. Elton wydając kolejny już singiel (zdaje się 15-ty) był już wielką gwiazdą. Wcześniejsze single jak 'Your Song', 'Rocket Man' , 'Crockodile Rock', 'Daniel' czy dynamiczne 'Saturday Nights Alright For Fighting' ugruntowały mu pozycję na światowym rynku muzycznym na samiutkim szczycie, na którym tam naprawdę jest do dzisiaj. Absolutnie ciągłe świecąca megagwiazda, nie musząca nic nikomu udowadniać. Bajeczną wprost balladę Eltona pamiętam od zawsze, choć chyba pierwszym przebojem, który przebrzmiewał na dyskotekach było wspomniane jako ostatnie 'Sobotnie Noce są w sam raz dla draki'. 
Wcześniejsze single dzisiejszego Sir Eltona Johna sprzedawały się znakomicie na świecie, artysta zmieniał okulary jak ... buty, kapeluszami przesłaniał pojawiającą się w młodym wieku łysinę. Elton zafunkcjonował doskonale w latach glam rocka, przyjaźnił się z Bolanem, Bowie, ale i z Johnem Lennonem (jest ojcem chrzestnym urodzonego w 1975 roku Seana Lennona), w świecie rocka i popu lat 80-tych, do dzisiaj jest wciąż czynnym artystą. Z wielkich minionych Gwiazd Absolutnego Olimpu Muzyki tuż obok Paula McCartney'a, Boba Dylana, The Rolling Stonesów  (niedawno w tym gronie był jeszcze David Bowie).

"Goodbye Yellow Brick Road' to pierwszy singiel z albumu oraz jego piosenka tytułowa, dodajmy, że w dyskografii artysty pierwszego podwójnego wydawnictwa. Prócz piosenki tytułowej na singlach wydane zostały jeszcze 'Candle in the Wind' (poświęcone Marylin Monroe, po latach wydane jeszcze raz, tym razem w hołdzie księżnej Walii, tragicznie zmarłej Dianie), oraz "Bernie and the Jets'.
   Tytuł piosenki wziął się z filmu 'Czarodziej z Krainy Oz', filmu z 1939 roku z Judy Garland (Dorotka, bohaterka powieści instruowana jest, że by odnaleźć tytułowego Maga, musi podążać żółtą ceglaną drogą. Bernie Taupin (tekściarz artysty), współtwórca wszystkich piosenek Eltona,oglądał 'Wizzard of Oz' w dzieciństwie jako swój pierwszy film i był nim zauroczony. Ale wspomnieniami dotyczącymi tej piosenki u Berniego możemy się czuć rozczarowani. 

TAUPIN (na zdjęciu z Eltonem): Zabawną rzeczą jest to, że są piosenki, których napisanie pamiętam jakby to było wczoraj. Są też takie, których zupełnie sobie nie przypominam. Akurat tworzenia całego albumu 'Yellow Brick Road' niespecjalnie pamiętam. Wiem, że byłem tam wtedy, ale nic z psychicznej kreacji.


Dee Murray, Davey Johnstone, John Lennon oraz  Elton John (The Record Plant, 1974)
Davey Johnstone, uczestniczący w sesjach nagraniowych do albumu wspomina: Elton grał na fortepianie, także na melotronie, syntezatorze, organach, elektrycznym fortepianie. Było wspaniale, bo on instynktownie wiedział czego chce. I tak jest do dzisiaj. Nie potrzebujesz więcej nikogo, jeśli masz Eltona Johna. Był wspaniały w wokalach, dublowanych. Jego nakładki były bardzo w stylu The Beatles - bardziej szorstkie, mniej wygładzone, pracowało nam się tak lepiej. Wibracje, magia w powietrzu...
  Uważam, że "The Yellow Brick Road" jest bardzo w stylu The Beatles...
Elton nie pisał piosenek pop. Pisał wtedy gdy miał wenę twórczą, czuł że musi. Nie wierzę, że ludzie mają umiejętność pisania piosenek pop na zawołanie. Nie możesz usiąść do pisania z myślą, że piszesz teraz dla kasy, sukcesu komercyjnego, dla samego kupna twej piosenki. Taka moim zdaniem była "Bernie and the Jets". Nikt z nas w zespole nie sądził, że to będzie przebój. Nikt... Idea była taka by wszystko szybko nagrywać.  To jest właśnie piękne w muzyce -  jesteś tak bardzo podekscytowany już samym faktem kreacji muzyki. Choć wtedy było bardzo zimno. Ale to było coś niesamowitego. Cała praca nad 'Yellow Brick Road'.  


When are you gonna come down
When are you going to land
I should have stayed on the farm
I should have listened to my old man

You know you can't hold me forever
I didn't sign up with you
I'm not a present for your friends to open
This boy's too young to be singing the blues

So goodbye yellow brick road
Where the dogs of society howl
You can't plant me in your penthouse
I'm going back to my plough

Back to the howling old owl in the woods
Hunting the horny back toad
Oh I've finally decided my future lies
Beyond the yellow brick road

What do you think you'll do then
I bet that'll shoot down your plane
It'll take you a couple of vodka and tonics
To set you on your feet again

Maybe you'll get a replacement
There's plenty like me to be found
Mongrels who ain't got a penny
Sniffing for tidbits like you on the ground


_____________________________________
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW - Notowanie z 2016

3 komentarze:

  1. Bardzo fajnie wygląda cały ten blog według mnie.Uważam nawet że lepszego blogu nigdzie nie ma.

    OdpowiedzUsuń
  2. Po pierwsze raczej przez sterydy nie hhormony.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przepraszam, ale on nie brał hormonów ,tylko sterydy.

    OdpowiedzUsuń