Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

"BOYHOOD" - Ethan Hawke o The Beatles

THE BLACK ALBUM
 
W 2014 roku na ekrany kin świata wszedł znakomity film - uwielbiam go - amerykański dramat w reżyserii Richarda Linklatera zatytułowany 'Boyhood' . W jednej z głównych ról wystąpił dzisiejszy hollywoodzki gwiazdor, Ethan Hawke (aktor wciąż kojarzy mi się z z genialnym filmem z 1989, 'Stowarzyszenie Umarłych Poetów' ("Dead Poets Society" z nieodżałowanym Robinem Williamsem).

 W magazynie NME z 22 marca 2015 roku, z którego zamieszczałem ostatnio kilka postów (100 najlepszych  piosenek Beatlesów, TOP40 post-Beatles) znalazł się kapitalny artykuł, który postanowiłem przetłumaczyć  i zamieścić w całości. Co niniejszym z przyjemnością czynię. Tak na marginesie, polecam obejrzenie wspomnianego filmu.

 ________________________

W 2014 roku w filmie 'Boyhood', postać grana przez Ethana Hawke, ofiarowuje swojemu synowi płytkę CD, własną składankę z solowymi piosenkami Johna, Paula, George'a i Ringo, zatytułowaną przez niego 'The Black Album' - składankę, którą aktor nagrał dla swojej córki Mayi [matka: Uma Thurman, znana aktorka np. z 'Kill Bill' Tarantino, para rozwiodła się - RK]. Poniżej ciekawe wyjaśnienia aktora oraz na treść tego listu.


Paul McCartney zawsze mówi, “Ludzie pytają mnie  często o to co zrobiłem do czasu The Beatles, a ja mówię: a co wy zrobiliście od czasów The Beatles?"  To co stworzyli indywidualnie Beatlesi po rozpadzie zespołu nie jest uzupełnienien jego historii, to całkiem nowa opowieć. Na pewnym poziomie pokazuje to jak genialnymi ludźmi byli każdy indywidualnie. Na innym, pokazuje, że ich wspólna praca była tym czymś co uczyniła ich tak wyjątkowymi. Każdy z nich był na swój sposób genialny. Szczególnie John i Paul, choc i George z Ringiem mieli kilka swoich Numerów 1. To co czyniło ich tak wyjątkowymi w latach The Beatles była ich zdolność do wspólnej pracy ze sobą. Bob Dylan nigdy nie śpiewał chórków, ale Lennon i McCartney już tak. 
 Lady Gaga nigdy nie musiała grać na gitarze akompaniującej, ale ci faceci grali na takich dla siebie - ich geniusz pozwalał im grać rolę podrzędną, jeden dla drugiego. Bycie celebrytą w rodzaju Marlona Brando, Elvisa Presley'a czy Michaela Jacksona niszczy psychicznie. Ale ponieważ każdy z nich miał wsparcie w pozostałych, pozostali sobą. 
Zawsze mieli siebie i wsparcie pozostałej trójki. Mamy taką sytuację, kiedy śpiewają w 'Hey Jude', piosence napisanej o tobie i sytuacji twojej rodziny przez kogoś innego (napisał ją McCartney dla syna Johna, Juliana, w czasie separacji rodziców). Jestem pewien, że to była bardzo niewygodne, naprawdę upokarzające. Ale było bardzo szczere, uczciwe. Myślę, że to pokazuje respektowanie talentu drugiej osoby oraz respektowania głosu drugiej osoby, o który przecież nigdy nie poproszono. Nigdy nie zabiegali wobec siebie o jakiś rodzaj pokory, ukorzenia się. 

 
W liście dołączonym do 'The Black Albumu' w 'Boyhood', dotykam oczywistych fraz w cechach każdego Beatlesa, ale to bardziej skomplikowane. Lennona postrzegano jak tego kąśliwego, ale to on napisał jedną z najłzawszych solowych piosenek. "Grow Old With Me?" To jak... Uważam za fantastyczne to, że jeśli umieścisz koło siebie, np. 'Pipes Of Peace' koło 'Imagine', to zauważasz jak bardzo są do siebie podobne. Pisali zawsze o tych samych rzeczach, zawsze bardzo prostych, ludzkich. Myślę, że Lennon napisał około siedmiu piosenek o wstawaniu rano. Zajmowali się samymi sobą, polityką, miłością. I oczywiście ich głupie miłosne piosenki są najlepsze, ponieważ pisali o nich bardzo na serio, na poważnie, zwłaszcza jeśli mamy na myśli Yoko i Lindę. Ich partnerki stawały się postaciami w piosenkach 'Lovely Linda' czy 'Oh Yoko' - które były całkiem radykalne ponieważ tak bardzo osobiste na swój absurdalny sposób. 'Oh Yoko' mógłbym ciągle słuchać, kocham tą piosenkę. 
Ideą 'The Black Albumu' było stworzenie kolekcji ich najlepszych piosenek solowych, choć mam i tak swoje ulubione. Mógłbym powiedzieć, że 'Crippled Inside' jest klasycznym utworem Johna - potęga słowa 'crippled' i ten dziwny, prawie country styl produkcji, choć więcej w utworze bluesa. Jaka zdolność silnego oddziaływania niewielką ilością słów. Z kolei mało znane nagranie Paula, 'The Black Seat Of My Car', które jest absolutnie fenomenalne. 'Every Night' to kolejny song McCartney'a zupełnie niedoceniany a ma w sobie klimat 'She's Leaving Home'. Wiele z najlepszych dzieł Lennona było szeroko promowanych z powodu jego śmierci, także z powodu iż nie ma ich tak dużo, 'Junk' McCartney'a to dopiero zdumiewająca, niesamowita piosenka. 
To mogłaby być piosenka The Beatles, gdyby jej nie odrzucili. 'All Things Must Pass'  to jeden z najwspanialszych ich utworów. Napisał ją trzeci najlepszy twórca piosenek w zespole. Musi być w zestawie. No i nie możesz nie wspomnieć o Ringo. 'Octopus's Garden' wpasował się doskonale w album 'Abbey Road'. Zawsze dawali jedną ścieżkę dla niego na albumie. To dodawało grupie pewien mały element nieprofesjonalizmu, ale i sprawiało, że wydawało ci się, że cała czwórka jest twoimi przyjaciółmi. 
Świetni są Coldplay, U2 jest idealne, ale The Beatles nigdy nie byli idealni, właśnie z powodu przyjaźni. Wszystko to widać w 'With A Little Help From My Friends'.  John i Paul zapragnęli dać Ringo Numer Jeden, dlatego napisali wszystko w C. To najłatwiejsza do zaśpiewania piosenka na świecie, ale jednocześnie jak bardzo głęboka. Chciałbym mieć dwójkę takich przyjaciół, którzy by zrobili coś takiego dla mnie. Jeśli chcesz wybrać najlepszy solowy numer Ringo, zwróć uwagę na 'It Don't Come Easy', którą napisał dla niego George. Odnosi się zawsze takie wrażenie, że ta dwójka miała coś więcej do udowodnienia, więc starali się bardziej. Przypuszczam, że nie było łatwo siedzieć na tylnym siedzeniu (back seat) z Lennonem i McCartney'em.
Wybranie ulubionego Beatlesa (utworu) jest po prostu nierozumieniem The Beatles. Takie zestawienia już mówią o tym jak są byli bardzo ważni. Jedną z moich ulubionych wypowiedzi McCartney'a jest jego odpowiedź, kiedy spytano go,czy myśli o Johnie w czasie tworzenia piosenek. Odpowiedział, "Zawsze myślę o Johnie kiedy piszę. Myślę, 'Oh, Johnowi by się to nie spodobało'". Pozostawiony samemu sobie McCartney potrafił być naprawdę naiwny, John zaś naprawdę zbyt na  serio. Razem potrafili tworzyć coś, o czym wciąż rozmawiamy. Tak więc pomysł o wybieraniu piosenek lepszych od innych jest jak rozmowa o ich ubraniach. 
Prawdopodobnie ostatnie wspólne zdjęcie Paula i Johna
Kadrem złośliwego rozwodu Lennona i McCartney'a był album 'Let It Be', ale musimy pamiętać, że nagrali potem jeszcze bardzo szczęśliwy 'Abbey Road'. W pewnym sensie to był proces uzdrawiania i zdania sobie sprawy, że znaleźli sposób bycia razem i wsparcia siebie nawet jeśli 'Let It Be' oderwał ich od siebie. Jestem całkowicie pewien, że gdyby Lennon nadal żył, niesnaski między nimi skończyły by się. Najbliższą temu jest 'Real Love', który to nagrali trzej żyjący Beatlesi, nakładając siebie na wokal Johna (album 'Anthology'). Niektórym to się nie podobało, mnie nie, podoba mi się - porusza mnie to mocno. 
 Czy wróciłaby stara magia, gdyby mogli się na nowo połączyć. Absolutnie, jakże inaczej?
Ethan Hawke 

[Uwaga: za rolę w filmie 'Boyhood' w 2015 roku Ethan Hawke został nominowany w kategorii: Best Performance by an Actor in a Supporting Role - Rola drugoplanowa). Zwyciężył J.L. Simmons za film 'Whiplash'  - RK]
Chciałbym dać ci na twoje urodziny coś, czego nie można kupić za pieniądze. Daję ci w prezencie: THE BEATLES’ BLACK ALBUM. To najlepsze solowe dzieła Johna, Paula, George'a i Ringa - już po rozpadzie THE BEATLES. Gdy słucha się ich osdzielnie nagranych piosenek dzieją się różne rzeczy: gdy słuchasz zbyt dużo Lennona, pojawia się zbyt mocne zaangażowanie, gdy za dużo Paula - stajesz się zbyt sentymentalny, za dużo George'a - poznajemy naszą duchową stronę, która ciekawie cie tylko przez sześć minut. A Ringo jest zabawny, fajny, choć nie potrafi śpiewać. Gdy te wszystkie utwory zmiksujesz, połączysz, oni wszyscy połączą się a ty zaczniesz słyszeć: THE BEATLES.

Słucham tej muzyki i przepełnia mnie smutek, że przyjaźń Johna z Paulem zmieniła się w taką gorzką. Wiem, wiem, nic mi do tego, ale do diabła, powiedz mi jeszcze raz, dlaczego miłość nie może przetrwać. Dlaczego dajemy się ponieść małostkowości. Dlaczego oni tak zrobili ? Przeczytałem kiedyś pewną anegdotę o śmierci matki Johna: był w owym czasie gniewnym nastolatkiem, ze scyzorykiem w kieszeni, papierosem w ustach i głową pełną myśli o sexie. Pogrążonym w żałobie po nagłej śmierci matki, pijany i wkurzony uderzył swego kumpla w twarz i wybiegł. Paul, młodszy o kilka lat, naprawdę jeszcze chłopiec, któremu mimo to pozwolono wejść do zespołu, bo w wieku 14 lat potrafił świetnie grać na gitarze - pobiegł za Johnem na ulicę. Tam powiedział:"John, dlaczego musisz być zawsze takim palantem ? ”
John odpowiadał, “Moja mama kurwa nie żyje!"
Paul na to, “Nigdy nawet nie spytałeś mnie o moją mamę".
“A co z nią nie tak?”
“…Moja mama też nie żyje.”
Objęli się ramionami na środku podmiejskiej ulicy. John miał prawdopodobnie powiedzieć, “Może więc zaczniemy z tym pierdolonym rock and rollowym zespołem? "
Ta historia odpowiada mi na pytanie zalegające w moim mózgu przez całe życie podczas słuchania ich muzyki: "Jeśli The Beatles byli ze sobą razem tylko 10 lat i będąc tak młodymi ludźmi, to jak udało im się napisać ‘Help!’, ‘The Fool On The Hill’, ‘Eleanor Rigby’, ‘Yesterday’, ‘A Day In The Life’? Mieli tylko po 25 lat ze stadem szalejących za drzwiami ich pokojów hotelowych nim dziewczynami i tyle szampana ile tylko młody człowiek mógł znieść. Jak potrafili tak precyzyjnie osiągać swoje cele artystyczne. Dokonali tego ponieważ byli pełni bólu.


Wiedzieli, że miłość nie jest wieczna. Na "Czarnym Albumie' słuchamy chłopców piszących o dorosłym życiu: małżeństwach, rodzicielstwie, trzeźwości, tęsknoty duchowej, pustki związanej z materialnym sukcesem. ‘(Just Like) Starting Over’ ‘Maybe I’m Amazed’, ‘Beautiful Boy (Darling Boy)’, ‘No No Song’, ‘God’ – wciąż są przekonani, że miłość przemija. Któregoś razu zapytano Johna czy kiedykolwiek zagra z Paulem, odpowiedział: Zawsze o to samo, ale dobra, 'zagra co' ? Chodzi oczywiście o muzykę.Gra nam się ze sobą zawsze dobrze - i jeśli będzie miał jakiś pomysł i mnie potrzebował - będę zainteresowany". Kocham to. Może jest tak: miłośc nie trwa wiecznie, ale może muzyka może wykreować miłość.
Kocham Cię.
Happy Birthday
Twój Tato.
 

Disc 1
  1. Paul McCartney & Wings -‘Band On The Run’
  2. George Harrison -‘My Sweet Lord’
  3. John Lennon feat. The FluxFiddlers & The Plastic OnoBand - ‘Jealous Guy’
  4. Ringo Starr - ‘Photograph’
  5. John Lennon - ‘How?’
  6. Paul McCartney - ‘Every Night’
  7. George Harrison - ‘Blow Away’
  8. Paul McCartney - ‘Maybe I’m Amazed’
  9. John Lennon - ‘Woman’
10. Paul McCartney & Wings - ‘Jet’
11. John Lennon - ‘Stand By Me’
12. Ringo Starr - ‘No No Song’
13. Paul McCartney - ‘Junk’
14. John Lennon - ‘Love’
15. Paul McCartney & Linda McCartney - ‘The Back Seat Of My Car’
16. John Lennon - ‘Watching The Wheels’
17. John Lennon - ‘Mind Games’
18. Paul McCartney & Wings - ‘Bluebird’
Disc 2
  1. John Lennon - ‘God’
  2. Wings - ‘Listen To What The Man Said’
  3. John Lennon - ‘Crippled Inside’
  4. Ringo Starr - ‘You’re Sixteen You’re Beautiful (And You’re Mine)’
  5. Paul McCartney & Wings - ‘Let Me Roll It’
  6. John Lennon & The Plastic Ono Band - ‘Power To the People’
  7. Paul McCartney - ‘Another Day’
  8. George Harrison - ‘If Not For You (2001 Digital Remaster)’
  9. John Lennon - ‘(Just Like) Starting Over’
10. Wings - ‘Let ’Em In’
11. John Lennon - ‘Mother’
12. Paul McCartney & Wings - ‘Helen Wheels’
13. John Lennon - ‘I Found Out’
14. Paul McCartney & Linda McCartney - ‘Uncle Albert/Admiral Halsey’
Disc 3
  1. John Lennon - ‘Grow Old With Me (2010 Remaster)’
  2. Wings - ‘Silly Love Songs’
  3. The Beatles - ‘Real Love’
  4. Paul McCartney & Wings - ‘My Love’
  5. John Lennon - ‘Oh My Love’
  6. George Harrison - ‘Give Me Love (Give Me Peace On Earth)’
  7. Paul McCartney - ‘Pipes Of Peace’
  8. John Lennon - ‘Imagine’
  9. Paul McCartney - ‘Here Today’
10. George Harrison - ‘All Things Must Pass’
11. Paul McCartney - ‘And I Love Her (Live on MTV Unplugged)’


___________________
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY OF THE BEATLES

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz