Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

"BOYHOOD" - Ethan Hawke o The Beatles

THE BLACK ALBUM
 
W 2014 roku na ekrany kin świata wszedł znakomity film - uwielbiam go - amerykański dramat w reżyserii Richarda Linklatera zatytułowany 'Boyhood' . W jednej z głównych ról wystąpił dzisiejszy hollywoodzki gwiazdor, Ethan Hawke (aktor wciąż kojarzy mi się z z genialnym filmem z 1989, 'Stowarzyszenie Umarłych Poetów' ("Dead Poets Society" z nieodżałowanym Robinem Williamsem).

 W magazynie NME z 22 marca 2015 roku, z którego zamieszczałem ostatnio kilka postów (100 najlepszych  piosenek Beatlesów, TOP40 post-Beatles) znalazł się kapitalny artykuł, który postanowiłem przetłumaczyć  i zamieścić w całości. Co niniejszym z przyjemnością czynię. Tak na marginesie, polecam obejrzenie wspomnianego filmu.

 ________________________

W 2014 roku w filmie 'Boyhood', postać grana przez Ethana Hawke, ofiarowuje swojemu synowi płytkę CD, własną składankę z solowymi piosenkami Johna, Paula, George'a i Ringo, zatytułowaną przez niego 'The Black Album' - składankę, którą aktor nagrał dla swojej córki Mayi [matka: Uma Thurman, znana aktorka np. z 'Kill Bill' Tarantino, para rozwiodła się - RK]. Poniżej ciekawe wyjaśnienia aktora oraz na treść tego listu.


Paul McCartney zawsze mówi, “Ludzie pytają mnie  często o to co zrobiłem do czasu The Beatles, a ja mówię: a co wy zrobiliście od czasów The Beatles?"  To co stworzyli indywidualnie Beatlesi po rozpadzie zespołu nie jest uzupełnienien jego historii, to całkiem nowa opowieć. Na pewnym poziomie pokazuje to jak genialnymi ludźmi byli każdy indywidualnie. Na innym, pokazuje, że ich wspólna praca była tym czymś co uczyniła ich tak wyjątkowymi. Każdy z nich był na swój sposób genialny. Szczególnie John i Paul, choc i George z Ringiem mieli kilka swoich Numerów 1. To co czyniło ich tak wyjątkowymi w latach The Beatles była ich zdolność do wspólnej pracy ze sobą. Bob Dylan nigdy nie śpiewał chórków, ale Lennon i McCartney już tak. 
 Lady Gaga nigdy nie musiała grać na gitarze akompaniującej, ale ci faceci grali na takich dla siebie - ich geniusz pozwalał im grać rolę podrzędną, jeden dla drugiego. Bycie celebrytą w rodzaju Marlona Brando, Elvisa Presley'a czy Michaela Jacksona niszczy psychicznie. Ale ponieważ każdy z nich miał wsparcie w pozostałych, pozostali sobą. 
Zawsze mieli siebie i wsparcie pozostałej trójki. Mamy taką sytuację, kiedy śpiewają w 'Hey Jude', piosence napisanej o tobie i sytuacji twojej rodziny przez kogoś innego (napisał ją McCartney dla syna Johna, Juliana, w czasie separacji rodziców). Jestem pewien, że to była bardzo niewygodne, naprawdę upokarzające. Ale było bardzo szczere, uczciwe. Myślę, że to pokazuje respektowanie talentu drugiej osoby oraz respektowania głosu drugiej osoby, o który przecież nigdy nie poproszono. Nigdy nie zabiegali wobec siebie o jakiś rodzaj pokory, ukorzenia się. 

 
W liście dołączonym do 'The Black Albumu' w 'Boyhood', dotykam oczywistych fraz w cechach każdego Beatlesa, ale to bardziej skomplikowane. Lennona postrzegano jak tego kąśliwego, ale to on napisał jedną z najłzawszych solowych piosenek. "Grow Old With Me?" To jak... Uważam za fantastyczne to, że jeśli umieścisz koło siebie, np. 'Pipes Of Peace' koło 'Imagine', to zauważasz jak bardzo są do siebie podobne. Pisali zawsze o tych samych rzeczach, zawsze bardzo prostych, ludzkich. Myślę, że Lennon napisał około siedmiu piosenek o wstawaniu rano. Zajmowali się samymi sobą, polityką, miłością. I oczywiście ich głupie miłosne piosenki są najlepsze, ponieważ pisali o nich bardzo na serio, na poważnie, zwłaszcza jeśli mamy na myśli Yoko i Lindę. Ich partnerki stawały się postaciami w piosenkach 'Lovely Linda' czy 'Oh Yoko' - które były całkiem radykalne ponieważ tak bardzo osobiste na swój absurdalny sposób. 'Oh Yoko' mógłbym ciągle słuchać, kocham tą piosenkę. 
Ideą 'The Black Albumu' było stworzenie kolekcji ich najlepszych piosenek solowych, choć mam i tak swoje ulubione. Mógłbym powiedzieć, że 'Crippled Inside' jest klasycznym utworem Johna - potęga słowa 'crippled' i ten dziwny, prawie country styl produkcji, choć więcej w utworze bluesa. Jaka zdolność silnego oddziaływania niewielką ilością słów. Z kolei mało znane nagranie Paula, 'The Black Seat Of My Car', które jest absolutnie fenomenalne. 'Every Night' to kolejny song McCartney'a zupełnie niedoceniany a ma w sobie klimat 'She's Leaving Home'. Wiele z najlepszych dzieł Lennona było szeroko promowanych z powodu jego śmierci, także z powodu iż nie ma ich tak dużo, 'Junk' McCartney'a to dopiero zdumiewająca, niesamowita piosenka. 
To mogłaby być piosenka The Beatles, gdyby jej nie odrzucili. 'All Things Must Pass'  to jeden z najwspanialszych ich utworów. Napisał ją trzeci najlepszy twórca piosenek w zespole. Musi być w zestawie. No i nie możesz nie wspomnieć o Ringo. 'Octopus's Garden' wpasował się doskonale w album 'Abbey Road'. Zawsze dawali jedną ścieżkę dla niego na albumie. To dodawało grupie pewien mały element nieprofesjonalizmu, ale i sprawiało, że wydawało ci się, że cała czwórka jest twoimi przyjaciółmi. 
Świetni są Coldplay, U2 jest idealne, ale The Beatles nigdy nie byli idealni, właśnie z powodu przyjaźni. Wszystko to widać w 'With A Little Help From My Friends'.  John i Paul zapragnęli dać Ringo Numer Jeden, dlatego napisali wszystko w C. To najłatwiejsza do zaśpiewania piosenka na świecie, ale jednocześnie jak bardzo głęboka. Chciałbym mieć dwójkę takich przyjaciół, którzy by zrobili coś takiego dla mnie. Jeśli chcesz wybrać najlepszy solowy numer Ringo, zwróć uwagę na 'It Don't Come Easy', którą napisał dla niego George. Odnosi się zawsze takie wrażenie, że ta dwójka miała coś więcej do udowodnienia, więc starali się bardziej. Przypuszczam, że nie było łatwo siedzieć na tylnym siedzeniu (back seat) z Lennonem i McCartney'em.
Wybranie ulubionego Beatlesa (utworu) jest po prostu nierozumieniem The Beatles. Takie zestawienia już mówią o tym jak są byli bardzo ważni. Jedną z moich ulubionych wypowiedzi McCartney'a jest jego odpowiedź, kiedy spytano go,czy myśli o Johnie w czasie tworzenia piosenek. Odpowiedział, "Zawsze myślę o Johnie kiedy piszę. Myślę, 'Oh, Johnowi by się to nie spodobało'". Pozostawiony samemu sobie McCartney potrafił być naprawdę naiwny, John zaś naprawdę zbyt na  serio. Razem potrafili tworzyć coś, o czym wciąż rozmawiamy. Tak więc pomysł o wybieraniu piosenek lepszych od innych jest jak rozmowa o ich ubraniach. 
Prawdopodobnie ostatnie wspólne zdjęcie Paula i Johna
Kadrem złośliwego rozwodu Lennona i McCartney'a był album 'Let It Be', ale musimy pamiętać, że nagrali potem jeszcze bardzo szczęśliwy 'Abbey Road'. W pewnym sensie to był proces uzdrawiania i zdania sobie sprawy, że znaleźli sposób bycia razem i wsparcia siebie nawet jeśli 'Let It Be' oderwał ich od siebie. Jestem całkowicie pewien, że gdyby Lennon nadal żył, niesnaski między nimi skończyły by się. Najbliższą temu jest 'Real Love', który to nagrali trzej żyjący Beatlesi, nakładając siebie na wokal Johna (album 'Anthology'). Niektórym to się nie podobało, mnie nie, podoba mi się - porusza mnie to mocno. 
 Czy wróciłaby stara magia, gdyby mogli się na nowo połączyć. Absolutnie, jakże inaczej?
Ethan Hawke 

[Uwaga: za rolę w filmie 'Boyhood' w 2015 roku Ethan Hawke został nominowany w kategorii: Best Performance by an Actor in a Supporting Role - Rola drugoplanowa). Zwyciężył J.L. Simmons za film 'Whiplash'  - RK]




Chciałbym dać ci na twoje urodziny coś, czego nie można kupić za pieniądze. Daję ci w prezencie: THE BEATLES’ BLACK ALBUM. To najlepsze solowe dzieła Johna, Paula, George'a i Ringa - już po rozpadzie THE BEATLES. Gdy słucha się ich osdzielnie nagranych piosenek dzieją się różne rzeczy: gdy słuchasz zbyt dużo Lennona, pojawia się zbyt mocne zaangażowanie, gdy za dużo Paula - stajesz się zbyt sentymentalny, za dużo George'a - poznajemy naszą duchową stronę, która ciekawie cie tylko przez sześć minut. A Ringo jest zabawny, fajny, choć nie potrafi śpiewać. Gdy te wszystkie utwory zmiksujesz, połączysz, oni wszyscy połączą się a ty zaczniesz słyszeć: THE BEATLES.

Słucham tej muzyki i przepełnia mnie smutek, że przyjaźń Johna z Paulem zmieniła się w taką gorzką. Wiem, wiem, nic mi do tego, ale do diabła, powiedz mi jeszcze raz, dlaczego miłość nie może przetrwać. Dlaczego dajemy się ponieść małostkowości. Dlaczego oni tak zrobili ? Przeczytałem kiedyś pewną anegdotę o śmierci matki Johna: był w owym czasie gniewnym nastolatkiem, ze scyzorykiem w kieszeni, papierosem w ustach i głową pełną myśli o sexie. Pogrążonym w żałobie po nagłej śmierci matki, pijany i wkurzony uderzył swego kumpla w twarz i wybiegł. Paul, młodszy o kilka lat, naprawdę jeszcze chłopiec, któremu mimo to pozwolono wejść do zespołu, bo w wieku 14 lat potrafił świetnie grać na gitarze - pobiegł za Johnem na ulicę. Tam powiedział:"John, dlaczego musisz być zawsze takim palantem ? ”
John odpowiadał, “Moja mama kurwa nie żyje!"
Paul na to, “Nigdy nawet nie spytałeś mnie o moją mamę".
“A co z nią nie tak?”
“…Moja mama też nie żyje.”
Objęli się ramionami na środku podmiejskiej ulicy. John miał prawdopodobnie powiedzieć, “Może więc zaczniemy z tym pierdolonym rock and rollowym zespołem? "
Ta historia odpowiada mi na pytanie zalegające w moim mózgu przez całe życie podczas słuchania ich muzyki: "Jeśli The Beatles byli ze sobą razem tylko 10 lat i będąc tak młodymi ludźmi, to jak udało im się napisać ‘Help!’, ‘The Fool On The Hill’, ‘Eleanor Rigby’, ‘Yesterday’, ‘A Day In The Life’? Mieli tylko po 25 lat ze stadem szalejących za drzwiami ich pokojów hotelowych nim dziewczynami i tyle szampana ile tylko młody człowiek mógł znieść. Jak potrafili tak precyzyjnie osiągać swoje cele artystyczne. Dokonali tego ponieważ byli pełni bólu.


Wiedzieli, że miłość nie jest wieczna. Na "Czarnym Albumie' słuchamy chłopców piszących o dorosłym życiu: małżeństwach, rodzicielstwie, trzeźwości, tęsknoty duchowej, pustki związanej z materialnym sukcesem. ‘(Just Like) Starting Over’ ‘Maybe I’m Amazed’, ‘Beautiful Boy (Darling Boy)’, ‘No No Song’, ‘God’ – wciąż są przekonani, że miłość przemija. Któregoś razu zapytano Johna czy kiedykolwiek zagra z Paulem, odpowiedział: Zawsze o to samo, ale dobra, 'zagra co' ? Chodzi oczywiście o muzykę.Gra nam się ze sobą zawsze dobrze - i jeśli będzie miał jakiś pomysł i mnie potrzebował - będę zainteresowany". Kocham to. Może jest tak: miłośc nie trwa wiecznie, ale może muzyka może wykreować miłość.
Kocham Cię.
Happy Birthday
Twój Tato.
 

Disc 1
  1. Paul McCartney & Wings -‘Band On The Run’
  2. George Harrison -‘My Sweet Lord’
  3. John Lennon feat. The FluxFiddlers & The Plastic OnoBand - ‘Jealous Guy’
  4. Ringo Starr - ‘Photograph’
  5. John Lennon - ‘How?’
  6. Paul McCartney - ‘Every Night’
  7. George Harrison - ‘Blow Away’
  8. Paul McCartney - ‘Maybe I’m Amazed’
  9. John Lennon - ‘Woman’
10. Paul McCartney & Wings - ‘Jet’
11. John Lennon - ‘Stand By Me’
12. Ringo Starr - ‘No No Song’
13. Paul McCartney - ‘Junk’
14. John Lennon - ‘Love’
15. Paul McCartney & Linda McCartney - ‘The Back Seat Of My Car’
16. John Lennon - ‘Watching The Wheels’
17. John Lennon - ‘Mind Games’
18. Paul McCartney & Wings - ‘Bluebird’
Disc 2
  1. John Lennon - ‘God’
  2. Wings - ‘Listen To What The Man Said’
  3. John Lennon - ‘Crippled Inside’
  4. Ringo Starr - ‘You’re Sixteen You’re Beautiful (And You’re Mine)’
  5. Paul McCartney & Wings - ‘Let Me Roll It’
  6. John Lennon & The Plastic Ono Band - ‘Power To the People’
  7. Paul McCartney - ‘Another Day’
  8. George Harrison - ‘If Not For You (2001 Digital Remaster)’
  9. John Lennon - ‘(Just Like) Starting Over’
10. Wings - ‘Let ’Em In’
11. John Lennon - ‘Mother’
12. Paul McCartney & Wings - ‘Helen Wheels’
13. John Lennon - ‘I Found Out’
14. Paul McCartney & Linda McCartney - ‘Uncle Albert/Admiral Halsey’
Disc 3
  1. John Lennon - ‘Grow Old With Me (2010 Remaster)’
  2. Wings - ‘Silly Love Songs’
  3. The Beatles - ‘Real Love’
  4. Paul McCartney & Wings - ‘My Love’
  5. John Lennon - ‘Oh My Love’
  6. George Harrison - ‘Give Me Love (Give Me Peace On Earth)’
  7. Paul McCartney - ‘Pipes Of Peace’
  8. John Lennon - ‘Imagine’
  9. Paul McCartney - ‘Here Today’
10. George Harrison - ‘All Things Must Pass’
11. Paul McCartney - ‘And I Love Her (Live on MTV Unplugged)’


___________________
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY OF THE BEATLES

Matt Wilkinson - TOP 40 solowych piosenek ex-Beatlesów

I jeszcze jedno zestawienie z tego samego numeru NME – 40 najlepszych piosenek solowych ex-Beatlesów, wybranych przez wielkiego fana zespołu, także redaktora NME (New Music Editor): Matt Wilkinsona: 
 Nie ma największego, najpiękniejszego solowego utworu ex-Beatlesów, i nie dlatego, że wszystkie są wspaniałe, mamy boleśnie chore gówno Lennona 'Beef Jerky', Paula 'Give My Regards To Broad Street’ czy wiele piosneke George'a i Ringo, o których szkoda wspomnieć słowa. Prawdziwym powodem, dla którego nie możesz je ułożyć w określonej kolejności jest jedna rzecz: jej uzasadnienie. Dlaczego 'Imagine', które jest bezwarunkowym synonimem słowa 'pokój' jest lepsze od powiedzmy 'Jet', bezprzecznie najlepszy koncertowy opener ?
 Dlaczego mistrzowskie dzieło glam-rocka, przebój Ringo 'Back Og Boogaloo' ma być bardziej radosne niż chórki George'a w 'My Sweet Lord' ? Dlaczego ostatnie, doskonałe w swoim powrocie do klasyki 'Nobody Told Me' Lennona ma być lepsze niż wciąż futurystycznie brzmiące McCartney'a 'Temporary Secretary', które to dwa uwory dzieli tylko rok? Odpowiedź jest bardzo prosta: ponieważ John, Paul, George i Ringo są geniuszami, razem jak i osobno. Sporządziłem tutaj jednak taką moją 40-tkę post-Beatles 'greatest songs', piosenki, które trzeba znać jako ich klasyki. To takie moje zestawienie jednak tylko na dzisiaj... 
 

  1. GEORGE - My Sweet Lord
  2. PLASTIC ONO BAND - Instant Karma!
  3. WINGS - Jet
  4. PAUL - Temporary Secretary
  5. JOHN - God
  6. WINGS - Live And Let Die
  7. WINGS - Band On The Run
  8. JOHN - # 9 Dream
  9. GEORGE - Wah-Wah
  10. JOHN  - Imagine
  11. JOHN - Mind Games
  12. GEORGE - Apple Scrufs
  13. PAUL – Nineteen Hundred And Eighty Five
  14. JOHN - Nobody Loves You When You’re Down And Out
  15. GEORGE - Awaiting On You All
  16. JOHN - Love
  17. RINGO - Back Of Boogaloo
  18. JOHN - Surprise Surprise (Sweet Bird Of Paradox)
  19. PAUL - Monkberry Moon Delight
  20. PAUL & LINDA McCARTNEY -  Uncle Albert/Admiral Halsey
  21. GEORGE - Beware Of Darkness
  22. JOHN - Watching The Wheels
  23. WINGS - Let Me Roll It
  24. GEORGE - I Live For You
  25. PAUL - Coming Up
  26. RINGO - Photograph
  27. JOHN - Nobody Told Me
  28. GEORGE - Dehra Dun
  29. JOHN - Jealous Guy
  30. JOHN - Working Class Hero
  31. PAUL - Here Today
  32. JOHN - Mother
  33. RINGO - It Don’t Come Easy
  34. JOHN - Whatever Gets You Thru The Night
  35. WINGS - Maybe I’m Amazed
  36. JOHN – Beautiful Boy (Darling Boy)
  37. JOHN - What You Got
  38. KANYE WEST / PAUL - Only One
  39. TRAVELING WiLBURYS - Handle With Care
  40. PAUL - Queenie Eye


     George Harrison - Dehra Dun
Moje zestawienie moich ulubionych piosenek solowych karier czterech Beatlesów byłoby oczywiście inne, ale zgadzam się z ogólnym wyjaśnieniem Wilkinsona, które zresztą może dotyczyć w sumie każdego wykonawcy, każdego zestawienia. Jak np. porównać np. 'Oxygene part VIII' Jeana Michela Jarre i np. 'Time' Pink Floydów? Dlaczego np. 'Eleanor Rigby' ma być lepsze niż 'Help!' ? Ale wszelakie zestawienia to pewna zabawa, także ochota zwrócenia uwagi na swój gust, na swoje wybory. Nie będę więc oceniał tego, dlaczego tak wysoko na liście 'Termporary Secretary' Paula  lub dlaczego tak nisko 'Jealous Guy' Johna. Miłej zabawy!

Jeszcze krótkie podsumowanie poprzedniego TOP 100. W setce jak i w pierwszej dziesiątce wybranych piosenek NME najwięcej swoich kompozycji umieścił  - co widać z załączonego rysunku - John Lennon. Ani jednej Ringo.W 1-szej dziesiątce tylko dwie piosenki spółki Lennon & McCartney,

___________________
Muzyczny blog * Historia The Beatles * Music Blog 
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.
HISTORY OF THE BEATLES

144. MTW: BEE GEES - "Staying Alive"

Singiel, 1977
Strona: 'If I Can't Have You'
Album: 'Saturday Nigh Fever'
Kompozycja: Barry, Maurice & Robin Gibb
Producent: Bee Gees, Albhy Galuten, Karl Richardson
Wytwórnia: RSO (Robert Stigwood Organisation)
Długość: 4:45




Klasyk muzyki rozrywkowej, z którym mam bardzo miłe wspomnienia. Musiał się znaleźć na mojej liście. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych przebojów epoki disco, także znak firmowy zespołu braci Gibb. Podobno rytm piosenki to idealne tempo z jakim trzeba uciskać mięsień serca w czasie ratowania komuś życia.   Komunikat taki wydali kiedyś amerykańscy lekarze. Wierzcie lub nie. Więcej o tym na samym końcu w wypowiedzi George'a Martina
 Ja z piosenką spotkałem się zanim jeszcze obejrzałem film 'Saturday Night Fever'. Co ciekawe, bardziej spodobała mi się na początku piosenka ze strony B singla, utwór 'If I Can't Have You', który we wspomnianym filmie wykonuje Yvonne Elliman. W jej wykonaniu to taki sobie numer, w wersji braci Gibb przebój. Świat po nieprawdopodobnym wręcz sukcesie filmu z Johnem Travoltą w roli głównej, zwariował na punkcie disco i muzyki braci Gibb, choć ci już od 1975 roku odnosili sukcesy za sprawą swego nowego muzycznego stylu opartego na tanecznych rytmach, ale przede wszystkim wysokim falsecie głównego wokalisty zespołu, najstarszego z braci, Barry'ego. W Bee Gees śpiewali wszyscy trzej, choć najczęściej Barry i Robin. Wszystkie jednak przeboje Bee Gees z tzw. stylu disco, z falsetami, a więc opisywany dzisiaj 'Staying Alive', 'You Should Be Dancing','Fancy', 'How Deep Is Your Love', 'Love So Right', 'Tragedy' to przede wszystkim wielokrotnie powielany, nakładany głos Barry'ego, choć na płytach wymienia się, że w każdym utworze śpiewają wszyscy trzej. Na pewno  koncertach. Przy okazji. Porównajcie np. przebój 'She Loves You' The Beatles i np. 'I Am The Walrus' Beatlesów z 1967. Cztery lata różnicy a jaka kolosalna zmian stylu muzycznego prawda? Bee Gees równie zrobili niesamowity zakręt w swojej muzyce. Porównajcie właśnie choćby 'Staying Alive', 'Too Much Heaven' i np. ich hity z końca lat 60-tych, jak np. 'Words', 'To Love Somebody', 'Massachusetts'.
1979, Bee Gees na scenie, w środku John Travolta.

Sukces albumu filmowego, na którym znalazły się filmowe przeboje Bee Gees (co ciekawe, w trakcie kręcenia filmu nigdy nie podkładano przebojów braci Gibb, muzycy tańczyli w rytm całkiem innych numerów), to oczywiście zasługa doskonałych przebojów Bee Gees, ale także samego filmu i przede wszystkim odtwórcy głównej roli, Johna Travolty. Gorączka na punkcie aktora opanowała cały świat i to nie tylko w sobotnie noce (saturday's nights). Pamiętam, że czytałem artykuł, że w Hiszpanii do obiegowego języka młodzieży w owym czasie weszło słowo 'travolting' - czyli imprezować w stylu Travolta, czyli 'idziemy poszaleć na disco'. Aktor rzeczywiście w filmie zagrał rewelacyjnie. Pisano o Robercie Redfordzie (synonim ówczesnego męskiego ideału w Ameryce) i Fredzie Astairze (słynny hollywoodzki aktor a przede wszystkim tancerz) w jednym. John urzeka w filmie swoją charyzmą nie tylko wtedy kiedy tańczy, ale np. w pierwszej scenie filmu, w której spaceruje ulicami Brooklynu w rytm 'Staying Alive' (choć wiemy, że aktor szedł w rytm innego podkładu muzycznego). 
Scena tego spaceru tak bardzo spodobała się całej Ameryce (dla mnie to scena nr 1 filmu) , że w sequelu filmu, zresztą średnio udanym, zatytułowanym właśnie 'Staying Alive' powtórzono słynny spacer Johna (w clipach na dole). Film 'Staying Alive', będący drugą częścią 'Gorączki Sobotniej Nocy' to również Travolta w roli głównej, muzyka Bee Gees i reżyser... Sylvester 'Rocky' Stallone. Bez szans z pierwszym.
Robin, Maurice, Robert Stigwood i Barry.
  Wg. magazynu Rolling Stone, 'Staying Alive' to 189 na liście Rolling Stone's 500 Greatest Songs of All Time. O napisanie piosenek do filmu poprosił braci Gibb Robert Stigwood, australijski producent, mający w 1967 roku, po śmierci Briana Epsteina chrapkę na przejęcie roli menadżera The Beatles. Swoją fascynację o The Beatles przełożył na film 'Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band' w 1978 ( w rolach głównych wystąpili Bee Gees i Peter Frampton). Pomysł nakręcenia filmu o fenomenie dyskotek w Nowym Jorku (z czasem w całej Ameryce) wziął się z prostego artykułu zamieszczonego w 'New York Magazine', w którym autor opisał 'rytuały plemiennych' sobotnich wieczorów spędzanych przez młodych ludzi w powstających jak grzyby po deszczu dyskotekach (w piosence mamy fragment tekstu: "We can try to understand the New York Times' effect on man." -  próbujemy zrozumieć jak New York Times może kręcić ludzi). Artykuł ten napisał Nik Cohn i zatytułowany był: "Tribal Rites of the New Saturday Night"



Stigwood miał gotowy tytuł filmu (wzięty z artykułu) i poprosił braci Gibb by napisali dla niego piosenkę pod tym tytułem. Tytuł mógł się kojarzyć z wieloma piosenkami jak choćby kiczowatym 'Saturday Night' Bay City Rollers, stąd bracia uznali, że "Stayin' Alive" (Przeżyć)  nie tylko lepiej brzmi, ale także oddaje trudy i pustkę życia młodych ludzi, żyjących bez szans na lepsze życie w biednym, zacofanym Brooklynie i czekających z niecierpliwością na soboty, pozwalające im odreagować się na parkietach (taki jest główny bohater filmu, Tony Manero, grany przez Travoltę).
'Staying Alive' wspięło się na miejsce nr 1 list Billboardu 4 lutego 1978 roku i zostało tam przez cztery tygodnie. Z piosenek zespołu wykorzystanych w filmie wcześniejszy, pierwszy singiel 'How Deep Is Your Love',  czwarty 'Night Fever' również były numerami 1. 'You Should Be Dancing' było nr 1 w 1976 i na prośbę Stigwooda wciągnięte do filmu. W Wielkiej Brytanii 'Staying Alive' cieszyło się dużo mniejszym powodzeniem, docierający 'tylko' do miejsca nr 4.
 Pierwszym i jedynym singlem z filmu będącym nr 1 w UK był kolejny singiel zespołu, 'Night Fever'. Ciekawostka: 'More Than A Woman' wydane na singlu poległo całkowicie na listach, nie wchodząc nawet do TOP 100 ani w Ameryce, ani tym bardziej za oceanem w UK. Zanim 'Night Fever' zastąpiło 'Staying Alive' na miejscu pierwszym, Bee Gees musieli ustąpić 1-go miejsca singlowi 'Love Is Thicker Than Water' swojemu bratu, Andy'emu, któremu Barry pomógł napisać ten utwór, nie różniący się w niczym od 'falsetowego' stylu braci Gibb. Andy załapał się na BeeGees-manię, wydał dwa niezłe albumy, kilka singli (napisanych mu przez braci), miewał niezliczone romanse (w tym z Victorią Principal, gwiazdą topowego wtedy serialu 'Dallas') i niestety zapłacił za to wysoką cenę, umierając w wieku 30 lat (narkotyki). Na zdjęciu Andy drugi z prawej.

Andy Gibb - "I Just Want To Be Your Everything", nr 1 w USA - 1977




Kolejnym po 'Night Fever' topowym singlem z filmu była Yvonne Elliman i jej wersja piosenki braci Gibb 'If I Can't Have You' (dla mnie zdecydowanie gorsza niż oryginał Bee Gees, który usłyszycie w ostatnim clipie na dole). Wszystkie piosenki Bee Gees z filmu 'Saturday Night Fever' napisali trzej bracia, przebój 'Love Is Thicker Than Water' Barry z Andym. Dzięki temu Barry Gibb stał się jedynym człowiekiem w historii muzyki rozrywkowej, który był autorem czterech kolejnych numerów 1 na liście singli Billboardu ('Staying Alive', 'Love Is Thicker Than Water', 'Night Fever' oraz 'If I Can't Have You' wspomnianej Yvonne.

 
Bee Geed pod koniec lat 60-tych. W środku Barry, po prawej bliźniacy Maurice i Robin





__________________________________________
Barry Gibb, jedyny dzisiaj żyjący członek Bee Gees.
 Maurice odszedł w 2003, Robin w 2012

Wszystkie nowe piosenki do filmu The Bee Gees nagrali we francuskim studiu Chateau D'Herouville. Później dowiedzieli się, ze w tym studio nakręcono wiele filmów pornograficznych.
Albhy Galuten (producent, stały - wraz z Karlem Richardsonem - współpracownik Bee Gees): Słuchaliśmy utworu z Barry'm bardzo dokładnie, by wybrać odpowiedni takt, który będzie tutaj pasował. Każdy wie, że nie chodzi tutaj o rytm perkusji ale o wyczucie całego songu. Wybraliśmy takie tempo i wykorzystaliśmy te same pętle i w 'Stayin' Alive,' i w 'More Than a Woman,' i ponownie w piosence Barbry Streisand 'Woman in Love.
George Martin (producent The Beatles): Fantastyczną rzeczą w 'Staying Alive' jest początkowy motyw grany na gitarze, kreujący i definiujący  pulsujący rytm utworu. Tak przy okazji, to wcale nie przypadek, że rytm 120 bitów na minutę zbliża się do rytmu uderzeń serca, gdy człowiek jest pobudzony. To klucz utworu, który podkreśla całą melodię i kiedy pojawia się wokal, jest on tak wykreowany, że pcha rytm jeszcze naprzód.


                                Słynny spacer Johna Travolty w dwóch odsłonach:







Well, you can tell by the way I use my walk
I'm a woman's man: no time to talk
Music loud and women warm, I've been kicked around
Since I was born
And now it's all right, I don't care
And you may look the other way
We can try to understand
The new york times' effect on man

Whether you're a brother or whether you're a mother
You're stayin' alive, stayin' alive
Feel the city breakin' and everybody shakin'
And we're stayin' alive, stayin' alive
Ah, ha, ha, ha, stayin' alive, stayin' alive
Ah, ha, ha, ha, stayin' alive

Well now, I get low and I get high
And if I can't get either, I really try
Got the wings of heaven on my shoes
I'm a dancin' man and I just can't lose
You know it's all right, it's ok
I'll live to see another day
We can try to understand
The new york times' effect on man

Whether you're a brother or whether you're a mother
You're stayin' alive, stayin' alive
Feel the city breakin' and everybody shakin'
And we're stayin' alive, stayin' alive
Ah, ha, ha, ha, stayin' alive, stayin' alive
Ah, ha, ha, ha, stayin' alive

Life goin' nowhere, somebody help me
Somebody help me, yeah
Life goin' nowhere, somebody help me, yeah

Well, you can tell by the way I use my walk
I'm a woman's man: no time to talk
Music loud and women warm
I've been kicked around since I was born
And now it's all right, it's ok
And you may look the other way
We can try to understand
The new york times' effect on man

Whether you're a brother or whether you're a mother
You're stayin' alive, stayin' alive
Feel the city breakin' and everybody shakin'
And we're stayin' alive, stayin' alive
Ah, ha, ha, ha, stayin' alive, stayin' alive
Ah, ha, ha, ha, stayin' alive

Life goin' nowhere, somebody help me
Somebody help me, yeah
Life goin' nowhere, somebody help me, yeah
I'm stayin' alive



     

If I Can't Have You



______________________________________
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW - Notowanie z 2016

100 NAJWSPANIALSZYCH PIOSENEK THE BEATLES (NME '2015) - cz. 2


Dzisiaj druga część 100-tki Najwspanialszych utworów The Beatles, choć dzisiaj pierwsza 50-tka. Druga  pod linkiem: tutaj. Pierwsze miejsce, drugie jest absolutnie dla mnie niezaskakujące. Wybrałem kilka komentarzy, do wszystkich odsyłam oczywiście do numeru New Musical Express (można znaleźć pdf w sieci). Dodam, na koniec, że ciekawy komentarz do piosenki 'Taxman' zamieścił John Marr (muzyk, lider The Smiths), który zaznaczył, że pewnie niewielu ludzi wie, że solo gitarowe w tym utworze zagrał Paul, oraz zasugerował, że poprzez dokładne imienne wskazanie z nazwisk przedstawicieli ówczesnego brytyjskiego rządu, george Harrison stworzył pierwszy anty - establishmentowy song.




  1.  Strawberry Fields Forever (George Martin)
    Pete Townsend (The Who) : Brian Epstein zaprosił mnie i Erica Claptona do swego domu byśmy wysłuchali 'Strawberry Fields Forever'. Więc usiedliśmy i wysłuchaliśmy nagrania. Po jego zakończeniu Brian spytał nas czy mamy coś do powiedzenia. Pamiętam reakcję Erica. Powiedział: 'Uhm... Czy mógłbym wysłuchać piosenki jeszcze raz?' Dla mnie 'Strawberry' było po prostu nastrojem tamtych czasów, pokazało, że nagle dźwięk stał się nagle niezwykle ważny sam w sobie i mocno uwierzyłem w to, że jeden akord może powiedzieć więcej niż 100 piosenek, co w sumie sprowadza się do istoty rocka.
  2.  Here Comes The Sun (Kaiser Chiefs)
  3.  Across The Universe
    Mark Stoermer (The Killers): ‘Images of broken light/Which dance before me like a million eyes/They call me on and across the universe’. Podoba mi się cały tekst, ale to jest najlepszy fragment utworu. Niedawno dowiedziałem się, że John Lennon wierzył, że to jego najlepsza poezja jaką napisał, i ja się absolutnie z tym zgadzam.

  4.  Hey Jude 
    Julian Lennon: To bardzo dziwne, gdy pomyślę, że ktoś napisał piosenkę o tobie. Ona wciąż na mnie robi wrażenie, dotyka mnie. 
  5.  Hey Bulldog
    Dave Grohl (Foo Fighters): Dla mnie to kwintesencja rockowych The Beatles. Paul na basie daje czadu. Ringo gra swóją firmówkę. Gęsta, zniekształcona gitara George'a. I dźwięk, który mogło wyprodukować tylko gardło Johna Lennona. To ulubiona piosenka Beatlesów mojej mamy, mój ulubiony zespół, oczywiście także ulubiony zespół mojej córeczki. Szczerze wyznam, że gdyby nie było Beatlesów, nie zostałbym muzykiem. 
  6.  In My Life
    Bob Geldof:  Pojechałem zobaczyć koncert Beatlesów w 1964.  Moja siostra i jej przyjaciółka Michelle zabrały mnie na nich. I co zapamiętałem zapach szczyn mdlejących nastolatek. Podłoga kina była cała zalana ich szczochami. Lały się strumyki moczu. Wybrałem 'In My Life' bo to wspaniała piosenka i ma dla mnie dużo znaczy.







    dalsza część 1-szej 50-tki : tutaj: