Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

166. MTW: MONACO: What Do You Want From Me

Singiel: 1997
Album: Music For The Pleasure
Kompozycja: Peter Hooks, David Potts
Producent:
Peter Hooks, David Potts
Wytwórnia: Polydor
Długość: 4:07

Jedna z najbardziej melodyjnych i łatwo wpadających melodii na moim TOPie. Przyglądając się całej jak dotąd  karierze Petera Hooka, charyzmatycznego basisty New Order, także dwóch zespołów, efemeryd (bardziej może pasuje tutaj nazwa: projektów muzycznych) jak Revenge i Monaco, trudno sobie uzmysłowić, że muzyk zaczynał karierę i był przez cały okres istnienia zespołu jego członkiem w ... "new wave", postpunkowej, zimno-falowej kapeli o przewrotnej nazwie Joy Division (Dywizja Radości). Kultowej absolutnie do dzisiaj, przede wszystkim z powodu przedwczesnej śmierci wokalisty zespołu. Ian Curtis i jego zespół są do dzisiaj synonimem muzyki ponurej, depresyjnej, zimnej, odpychającej, choć jednocześnie fascynującej. Z pewnością każdy fan muzyki, tak jak zna klasyki Led Zeppelin, Beatlesów, AC/DC czy Nirvany, zna utwór Joy Division pod nazwą 'Love Will Tear Us Apart'. Jestem tego pewien. Przypomnijcie go sobie tutaj.
Prócz pozostałej trójki muzyków Joy Division, autorem 'Love Will...' jest także wspomniany Peter, który po odejściu z New Order miotał się na brytyjskiej scenie muzycznej ze wspomnianymi wyżej dwoma zespołami. Dość spory sukces odniósł jednak tylko z pierwszym albumem duetu Monaco. Obok Hooka występował z nim David Potts, technik studyjny pracujący z muzykiem New Order przy albumie Revenge. Poznali się i zdecydowali połączyć siły w ramach duetu.Obaj grali na wszystkich instrumentach, byli autorami całego materiału na 'Music For Pleasue', obaj napisali i wspólnie zaśpiewali 'What Do You Want From Me', dla mnie po prostu rewelacyjny przebój!!! 
Singiel dotarł w Wielkiej Brytanii, podobnie jak album do miejsca nr 11, za oceanem gorzej, bo tylko do 24 (lista przebojów rockowych). Niemniej był to spory sukces komercyjny i melodyjne 'sha-la-la' śpiewała cała Europa. Pamiętam bardzo skomplikowaną przygodę w jaki sposób udało mi sie pożyczyć tego singla z lokalnego radia. Niemniej piosenka jest jednym z moich ulubionych hitów 'samochodowych'. Trudno sobie wyobrazić lepszy taneczno rockowy przebój. A aranżacja powala. Podobnie jak w przeboju Michaela Jacksona 'Who Is It', urzeka mnie w niej fragment instrumentalny, kończony codą symulującą skrzypce zagraną prawdopodobnie na klawiszach. U Monaco jest ona jeszcze bardziej zaakcentowana, bo po  solówce na gitarze basowej (jakżeby inaczej u Hooka) i na fortepianie, następuje agresywna parta na gitarze elektrycznej, by nagle ustąpić właśnie 'smyczko - klawiszom'. Poniżej dwie wersje videoclipu. Nie wiem dlaczego dwa różne, na rynek europejski (UK) i zupełnie inna na Amerykę. Obie średnie.

Wersja na rynek amerykański


Wersja na rynek brytyjski (Europa)

I całkiem nieźle na żywo, choć byłoby zdecydowanie lepiej gdyby Peter nie "przeszkadzał" w refrenie i skupił się tylko na swoich zwrotkach o grze na basie. Ale to show, promocja itd (tv, obok fani, może fajne dziewczyny...) więc rządzi się swoimi prawamiSha-la la la la-la la
Sha-la la la la-la la
Sha-la la la la-la la
Sha-la la la la-la la

There is one thing that I would die for
It's when you say: "My life is in your hands"
'Cause when you're near me your love is all I need
Now I can't imagine

What do you want from me
It's not how it used to be
You've taken my life away
Ruining everything

What do you want from me (sha-la la la la-la la)
It's not how it used to be (sha-la la la la-la la)
You've taken my life away (sha-la la la la-la la)
Ruining everything (sha-la la la la-la la)

Give me something I can rely on
Far away from the life that I once knew
What does it matter, that's all I have to say
And I can't imagine

What do you want from me
It's not how it used to be
You've taken my life away
Ruining everything

What do you want from me
It's not how it used to be
You've taken my life away
Ruining everything

Sha-la la la la-la la
Sha-la la la la-la la
Sha-la la la la-la la
Sha-la la la la-la la

______________________________________
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW - Notowanie z 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz