Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

182. MTW: DURAN DURAN - "Save A Prayer"
Singiel, 1982
Strona B: "Hold Back the Rain" (Remix),
"Save a Prayer" (From the Arena),
"Careless Memories" (From the Arena)

Album: Rio
Kompozycja: Duran Duran
Producent: Colin Thurston
Wytwórnia: EMI, Capitol
Długość: 5:25
Duran zaistnieli na scenie muzycznej wraz z coraz popularniejszym New Romantic, który po 'ciemnym' okresie punk rocka i szarości rozjaśnił Wielką Brytanię. Za genezę tego stylu często uznaje się pojawienie się piosenki, clipu Visage 'We Fade To Grey' (Znikamy w szarości), który charakteryzował się melodyjnością piosenek, dużą porcją instrumentów elektronicznych, przeważnie dominujących oraz kolorowymi, eleganckimi strojami muzyków, często nawet nadużywających makijaży. Ze wszystkich wykonawców uznawanych za prekursorów tego stylu – pomijając Depeche Mode, którzy z czasem stali się zjawiskiem samym w sobie – najbardziej cenię właśnie Duran Duran, choć znajdziecie na liście wyżej piosenki ich konkurentów. O ile wykonawcy punk rocka, poza wyjątkami jak Sex Pistols, Clash, Stranglers, Blondie i paru innych, są dzisiaj prawie zapomniani, to new romantic po latach sprawdza się ze swoimi przebojami a wykonawcy jak DD, Yazoo, Spandau Ballet, A Flock Of Seagulls i inni wciąż goszczą na falach radiowych.

Już pierwszy singiel, 'Planet Earth' zwrócił uwagę na przystojniaków z DD, którzy swoją nazwę wzięli z od jednego z bohaterów kultowego swego czasu filmu z Jane Fondą, 'Barbarelii': Duranda Durand. W zespole znalazło się trzech muzyków o takim samym nazwisku, choć nie łączyły ich żadne więzi rodzinne. Najpopularniejszy skład zespołu to właśnie ten pierwszy: John Taylor – basista, uważany za największego playboy'a w zespole, swego czasu on i Bill Wyman z The Rolling Stones związani byli z matką i córką (John gra w zespole do dzisiaj), Roger Taylor – perkusista, który przeżył załamanie nerwowe związane z szaloną popularnością i tempem życia zespołu (pierwszy odszedł, po latach wrócił i gra do dzisiaj), Andy Taylor – gitarzysta (pierwszy zdecydował się na karierę solową, po latach powrócił na chwilę do zespołu. Dwaj pozostali członkowie to Simon LeBon, wokalista, cały czas w składzie grupy oraz także stały członek każdego składu zespołu Nick Rhodes – klawiszowiec (dzięki niemu zaistnieli w show biznesie zespół Kajagoogoo z Limahlem). Zespół do dzisiaj jest zdecydowanie klasykiem muzyki, może nie rangi tych największych Gwiazd jak np. Beatlesi, Led Zeppelin, zmarły niedawno Bowie, ale na pewno to zespół, który jakiś tam ślad odcisnął z historii muzyki. Np. kilkanaście udanych przebojów plus b. udany album („Rio”), z którego pochodzi właśnie omawiany dzisiaj 'Save A Prayer'. Piosenkę poznałem przy okazji akurat nie wspomnianego albumu, ale koncertowego 'Arena' z 1984. Koleżanka przywiozła z Kanady kilka nowych albumów, w tym pięknie wydaną 'Arenę'. 'Arena' to zapis koncertu zespołu, ale wtedy nie znano w Polsce MTV i ew. można było obejrzeć clipy w polskiej 'Videotece' K. Szefczyka.

Wersję koncertową 'Save A Prayer', jak i cały album tak zmiksowano (oczywiście i podrasowano, film to sporo dodanych elementów choreografii już podczas obróbki studyjnej), że prawie tam nie słychać publiczności i wersja ta podoba mi się bardziej niż oryginalna, choć różnią obie niewielkie niuanse (klimat?). Na clipie z filmu 'Arena' usłyszycie na początku publiczność, ze ścieżki albumowej na płycie prawie to wykasowano.
Gdy Duran Duran wydawali album i kolejne single byli gwiazdami, po 'Rio' osiągnęli status megagwiazd, choć na krótko. 'Save A Prayer' wydano jako trzeci singiel i było wiadome, że jest skazany na sukces, choć może nie taki, by być numerem 1. Dla fanów zespołu wystarczało. Do tego bardzo udanego utworu zrealizowano piękny egzotyczny clip. Rosnąca popularność na świecie MTV (pamiętajmy samospełniającą się przepowiednię Buggles w utworze 'Video Killed The Radio Star”), plus uroda wszystkich Duranowców (głównych wtedy przedstawicieli nurtu New Romantic), za którymi szalały wtedy nastolatki - wszystko to zaowocowało, że utwór ten 'zaskoczył' i do dzisiaj to jeden z największych przebojów kapeli, obowiązkowy na każdym koncercie. Jak wspomniałem  'Save A Prayer' był trzecim singlem, wydanym gdy album 'Rio' zawojował już świat dzięki takim przebojom jak 'Hungry Like The Wolf',  'The Chaffeur' (dość odważny clip). Na koniec wydano tytułowe 'Rio' i tak  do dzisiaj album uważany jest nie tylko jako szczytowe osiągnięcie zespołu, ale także za jeden z najciekawszych brytyjskich  albumów, na pewno jako swoisty dokument kolorowej epoki Nowego Romantyzmu. 
 
Duran Duran 2016: John, Roger, Simon i Nick.
Poniżej miejsca 200-ego dwa piękne numery 'późniejszych' Duran Duran jak 'Ordinary Wolrd' i 'Come Undone' (znajdziecie je na blogu).


You saw me standing by the old
Corner of the main street
And the lights are flashing on your window sill
All alone ain't much fun
So you're looking for the thrill
And you know just what it takes and where to go

Don't say a prayer for me now
Save it 'til the morning after
No, don't say a prayer for me now
Save it 'til the morning after


Feel the breeze deep on the inside
Look you down into your well
If you can, you'll see the world in all his fire
Take a chance
Like all dreamers can't find another way
You don't have to dream it all, just live a day

Don't say a prayer for me now,
Save it 'til the morning after
No, don't say a prayer for me now
Save it 'til the morning after
Save it 'til the morning after
Save it till the morning after


Pretty looking road,
Try to hold the rising floods that fill my skin
Don't ask me why I'll keep my promise
Melt the ice
And you wanted to dance so I asked you to dance
But fear is in your soul
Some people call it a one night stand
But we can call it paradise

Don't say a prayer for me now,
Save it 'til the morning after
No, don't say a prayer for me now,
Save it 'til the morning after
Save it 'til the morning after
Save it 'til the morning after
Save it 'til the morning after
Save it 'til the morning after

Save a prayer 'til the morning after
______________________________________
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW - Notowanie z 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz