HISTORIA THE BEATLES
Proszę o The Beatles czytać tylko na blogu: HISTORIA THE BEATLES pod adresem: http://fab4-thebeatles.blogspot.com/ - najnowszy post - kliknij wyżej. Posty na tym blogu to pozostałości z "dawnych czasów", bądź te same teksty co na blogu flagowym o F4.
...

Blog o The Beatles

Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

45 lat Sierżanta Pieprza - utwór nr 2

IT WAS FORTY FIVE YEARS AGO ...  
1.06.1967 - 45-rocznica premiery słynnego albumu.


2."WITH A LITTLE HELP FROM MY FRIENDS"


Sesja "Sgt.Pepper's" '67
Piosenka podarowana perkusiście zespołu "by zabłysnął". I John i Paul wiedzieli, że to dobry numer i powinien się spodobać nawet z Ringiem na wokalu choć trzeba przyznać, że pozostała trójka jest bardzo zauważalna wokalnie w całej piosence. Prócz "Yellow Submarine" to największy przebój Starra z okresu Beatlesów a kto wie czy nie w całej jego karierze do dzisiaj. Wspomniałem wcześniej, że Paul wymyślając imię Billy Shearsa nie miał na myśli Ringa ale dobre brzmienie nazwy. Piosenka powstawała w domu Johna w Weybridge i jak wspomina Paul w książce „Many Years From Now” od razu była tworzona z myślą dla Ringa zgodnie z zasadą, że na każdej płycie perkusista śpiewa jeden numer i jak dodaje dalej Paul song nie był w typowym dla Beatlesów stylu. „To najprawdopodobniej najlepsza piosenka jaką kiedykolwiek napisaliśmy dla niego (Ringa) z niezłym intro na jego wejście”. Oficjalny biograf grupy Hunter Davies podaje, że muzycy wiedzieli, że ta piosenka będzie dobra dla dzieciaków, łatwa do nucenia refrenu, taki typ łatwego przeboju choć początkowo chcieli takie rzeczy na albumie pominąć. „Paul miał już gotową linię z 'little help from my friends' wyjaśniał John w 1970. - Miał już trochę struktury piosenki, więc usiedliśmy do niej i pół na pół (fifty-fifty) i skończyliśmy bazując na oryginalnym pomyśle Paula”. Paul to potwierdza, że to była idealna współpraca. W swojej książce Davies bardzo dokładnie opisuje powstawanie piosenki. W domu Johna gdzie nawet pojawianie się co pewien czas Cynthii nie przeszkadzało Johnowi (grającemu na gitarze) i Paulowi (na pianinie) powstawały kolejne wersy piosenki a obaj muzycy byli jak w transie. W trakcie tego wieczoru Paul zagrał Johnowi swoja nową kompozycję „Fool On The Hill”. Wypalili trochę marihuany i zadzwonili do Ringa mówiąc mu, że skończyli dla niego piosenkę, co oczywiście nie było jeszcze prawdą. Ringo wspomina wesołą sytuacje gdy koledzy przedstawili mu już gotowy tekst do piosenki.”Chcieli bym zaśpiewał wers : 'What would you do if I sang out of tune ? Would you stand up and throw tomatoes at me ?' (Co byś zrobił gdybym śpiewając zafałszował , czy zacząłbyś rzucać we mnie pomidorami?). Powiedziałem im, że do diabła nie ma szans by to zaśpiewał ponieważ wciąż wszyscy dobrze pamiętaliśmy jak dzieciaki rzucały w nas na scenie żelkami i zabawkami i pomyślałem sobie, że to samo może się powtórzyć teraz z pomidorami”.
 
Interesujące jest to, że po latach w słynnym – ostatnim – swoim wywiadzie dla „Playboy'a” w 1980 John zdystansował się od swego wkładu w tą piosenkę. „To był Paul z moją niewielką pomocą – Paul with a little help of me”.
O samym nagrywaniu piosenki można jeszcze sporo napisać. Nagrano Ringa późnym wieczorem gdy perkusista zamierzał już pojechać do domu. Paul zapragnął wtedy nagrywać wokal do niej, wyjątkowo i John i George wsparli w tym Paula. Wszyscy trzej bardzo mobilizowali też głównego wokalistę by wspiął się na wyżyny swoich możliwości wokalnych. Była świetna zabawa ale jak to już zawsze trochę i napiętej i nerwowej atmosfery. Wszystkim oczywiście dyrygował Paul i tutaj John wyjątkowo się nie buntował. Powstała wspaniała piosenka z po raz pierwszy Ringiem na głównym wokalu i to już na drugiej ścieżce albumu.Ringo "Billy Shear" Starr ' 1967

Szczegóły:
  • kompozycja: Lennon & McCartney
  • piosenka napisana 28 i 29 marca 1967 roku
  • nagrana: 29, 30 marca, 6, 7 kwietnia
  • wydana razem na singlu w USA razem z pierwszym numerem albumu, pozycja # 71 w USA
  • producent: George Martin, inżynierowie dźwięku : Geoff Emerick, Richard Lush
Instrumentaliści: 
  • Ringo – wokal prowadzący, perkusja, tamburyna, 
  • Paul – pianino, gitara basowa, chórki, 
  • John – chórki, 
  • George - solowa oraz rytmiczna gitara, 
  • George Martin – organy Hammonda.
2.  45-ta rocznica premiery "Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band"


John with a little help of Ringo
     
                                                         
*** Music blog *** Muzyczny blog *** Mój Top Wszechczasów ***  
 ***TOP Best Songs - ever ***
                    BEST ALBUMS - EVER,  BEST SONG - EVER
__________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz