HISTORIA THE BEATLES
Proszę o The Beatles czytać tylko na blogu: HISTORIA THE BEATLES pod adresem: http://fab4-thebeatles.blogspot.com/ - najnowszy post - kliknij wyżej. Posty na tym blogu to pozostałości z "dawnych czasów", bądź te same teksty co na blogu flagowym o F4.
...

Blog o The Beatles

Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

The Beatles - Czy o tym wiesz ?

16.02.1963 
"PLEASE, PlEASE ME"
Album: "Please Please Me" '1963


49 lat temu Beatlesi po raz pierwszy wylądowali na miejscu pierwszym w rodzimej Wielkiej Brytanii z tym właśnie singlem. Rozpoczęła się już beatlemania na całego.W swoim drugim singlu zagrał już na perkusji Ringo spokojny o swoją pozycję w zespole (choć pierwotną wersję piosenki nagrano razem z Andy White'm). Piosenkę skomponował w domu ciotki Mimi John i zespół wykonywał ją wolno, w stylu Roy'a Orbisona i bluesowym wokalu i dopiero George Martin zasugerował by zmienić tempo i aranż. John z kolei chcący wtedy by Beatlesi mieli swój rozpoznawalny styl włączył do piosenki harmonijkę, podobną do tej w "Love Me Do". John wspomina, że skomponował piosenkę pod wpływem "Only The Lonely" Orbisona leżąc na różowej pościeli w swoim pokoju na górze. "Byłem zawsze zaintrygowany słowami :'Please, lend me your little ears to my pleas' - Binga Crosb. Zawsze intrygowały mnie podwójne znaczenia słów i tak ta piosenka to kombinacja Binga i Orbisona". Po nagraniu piosenki wszyscy zapamiętali co powiedział wtedy icj producent, znamienne wtedy słowa: "Gratulacje chłopcy, właśnie nagraliście swój numer 1".
W drugim linku jest video z dodanym przez kogoś polskim tekstem, bardzo niezgrabnie przetłumaczonym ale oddającym kwintesencję zawartą w tekście. To jedna z pierwszych piosenek w rock and rollu, która tak otwarcie i dosłownie mówi o "młodzieżowych sprawach". Podobnie śpiewali czarni muzycy w USA ale dopiero Beatlesi wśród białych wykonawców, prześcigając w tym Elvisa (pisali dla niego piosenki zawodowcy w wieku średnim i może dlatego), rozpowszechnili na cały świat tak otwarte spojrzenie na świat i relacje (obyczajowe)  między miedzy młodymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz