HISTORIA THE BEATLES
Proszę o The Beatles czytać tylko na blogu: HISTORIA THE BEATLES pod adresem: http://fab4-thebeatles.blogspot.com/ - najnowszy post - kliknij wyżej. Posty na tym blogu to pozostałości z "dawnych czasów", bądź te same teksty co na blogu flagowym o F4.
...

Blog o The Beatles

Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

Posłuchaj tego / Listen To this Song

DISCO - LATA 70's - CZ.1


Apogeum epoki disco to koniec lat 70-tych, początek 80-tych, eksplozja popularności zespołu Bee Gees (film "Saturday Night Fever") - później niestety ogromna nagonka na braci Gibb (publiczne palenie na stadionach płyt z muzyką dyskotekową), mega popularność Johna Travolty jako Freda Astaire i Roberta Redforda w jednym i mnóstwo świetnej muzyki, której dzisiaj nie jest już obciachowo słuchać czy tańczyć przy niej. Ale dzisiaj chciałbym zasugerować Wam poznanie muzyki dyskotekowej z lat 70-tych, trochę mniej znanej dzisiaj (lub rozpoznawalnej tylko w wstawianych samplach) choć przypuszczalnie będziecie je rozpoznawać. To czasem średniej jakości hity ale miło je wspominam stąd po prostu dla tych, którzy nie wiedzą jak wyszukać daną piosenkę np. w sieci, którą znają z przeszłości to podpowiadam : a znacie to ?

Niemiecki trio - w owym czasie Niemcy były fabryką gwiazdek dyskotekowych -  Silver Convention (jedna z gwiazdek tria - Penny McLean miała spory hit solo -  "Lady Bump"). Prócz piosenki o ptaszku warto posłuchać jeszcze "Get Up And Boogie"
Ogromnie lubiłem tą piosenkę.Middle Of The Road  tworzyli właśnie taką muzykę "środka", taneczny pop, starannie zaaranżowany, lekko country. Morze przebojów z "Soley Soley", "Sacramento", "Cjrpy Chirpy Cheep Cheep" i podobnie jak w przypadku ABBY najlepsze dla mnie to te, gdzie głównym wokalistą był facet.

Amerykańskie czarne disco - bardzo przebojowe i ekspresyjne. Fajnie sie go słucha do dzisiaj. Nie dorównali ani przez chwilę popularnością rodzinie Jackson ale dwa hity jakie mieli to 1- klasa muzyki tanecznej do dzisiaj.
U szczytu popularności swoich braci sławy postanowił zasmakować ich kolejny z klanu Gibb - brat. Podobny bliźniaczo na najstarszego Barry'ego,  szybko na fali niosącej Bee Gees zdobył wszystko co tylko mógł w showbiznesie: szaloną, mega popularność, wiele przebojów bliźniaczo podobnych do muzyki Bee Gees, romanse z gwiazdami Hollywood (Victoria Principal - gwiazda seriali typu "Dallas" czy "Dynastia")  i niestety szablonowo już - narkotyki i przedwczesna śmierć w wieku 30 lat.

Andy Gibb 1958-1988
I Just Want To ... - ANDY GIBB

Miałem tutaj tearz napisać kilka zdań o Barry', White ale dla niego warto zrobić oddzielne miejsce w blogu. Jeśli Bee Gees  mogli śpiewać o tym by "pozostać żywym" ("Staying Alive") to w Europie Patrick Hernandez postanowił mieć hiciora pod tytułem podobnym ale pamięta sie o tym wykonawcy dzisiaj tylko z jednego powodu. W jego zespole tańczyła i śpiewała w chórkach Louise Veronica Ciccione, która niebawem miała zawojować świat jako... Madonna.

Na koniec pierwszej części wspominek o muzyce tanecznej lat 70-tych kilka hitów już bez opisu. Amerykańskie hity mega gwiazd zza oceanu. Donna Summer nawet nazywana była Królową disco a o moim ulubionym "słonecznym" zespole KC mogę napisać tyle, że byłem pewien, że lider jest czarnoskóry.

1 komentarz: