Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

Albumy: 21

U2 - "Achtung Baby"

'1991

Mija 20 lat od wydania tego wyjątkowego albumu. Już chociażby z powodu "One" ten album byłby wyjątkowy, dla mnie zdecydowanie numeru 1 Irlandczyków. Z pewnością więcej ciekawych rzeczy można wyczytać o tej płycie w sieci, ja skupię się tylko na kilku faktach. "One" mnie powalił na kolana, bez dwóch zdań. Muzycznie "Love Is Blindless" to dzieło prawie jak muzyki klasycznej. Słuchałem go w owym czasie na okrągło wciąż nie mogąc się nadziwić, że U2 tak ewoluowali. Większość utworów na płycie to nowe brzmienie, nowa jakość i milowy krok w rozwoju zespołu. Kiedyś "The Fly" byłoby szkaradztwem, zauroczone USA U2 mogło pozwalać już sobie na wszystko. Zwyczajnie bardzo polubiłem ten dziwny utwór. "Who's Gonna Ride..." to stare U2 w nowym brzemieniu, innej aranżacji, inna gra The Edge'a na gitarach, wielki przebój z albumu. I tak każdy utwór to tutaj perełka, którym się na początku lat 90-tych zachwycałem choć U2 nie byli moimi faworytami. Album sprzedał się na całym świecie w tak ogromnej ilości sztuk, że do dzisiaj jest jednym z najbardziej popularnych albumów w rocku choć w zestawieniach takich pism jak Rolling Stone czy Billboard okupuje miejsc spoza pierwszej 50-tki.  Producentem płyty jest  uznany Daniel Lanois (np. Def Leppard, Peter Gabriel). "Achtung Baby" to także gigantyczne światowe tournee z trabantami wiszącymi na scenie.


    "Zoo Station" – 4:36
    "Even Better Than the Real Thing" – 3:41
    "One" – 4:36
    "Until the End of the World" – 4:39
    "Who's Gonna Ride Your Wild Horses" – 5:16
    "So Cruel" – 5:49
    "The Fly" – 4:29
    "Mysterious Ways" – 4:04
    "Tryin' to Throw Your Arms Around the World" – 3:53
    "Ultraviolet (Light My Way)" – 5:31
    "Acrobat" – 4:30
    "Love Is Blindness" – 4:23

Love Is Blindless
The Fly
Who's Gonna Ride The Wild Horses
One

3 komentarze:

 1. Bez dwóch zdań najlepsza płyta U2 - K

  OdpowiedzUsuń
 2. Wg mnie jest to jednak The Joshua Tree, potem można na drugim miejscu postawic Achtung Baby, no a potem The Unforgettable Fire ;)

  PS: w tekście jest kilka błędów typu :Blindless (ness*) czy brzemienie ;]

  OdpowiedzUsuń
 3. tak, wiem, w trackingu albumu już jest ok (ostatni numer), literówki ... setkę albumów i singli chciałem napisać szybko - ponaglany, nie podoba mi się grafika z tamtych postów, czasem treść mogłaby być ciekawsza, sprężyłem się pisząc dużo np. o albumie "Sgt.Pepper's...", wcześniej pisałem zdawkowo o albumie lub singlu - tak jest tutaj, możliwe, że z czasem powtórzę na nowo setkę singli, stare posty zostawiam niejako na pamiątkę, nie chcę ich na siłę przerabiać, przepraszam za błędy, pewnie jest ich tutaj więcej, ale to - proszę mi wierzyć - błędy związane z pewnym chaosem w okresie tworzenia blogu, merytorycznych raczej nie ma lub są tak wyraźne, że wiedzieć będziecie, że to omyłka niż wprowadzanie Was w błąd, poza tym to tylko zabawa :)Dziękuję za uwagi mimo wszystko!

  OdpowiedzUsuń