Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

Pozycja nr 17

17. PINK FLOYD - "Wish You Were Here" ALBUM: "WISH YOU WERE HERE"
FRANK SINATRA - " My Way"
ALBUM: "GREATEST HITS VOL.II"

Szum radia, chrobot gitary, jakby niewyraźnie, z radia gdzieś daleko i nagle czujesz jakby David zaczął grać tuż obok Ciebie. Ten efekt początku songu Pink Floyd robi od zawsze na każdym silne wrażenie. Tytułowy utwór ze znakomitej płyty, miałem bardzo silne wyrzuty sumienia, że tylko ten jeden zmieścił się  na moim Topie, "Shine On Your Crazy Diamond" - rockowa suita poświęcona przez zespół swemu "szalonemu diamentowi" i założycielowi grupy- Sydowi Barrettowi ( na dolnej fotce: drugi od góry z lewej) otwierałaby pewnie drugą setkę.  Zespół po wydaniu arcydzieła jakim była "Dark Side Of The Moon" poradził sobie z presją nie zepsucia wrażenia po poprzedniej płycie i zdaniem, niektórych nagrał nie gorszą płytę. No i ta niesamowita okładka z płonącym człowiekiem.
Druga piosenka - dla wielu pewnie ogromna niespodzianka - to piosenka, która ogromnie chwyta mnie za serce, zwłaszcza, że staje się coraz starszy i moment "opadnięcia finałowej kurtyny" , o której śpiewa Frank jest bliższy niż dalszy. Piękna pieśń, piękny tekst. Kompozycja stara, włoska zaadoptowana w USA, na płycie Sinatry jako autorów podaje się: Gilles Thibault, Paul Anka, Claude Francois, Jacques Revaux stała się najpierw znakiem firmowym Sinatry a następnie... Elvisa Presley'a. Zdecydowanie wolę wykonanie Franka choć siła piosenki jest tak duża, że i w wykonaniu Kinga nie zostawia mnie obojętnym. W Wielkiej Brytanii jest to piosenka najczęściej grana na pogrzebach, ceremoniach żałobnych itd. Przy okazji dodam, że Frank Sinatra był w historii muzyki rockowej pierwszym artystą, który tak masowo był wielbiony i w latach 30-tych i 40-tych jego koncerty mogły wiele mówić o tym, jak będzie wyglądała kiedyś Beatlemania.Dodatkowo ciekawostka- klasyk Sinatry w wykonaniu basisty Sex Pistols -  Sida Viciousa. Frank został idolem poprzez swoją pracę i  talent, Sid poprzez skandal i samobójczą śmierć.
"Wish You Were Here" - Pink Floyd
Wish You Were Here - live 
"My Way" - Frank Sinatra
                               Frank Sinatra - live
                                   My Way - Frank & Elvis                               My Way - Sid

2 komentarze:

  1. Piosenka My way powstała w 1967 roku dzięki tym panom Claude Francois i Jacques Revaux. Tytuł oryginału Comme d'habitude. Wszystkie późniejsze wersje, to covery.

    OdpowiedzUsuń
  2. To mój wczesny opis piosenki, pełniejszy znajdziesz tutaj i swoje info: https://mojtopwszechczasow.blogspot.com/2019/01/20-mtw-frank-sinatra-my-way.html
    To moja 20. Zastanawiam się czy nie powinienem wykasować stare zestawienie, bo tak trafia się i tutaj na MY WAY i moim TOP 2016.

    OdpowiedzUsuń