Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

39 MTW. BOOMTOWN RATS - "I Don't Like Mondays"

______________________


Singiel, 1979
Strona B: It's All The Rage
Album: The Fine Art Of Surfacing
Kompozycja: Bob Geldof
Producent: Phil Wainman
Wytwórnia: Ensign
Długość: 3:47Obsada: 
Bob Geldof: wokal
Johnnie Fingers: instrumenty klawiszowe, chórki
Simon Crowe: perkusja, chórki
Gary Roberts: chórki
Peter Briquette: chórki
 
Klasyk, jak 90% piosenek na moim blogu. Swego czasu, a może jeszcze i dzisiaj, Lista Przebojów Trójki wykorzystywała w czasie swojej emisji dzingiel oparty na finałowym, fortepianowym zakończeniu utworu, także początku. Gdy piosenka ukazała się, zespołowi i jej autorowi, liderowi irlandzkiej kapeli Boomtown Rats, Bobowi Geldofowi, że wykorzystuje w celach komercyjnych tragedię. "Nie lubię poniedziałków" zdobyła ogromną popularność na całym świecie, w tym także u nas w Polsce. W Wielkiej Brytanii zdobyła nagrodę Najlepszej Piosenki Popowej Roku 1979, Singla Roku oraz szacowną The Ivor Novello za tekst (Outstanding British Lyric). Przepadła za to w Ameryce. Po kolei. 
29 stycznia 1979 roku 16 letnia gimnazjalistka z San Diego, Brenda Spencer, mieszkająca naprzeciwko szkoły podstawowej, usiadła w oknie swego mieszkania i otworzyła ogień do znajdujących się naprzeciwko dzieciaków. Z karabinu (swego ojca) zabiła dwie dorosłe osoby (dyrektora szkoły i dozorcę) oraz raniła 8 dzieci i policjanta. Po 7 godzinach oblężenia jej domu przez policję poddała się. Miała w tym samym czasie rozmawiać przez telefon. Reporterowi, pytającego ją o powód swego strasznego czynu, odpowiedziała: "Po prostu zaczęłam strzelać dla zabawy, dla poprawy swego nastroju. Nie lubię poniedziałków, po prostu. Nikt ich nie lubi".
 
Zamordowane ofiary Spencer.
Bob wspominał moment powstania samego pomysłu na piosenkę. Będąc gościem radiostacji WRAS na uniwersytecie stanowym w Georgii, przeczytał tam telex z informacją o Brendzie, strzelającej ze swego domu do uczniów Grover Elementary School w San Diego. Napisał piosenkę, a użyty w niej zwrot 'czip krzemowy" (silicon chip) zasugerował mu, żeby wystąpić z tym numerem dla firmy Apple i jej szefa Steve'a Jobsa. Stał się tak miesiąc później.To było pierwsze publiczne wykonanie piosenki. Zanim jednak piosenka dotarła do Szkocji na trasę uległa całkowitej transformacji. "I Don't Like Mondays" popularność przyniosła przede wszystkim ciekawa jej aranżacja autorstwa Fiachry Trencha, znanego irlandzkiego muzyka i kompozytora.
Najsłynniejsze  publiczne wykonanie utworu to oczywiście te w czasie koncertu Band Aid w 1985 roku. Piosenka była wtedy klasykiem, ale i Bob już powoli stawał się osobistością (był pomysłodawcą i głównym organizatorem wspomnianego koncertu). Dzisiaj to już Sir Bob Geldof. Przypomnę, że jest on współautorem piosenki "Do They Know It's Christmas" (wspólnie z Midge Ure'm z Ultravox).

BOB GELDOF: Robiłem wywiad w Atlancie z Johnnie Fingersem, a obok mnie stał telex. Czytałem go jak wychodził papier. Powód czegoś takiego jak nie lubienie poniedziałku wydało mi się trochę dziwne. Myślałem o tym cały czas w drodze do hotelu i wtedy właśnie powiedziałem na głos: "Krzemowy czip przestawił się na przeładowanie (przeciążenie) - Silicon chip inside her head had switched to overload". Od razu to sobie zapisałem. Dziennikarzom, którzy z nią rozmawiali, pytali "Powiedz, dlaczego?" To był taki bezsensowny akt. To był doskonale bezsensowny akt i jednocześnie to był doskonale bezsensowny powód by to napisać. Więc może wyszła mi doskonale bezsensowna piosenka, ilustrująca to zdarzenie. To nie była żadna próba wykorzystania tej tragedii.
  Jak wspomniałem, na świecie piosenka stała się wielkim przebojem, do dzisiaj największym w karierze zespołu i jego lidera, jednakże tak ją odebrano w Ameryce i piosenka przeszła niezauważona lub świadomie bojkotowana. Bo piosenka podobała się publiczności w czasie trasy zespołu po Ameryce. Do tego stopnia, że Geldof, początkowo chcący ją wydać na stronie B następnego singla zespołu, zdecydował się jednak na stronę A za namową swojej wytwórni Ensign. "To jest murowany hit!" 
Rodzina Brendy Spencer próbowała wstrzymać wydanie singla w Ameryce, stąd może tylko 73 miejsce na listach Billboardu. Piosenkę grały amerykańskie stacje radiowe, z wyjątkiem tej w San Diego. Dzisiaj tragiczny wydźwięk piosenki uległ zapomnieniu i radiostacje na całym świecie emitują piosenką w każdy poniedziałek, co kiedyś bardzo wkurzało samego Geldofa. Któregoś razmu miał to skomentować słowami: "Owszem, piosenka przyniosła mi popularność i pieniądze, ale na Boga, puszczanie jej co tydzień, na początek roboczego dnia! Niech ktoś dowie się o czym to jest!"
                                                                              Live Aid 85


The silicon chip inside her head
Gets switched to overload
And nobody's gonna go to school today
She's going to make them stay at home

And daddy doesn't understand it
He always said she was as good as gold
And he can see no reason 'cause there are no reasons
What reason do you need to be shown?

(Tell me why) I don't like Mondays
(Tell me why) I don't like Mondays
(Tell me why) I don't like Mondays
I wanna shoot

The whole day down

The telex machine is kept so clean
And it types to a waiting world
Her mother feels so shocked, father's world is rocked
And their thoughts turn to their own little girl

Sweet 16 ain't that peachy keen
No, it ain't so neat to admit defeat
They can see no reasons 'cause there are no reasons
What reason do you need, oh, ohoho

(Tell me why) I don't like Mondays
(Tell me why) I don't like Mondays
(Tell me why) I don't like Mondays
I wanna shoot

The whole day down, down, down
Shoot it all down

And all the playing's stopped in the playground now
She wants to play with the toys a while
And school's out early and soon we be learning
And the lesson today is how to die

And then the bullhorn crackles and the captain tackles
With the problems and the hows and whys
And he can see no reasons 'cause there are no reasons
What reason do you need to die, die, ohoho

And the silicon chip inside her head
Gets switched to overload, oh
And nobody's gonna go to school today
She's going to make them stay at home

And daddy doesn't understand it
He always said she was as good as gold
And he can see no reason 'cause there are no reasons
What reason do you need to be shown?

(Tell me why) I don't like Mondays
(Tell me why) I don't like Mondays
(Tell me why) I don't like, I don't like
(Tell me why) I don't like Mondays

Tell me why I don't like, I don't like
(Tell me why) I don't like Mondays
Tell me why I don't like Mondays
I wanna shoot

The whole day down
(Ooohooohooo, ooohooohooo
Ooohooohooo) 

Bob Geldof '2005

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz