Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

96. MTW. 10 C.C. - "Dreadlock Holiday"
Singiel, 1978
Strona B: 'Nothing Can Move Me'
Album: 'Bloody Tourists'
Kompozycja: Eric Stewart. Graham Gouldman
Producent: 10 C.C.
Wytwórnia: Mercury
Długość: 4:31
Kiedyś uważałem, że z tego pięknego przeboju zrobiono coś na kształt szmiry dla każdej radiostacji, coś w rodzaju przecież całkiem udanego hitu kapeli Cutting Crew - "I Just Died In Your Arms Tonight", który zajeżdżają non stop radiostacje potworki jak Radio Zet, RMF czy Złote Przeboje. Kiedyś, kilkanaście lat temu próbowałem coś z tym zrobić. Przypuszczalnie nie chciałbym tego robić, gdybym musiał pisać tradycyjny list ale w dobie maili uznałem, że to prostsze i dla spokoju sumienia spróbuję. Główna idea z moich maili do tych radiostacji to po prostu prośba, że skoro puszczaj w kółko te same piosenki, to niech chociaż spróbują rozszerzyć swój repertuar o numery pokrewne, zbliżone tym, które emitują średnio 120 razy dziennie. Jeśli już w kółko 'Forever Young' Aphaville to może kilka innych podobnych przecież hitów tej kapeli jak choćby 'Summer in Berlin', jeśli już musi być Cutting Crew to niech prezenterzy zorientują się, ze ten zespół miał kilka innych przebojów, nie gorszych niż wspomniane I Just Died In Your Arms Tonight". Napisałem, że nikt nie oczekuje by radiostacje takie jak ich, puszczały psychodeliczne kawałki Pink Floyd, ostre numery Motorhead czy AC/DC. Że Paul Young, Yazoo, Elton John, ABBA i tak dalej to nie tylko autorzy tych kilku przebojów, które przewijają się przez ich kanały. Bez odzewu. Szkoda słów. 
 Wracając od 'Dreadlock Holiday'. Brytyjska kapela 10 C.C to także nie tylko ten numer czy czasem, może przez pomyłkę puszczone "I'm Not In Love". Ale do conajmniej kilkunastu dużych przebojów tej kapeli musicie dojść sami, co w dobie Youtube jest bardzo łatwe. Wystarczy wpisać klucz nazwa wykonawcy i hasła: 'greastest hits, hits'. No i teraz już na serio wracam do piosenki. W jej przypadku nie będę się rozpisywał o genezie jej powstania i przeróżnych informacjach z nią związanych. To dość mało ważny numer w historii muzyki więc czy jej autorzy napisali ją pod wpływem faktycznych wakacji na Jamajce, nie jest ważne. Bo piosenka to oczywiście hołd - bardzo taneczny - dla Jamajki, dowcipna historyjka, w zasadzie opisana w clipie. 'Dreadlock' to oczywiście nazwa fryzury, kosmyków włosów plecionych, pielęgnowanych w specyficzne 'warkoczyki'. Kochamy w tej piosence reggae, krykiet, no i całą Jamajkę. Otwierający clip spacer a la Travolta, Pina Colada, piękne dziewczyny, może trochę mocniejszy towar jak marycha. Nie zabierajmyz ze sobą żadnych rodzinnych pamiątek jak pierścienie, łańcuszki itd. Tam jest to warte tylko 'one dola...' :) W każdym razie w 1978, wtedy gdy numer był na 1 miejscu w Wielkiej Brytanii i wszędzie w Europie. W Ameryce tylko piąta dziesiątka. A wspomniane rodzinne bibeloty są (były?) ryzykowne. A nuż się spodobają czterem typom spod ciemnej gwiazdy? Z dreadlockami.
Oczywiście gdy po raz pierwszy usłyszałem piosenkę, zupełnie nie miałem pojęcia o czym jest tekst, co oznacza 'wakacyjny' tytuł. Nikt ze znajomych, nawet tych, którzy dobrze znali angielski nie miał pojęcia co oznacza słowo 'dreadlock'. Wiedziałem tylko, że jest to numer o wakacjach gdzieś na Jamajce, bo dzięki 'Videotece' Krzysztoda Szewczyka w telewizji miałem przyjemność zobaczyć video do tej piosenki. Znakomite. Takie lubię najbardziej. Jakaś historyjka ale w tle zawsze widoczny prawdziwy wykonawca. Potem kilka tygodni jej poszukiwałem, do czasu aż otrzymał ją jeden z moich znajomych (w prezencie od swego ojca, pracującego w Zachodnich Niemczech). Cóż, "unieśmiertelnię" go na swoim blogu i powiem, że miał na imię Marek ale nazywaliśmy go Sydneyem. Pamiętam pierwsze przesłuchanie piosenki na słuchawkach. Tak, w owym czasie każdy z nas wiedział, że zupełnie inaczej piosenka brzmi na słuchawkach i ile ciekawych rzeczy umyka z niej w czasie słuchania go tak zwyczajnie na głośnikach czy w radiu. Co oczywiste, polecam Wam sprawdzić czy mam rację w przypadku tego numeru. Znakomita produkcja, piękna melodia, niesamowita energia z niej bijąca. Pamiętam jak wszyscy zrywali się z miejsc na dyskotekach gdy rozpoznawali pierwsze takty tego numeru. Krótko o zespole. 10 c.c. to zespół,przez który przewinęło się wielu znakomitych muzyków. Ich najsłynniejszy skład to Graham Gouldman, główny wokalista w piosence(z Andrew Goldem tworzył duet Wax, znany z hitu 'Bridge To Your Heart'), Eric Stewart (gitrzysta, znany ze współpracy z Paulem McCartney'em) oraz dwójka przyjaciół, którzy stworzyli po zespole duet Goodley & Creme. Omawiany dzisiaj przebój już bez tej dwójki.

 
Twórcy piosenki

Na koniec powiem, że prócz arcy-znakomitej aranżacji powalający jest w niej wokal. Eh, te dodatki w śpiewie: I say, I don't like cricket, taaa , oh no, I love it, yeahh. Lata później Michael Jackson wprowadził podobny styl śpiewu w swoich numerach. Te pomiędzy słowami wzdychania, jęki, pogłosy, dźwiękowe dodatki. No i te wstawki na bębnach!
Pełno tego w 'Dreadlock Holiday'. Super numer! Żaden kamień milowy muzyki ale na zawsze bardzo mi bliski.


 Poniżej numer z orkiestrą. Odkąd Beatlesi trafili z całym swoim materiałem pod dachy filharmonii, Metallica nagrała album z orkiestrą symfoniczną, Ba, nawet Tears For Fears więc czemu nie...

I was walkin' down the street
Concentratin' on truckin' right
I heard a dark voice beside of me
And I looked 'round in a state of fright
I saw four faces, one mad, a brother from the gutter
They looked me up and down a bit and turned to each other

I say, I don't like cricket, oh no, I love it
I don't like cricket, oh no, I love it
Don't you walk through my words
You got to show some respect
Don't you walk through my words
Cause you ain't heard me out yet

Well, he looked down on my silver chain
He said: I'll give you one dollar
I said: You've got to be jokin, man
It was a present from me mother
He said: I like it, I want it, I'll take it off your hands
And you'll be sorry you crossed me
You better understand that you're alone (a long way from home)

And I say, I don't like reggae, oh no, I love it
I don't like reggae, I love it
Don't you cramp me style
Don't you queer me pitch
Don't you walk through my words
Cause you ain't heard me out yet

I hurried back to the swimming pool, sinkin' pina colada
I heard a dark voice beside me say
Would you like something harder?
She said: I've got it, you want it
My harvest is the best, and if you try it
You'll like it and wallow in a dreadlock holiday

And I say, don't like Jamaica, oh no, I love her
Don't like Jamaica, oh no, I love her
Don't you walk through my words
You got to show some respect
Don't you walk through my words
Cause you ain't heard me out yet
I don't like cricket, oh no, I love it (Dreadlock holiday)
I don't like Reggae, oh no, I love it (Dreadlock holiday)
I don't like Jamaica, oh no, I love her (Dreadlock holiday)10 c.c.  Kevin Godley, Eric Stewart,Lol Creeme, Graham Gouldman
______________________________________ 
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW '2016
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz