Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

98-99. MTW. HOT CHOCOLATE, STORIES - "Brother Louie"

Dzisiaj być może  zaskakująca sytuacja dla niektórych (dla mnie już nie), gdyż na tym samym miejscu, a dokładnie dwóch miejscach dwie piosenki. Oryginał i jej cover i dla mnie obie tak samo interesujące. Naprawdę nie mogę się nigdy zdecydować, która bardziej mi się podoba. 'Brother Louie', oryginalny przebój popularnej w latach 70-tych brytyjskiej kapeli Hot Chocolate, kompozycja dwóch członków zespołu, wokalisty Errola Browna oraz basisty Tony Wilsona. Piękny rockowo - popowy numer  o treści bardzo antyrasistowskiej. O miłości białego, tytułowego Louie, bielszego niż biel i czarnoskórej dziewczyny , o skórze ciemniejszej niż noc. 
Odsyłam do tekstu na samym dole. 

Urok piosenki to piękna melodia, przejmujący tekst gdy się go rozumie i przede wszystkim wspaniała aranżacja. W oryginalnej wersji urzeka bałałajkowa w niektórych momentach gitara ale przede wszystkim partia smyczkowa w środkowej części utworu. Część mówiona w utworze należy do Alexisa Kornera (1928-1984), ważnego w muzyce na Wyspach wokalisty, gitarzysty, muzyka, nazywanego często "ojcem brytyjskiego bluesa". Na perkusji gra Cozy Powell a pod aranżacją partii smyczkowej podpisał się Phil Dennys (ten od Phil Dennys Orchestra). Za produkcję singla, który wylądował w 10-ce najlepszych singli w UK (nr 7) odpowiada Mickie Most, ogromnie popularny producent, znany ze współpracy z takimi artystami jak Suzi Quatro, Donovan, Herman Hermits czy The Animals. Singiel Hot Chocolate przepadł zupełnie w Ameryce, dopóki nie został wydany na tamtejszym rynku przez innego wykonawcę.  I to zaledwie po sześciu miesiącach od premiery brytyjskiego oryginału. Na pięknie kompozycji Browna i Wilosna poznali się muzycy za oceanem, nowojorskiego zespołu Stories. 
Wydali go na singlu, umieścili go na pierwszym miejscu amerykańskiej listy Billboardu, zarobili sporo szmalu i niestety tylko na tym jednym przeboju poprzestali. Do dzisiaj Stories kojarzeni są tylko z tą jedną piosenką a Amerykanie znają tylko ich wersję. Ale ich wersja to majstersztyk. W młodości byłem przekonany, że głos wokalisty Stories (należący do Iana Lloyda) to Rod Stewart, który przecież nagrywał już pod pseudonimem Python Lee Jackson. Dzisiaj łatwiej rozróżnić barwę głosu Stewarta od Lloyda ale w w latach 70 gdy piosenka grana była w radio np. na falach długich (ktoś je pamięta?), nie było to już takie oczywiste. 
  Stories zmienili aranż, w utwór wpasowali fragmenty instrumentalne zbudowane niejako na dialogu gitary i instrumentów smyczkowych. Tą samą konstrukcję melodyczną raz gra gitara, raz instrumenty smyczkowe. W clipach umieściłem wersję studyjną Stories gdyż właśnie dla niej ich wersja nie ustępuje wersji oryginalnej Hot Chocolate. Na koncertach Stories grali utwór tylko z partią gitarową ale jestem pewien, że i tak, okrojony ze skrzypiec, wszystkim się podobał. Bo to piosenka piękna JEST!Wersja: HOT CHOCOLATE


Singiel, 1973
Strona B: "I Want To Be Free"
Album: Cicero Park (wersja '2009)
Kompozycja: Errol Brown, Tony Wilson
Producent: Mickie Most
Wytwórnia: Rak
Długość: 4:23

 
 ___________________________________________
Wersja: STORIES


Singiel, 1973
Strona B: "What Come After"
Album: 'About Us'
Kompozycja: Errol Brown, Tony Wilson
Producent: Kenny Kerner, Richie Wise
Wytwórnia: Kama Sutra
Długość: 3:55


She was black as the night
Louie was whiter than white
Danger, danger when you taste brown sugar
Louie fell in love over night
Hey man, what's wrong with that?
Nothing bad, it was good
Louie had the best girl he could
When she took him home to meet her mama and papa
Louie knew just where he stood

Louie Louie Louie, Louie Louie Louie
Louie Louie Louie, Louie you're gonna cry

All right, what's all this about?
I love her, man
Oh yeah, man, let me tell you
I don't want no honky in my family, you dig?
No honky in my family

See what I mean
Louie really caused a scene
He did, I tell you
Ain't no diff'rence 'tween black or white
Brothers, you know what I mean

Louie Louie Louie, Louie Louie Louie
Louie Louie Louie, Louie you're gonna cry

There he stood in the night
Knowing what's wrong from what's right
He took her home to his mama and papa
Louie had a terrible fright

What's goin' on?
Well, we're in love
Now listen, let me tell you
I don't want no spook in my family
Get it, no spook in my family

See what I mean
Louie really caused a scene
He did, I tell you
Ain't no diff'rence 'tween black or white
Brothers, you know what I mean

Louie Louie Louie ....

______________________________________ 
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW '2016
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz