HISTORIA THE BEATLES
Proszę o The Beatles czytać tylko na blogu: HISTORIA THE BEATLES pod adresem: http://fab4-thebeatles.blogspot.com/ - najnowszy post - kliknij wyżej. Posty na tym blogu to pozostałości z "dawnych czasów", bądź te same teksty co na blogu flagowym o F4.
...

Blog o The Beatles

Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

109. MTW: ABBA - "Crazy World"

Singiel, strona B, 1976
Strona A: Money, Money, Money
Album: Thanks For The Music (bos) - 1984
 ABBA (remaster 1997, 2001, 2005, 2008)
Kompozycja: Benny Andersson & Björn Ulvaeus
Producent: Björn Ulvaeus, Benny Andersson
Wytwórnia: Polar Music
Długość: 4:00


Björn Ulvaeus: gitary, główny wokal
Benny Andersson: instr.klawiszowe,
Agnetha Fältskog: chórki
Anni-Frid "Frida" Lyngstad: chórki

"Crazy World" został nagrany 16 października 1974 roku w czasie sesji do pierwszego studyjnego, debiutanckiego albumu szwedzkiej supergrupy, zatytułowanego po prostu 'ABBA'. W ostatecznym kompletowaniu piosenek na album z piosenki zrezygnowano i wrócono do niej dwa lata później, wydając ją na stronie B singla 'Money, Money, Money'.  W 1984 piosenka po raz pierwszy ukazała się na CD w cztero-płytowym boxie 'Thanks For The Music'. Wróciła także na swoje pierwotne miejsce przeznaczenia na albumie 'ABBA' w jego kolejnych, zremasterowanych cyfrowo wersjach w 1997, 2001, 2005 i 2008 roku. Tyle krótkich detali. O samej zespole nie będę za wiele pisał, tylko kilka ogólników, dla tych młodych fanów muzyki, nie zdających sobie sprawy jak Wielkim Wykonawcą był szwedzka czwórka.
 Do dzisiaj to wykonawca plasujący się w czołówce liczby sprzedanych na świecie płyt, oczywiście za Beatlesami, Elvisem, możliwe że i za Michaelem Jacksonem ale z kilkuset milionami kopii na pewno. W latach 70-tych dochody ze sprzedaży płyt zespołu na całym świecie przekraczały w rodzimej Szwecji dochody największego potentata przemysłowego kraju czyli koncernu Volvo. Cóż, nie było jeszcze Ikei. 
 Abba podbijała świat wszędzie, w Wielkiej Brytanii, w obu Amerykach, Europie, Azji, Afryce. Australia zwariowała na ich punkcie, zespoły grające muzykę Szwedów wśród Ausies powstawały jak grzyby po deszczu. Do dzisiaj trudno znaleźć w dyskografii zespołu utwór niestaranny, nagrany, napisany, skomponowany byle jak. Docenili to twórcy słynnego na cały świat musicalu (później sfilmowanego z Meryl Streep, Piercem Brosnanem i innymi), 'Mamma Mia'. Scenariusz oparto na wspaniałych tekstach zespołu, choć oczywiście główny wątek trzech "ojców" jest pomysłem oryginalnym Catherine Johnson (zakochanej od zawsze w zespole).

Meryl Streep i żeńska połowa ABBY.
Zespół tworzyły dwie pary małżeńskie, ich drogi niestety później się rozeszły, ale z okazji premiery musicalu 'Mamma Mia' wszyscy czterej członkowie się spotkali i wydaje się, że ich relacje nie zmieniły się lub stały się po latach poprawne. Czwórka Szwedów uczestniczyła także w otwarciu swego muzeum w Sztokholmie. 
Dzisiaj po 47 latach od rozpadu The Beatles Paul McCartney może nadal koncertować, ABBA oczywiście z racji swego repertuaru opartego na wysokich tonach kobiecych głosów raczej się nie reaktywuje koncertowo. I to wydaje się zrozumiałe, choć oferowane czwórce Szwedom za wspólny koncert ogromne kwoty. Zresztą nie jestem pewien tego, czy taki koncert się nie odbył. Przed kilkoma dniami okazało się, że cała czwórka spotkała się na koncercie rocznicowym i po raz pierwszy od 30 lat wystąpili na scenie, w dwóch piosenkach, ale RAZEM! Wiadomo, że między Agnethą i pozostałą trójką nie działo się od lat najlepiej. Ona sama w czasie premiery wspomnianego musicalu odmówiła wspólnego zdjęcia całej czwórki. Na przestrzeni lat spędzonych z dala od siebie czwórka Szwedów nie kontaktowała się ze sobą, nocując w tym samym hotelu w czasie uroczystości nie spożyli razem żadnego posiłku! Po prostu pojawili się na premierze i to wszystko. Informacje dobiegające z 'otoczenia' pięknej blondynki, w Szwecji nazywanej drugą Garbo, donosiły, że Agnetha jest bardzo przeciwna wszystkim projektom związanym z dawnym zespołem. "Chcę tylko żyć w spokoju i ciszy" - mówiła mediom. 
Pamiętajmy, że Bjoern w zaledwie tydzień po rozwodzie z Agnethą (mają dwoje dzieci) miał już nową dziewczynę. Agnetha korzystała w tym czasie z pomocy psychologów. Nie mogła liczyć także na pomoc Anni-Frid; tajemnicą poliszynela był fakt, że obie panie specjalnie za sobą nie przepadały. Kolejne lata nie były szczęśliwe dla niej. Jej ukochana matka popełniła samobójstwo, skacząc z 6-tego piętra (do publicznej wiadomości podano, że był to wypadek), rok później zmarł jej ojciec. Prasa pisała o szczęśliwym życiu Bjoerna, choć Agnetha była już wtedy żoną szwedzkiego chirurga. Teraz wydaje się, że jest szczęśliwa, zakochana  w Bertilu Nordstrom, szwedzkim biznesmenie, z którym przyjaźni się od 20 lat i para niebawem ma się pobrać.  Czy wszystkie urazy poszły teraz na bok? Przekonamy się. Media donoszą, że Benny, Bjoern i Anni-Frida raczej nie mogą liczyć na zaproszenie. W innym poście więcej o życiu prywatnym pozostałej trójki.

1982. Ostatnie znane wspólne zdjęcie kwartetu jako ABBA.
 W okresie swojej największej kariery świat musiał być dla ABBY naprawdę szalonym. Ale piosenka o tym tytule urzekła mnie od pierwszego przesłuchania. Od momentu przełożenia singla 'Money, Money, Money' na drugą stronę. Bardziej z ciekawości niż zachłystywaniem się muzyką kwartetu. 'Crazy World' z wokalem solowym Bjoerna podoba mi się do dzisiaj, uważam, że to wspaniały song. I w piosence niestety historia potoczyła się inaczej. Bohaterowi (Bojoernowi) wydawało się, że opuszcza go ukochana dla innego, który jak się okazuje na końcu jest jej bratem a wszystko nieporozumieniem. W życiu Bojoerna i Agnethy wyszło jednak inaczej... Cóż, szalony świat!
W okresie istnienia zespołu nie przepadałem za jego muzyką; była dla mnie za słodka, zbyt 'kobieca', za mało rockowa. Ale lubiłem 'Knowing Me, Knowing You', 'Summer Night City', 'One Of Us' czy 'Eagle'. Akceptowałem resztę nie próbując zgłębiać albumów zespołu a odnotowując kolejne przebojowe single. Wspomniane piosenki w clipach.I was up with the morning sun
Couldn’t sleep so I thought I’d take a walk
I was thinking of you and me
And I went to your house ’cause I had to talk
I could hardly believe my eyes
When I saw this guy closing your front door
Had a feeling of emptiness
Like I never had before

And I close my eyes
Will you leave me girl
Then I realise
It’s a crazy world

As he disappeared in his car
I was stunned and I didn’t know what to do
Everything I had ever dreamed
Everything in my life’s a part of you
And I just couldn’t move my feet
So I stood on the pavement as you came out
You acted as you didn’t know
What it was all about

And I close my eyes
Will you leave me girl
Then I realise
It’s a crazy world

Baby how could you do it
You just told me lies
And you meet behind my back
With other guys
Baby how could you tell me
There was only me
I was stupid to believe you
I was blind but now I see


Then you smiled and you took my hand
“There is something,” you said, “that you may not know
There’s a couple of men in my life
And one of them is my brother Joe
He’s been gone for a long long time
But he’s back and I think he’s gonna stay
You’ll be seeing a lot of him
He’s so nice in every way”

And I close my eyes
Never leave me, girl
When I realise
It’s a crazy world

So I close my eyes
Never leave me, girl
When I realise
It’s a crazy world


__________________


___________________ 
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW '2016
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz