Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

138: MTW: CARS - "HEARTBEAT CITY"


Singiel, 1985
Strona B: Why Can't I Be You
Album: "Heartbeat City
Kompozycja: Ric Ocasek
Producent: Robert John "Mutt" Lange, The Cars
Wytwórnia: tekst
Długość: 3:47

Druga piosenka The Cars jak dotąd na moim Topi-e, trzecia z Rickiem Ocaskiem. Znakomity singiel, gdzie i drugi utwór mógłby być stroną A. Bo 'Why Can't I Have You' to także klasyczny, bardzo przebojowy utwór tego szalenie popularnego w latach 80-tych amerykańskiego bandu (o zespole sporo pisałem na blogu, zwróć uwag także na pozycje nr 180 oraz 159 MTW 2016).  
Zespół wybrał na singla i tytułowy song albumu bardzo interesujący numer  'Heartbeat City' (podtytuł 'Jacki' - od słów "Oh Jacki / What took you so long" w refrenie, taki zresztą drukowano na okładkach kaset z tym albumem w Ameryce). Zdaniem krytyków utwór opisuje klasyczne życie, klimat zurbanizowanego OZ (czarodziejska krainy ze znanej baśni), ale także może być zawoalowanym erotycznym opisem 'krajobrazu ciała' kochanki. Wspomniana w tytule 'Jacki' może być nazwą chemicznego narkotyku. Sugeruje to zakończenie utworu. Ric śpiewa 'It's my life...'. W swoim utworze 'Heroin' Lou Reed śpiewał o narkotyku: 'it's my wife, it's my life...'
  'Heartbeat City' to chyba najbardziej udany album zespołu. Zasługa oczywiście świetnego materiału muzycznego ale i producenta. W latach 80-tych najciekawsze rockowe albumy produkował John 'Mutt' Lange (takich wykonawców jak AC/DC, Def Leppard, Bryan Adams, Foreigner czy Boomtown Rats). Lange wyprodukował tylko ten jeden album Carsów i odniósł z nim ogromny sukces (oraz składankę ich największych hitów: Greatest Hits). W przypadku albumu 'Heartbeat City', producent wygładził, 'wypolerował' bardziej ostrzejsze brzmienie zespołu znane na czterech wcześniejszych albumach. Muzyka na albumie jest bardziej popowa niż rockowa, choć oczywiście zespół nie zrezygnował z mocniejszych gitar. Łagodzone one były zawsze brzmieniem syntezatorów, ale na tym albumie klawisze są jeszcze bardziej eksponowane. 
Ric Ocasek: Czemu klawisze, a wcześniej gitary? Zawsze lubiłem technologię w muzyce. Chciałem na "Heartbeat City" dodać właśnie trochę nowoczesnego brzmienia. Greg [Hawkes] stworzył piękne partie syntezatorowe. Dodało to utworowi duszy. Był inny niż wcześniejsze nasze kompozycje, choć tak naprawdę nigdy nie rezygnowaliśmy z klawiszy.
 Krytycy dostrzegli te same zabiegi producenckie w albumie amerykańskiego zespołu, które Lange zastosował z Def Leppard na ich albumie 'Pyromania', który dotarł do miejsca nr 2 listy Billboardu (kolejny album DL 'Hysteria', wyprodukowany także przez Lange'a był już nr 1 i gigantycznym hitem na całym świecie). 


Przywiozłem go (Heartbeat City) gdzieś rok po światowej premierze LP, po wizycie na  w stolicy Wegier Budapeszcie. W owych czasach - czyli lata komuny - nasi bratankowie mieli świetnie zaopatrzone sklepy płytowe i większość sprzedawanych tam płyt była wydawana na licencji, nie oryginalne wydania. Z tej wycieczki - w sumie jakiejś tam 'lekko handlowej' podróży - przywiozłem wtedy o ile pamiętam płyty Dire Straits, Supertampu i Madonny. Cała zawartość albumu spokojnie może wejść w zestaw kolekcji Greatest Hits zespołu. Mamy tutaj przecież: "Hello Again",  "Looking for Love", "Magic" ,"Drive" ,"Stranger Eyes" ,"You Might Think" ,"It's Not the Night","Why Can't I Have You" ,"I Refuse"  - wszystkie znakomite popowo-rockowe kawałki (pięć numerów z albumy wydanych na singlu weszło do TOP40 Billboardu, 'Drive' było nr 3). No i jest oczywiście jako ostatni utwór 'Heartbeat City'. Utwór magnetyczny. Pamiętam do dzisiaj słowa mojego starszego brata, który opisywał piosenkę słowami: 'każdy delikatny akord, jedna nuta, brzdęk na gitarze czy uderzenie w klawisz syntezatora jest w odpowiednim miejscu'.
  Największym przebojem z albumu stała się piosenka 'Drive' (będzie jeszcze na Topie), hymn koncertów i akcji charytatywnych Live Aid w 1985 roku. Wszystkie piosenki z albumu, w tym naszą tytułową napisał Ric Ocasek, gitarzysta, wokalista i lider zespołu. Sukces albumu zapewniły zespołowi także bardzo udane videoclipy, zwłaszcza do utworu 'Drive', w którym Ocasek poznał swoją przyszłą żonę, modelkę Paulinę Pourizkovą oraz 'Magic', ze sceną chodzącego po wodzie basenu Ocaska (na dole). Z kolei clip do opisywanego dzisiaj utworu jest bardzo stonowany, obraz nie rozprasza i pozwala się skupić na wspaniałej muzyce. Zbór clipów Cars wydano na dvd zatytułowanym po prostu 'Heartbeat City'. __________________________________________
Oh heartbeat city here we come
And happy days count on thumbs
And nothin' really gets us down
As long as Jacki's back in town
I'm glad you made it
I can't complain
Oh Jacki (Jacki)
What took you so long
On just a holiday
Oh Jacki (oh Jacki)
What took you so long
I thought you knew the way
(Heartbeat city)
The noise electric
Never stops
And all you need
Is what you got
And there's a place for everyone
Under heartbeat city's golden sun
(Jacki)
Oh Jacki
(What took you so long)
What took you so long
On just a holiday
Oh Jacki (Jacki)
(What took you so long)
What took you so long
I thought you knew the way
Oh, yeah yeah yeah
You know, I'm glad you made it
I can't complain
I missed you so badly
When you jumped that train
(Oh Jacki) oh Jacki
(What took you so long)
What took you so long
On just a holiday
Oh Jacki (Jacki)
(What took you so long)
What took you so long
(Thought you knew the way)
I thought you blew away
(Heartbeat city)
Oh heartbeat city
Lights at night
(Heartbeat city)
Keeps getting closer
Out of sight
(Heartbeat city)
Heartbeat city's on the loose
(Heartbeat city)
Better catch
The blue caboose
Oh, huh, heartbeat city
It's my life
(Heartbeat city)

______________________________________
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW - Notowanie z 2016

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz