Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

183. MTW: TOM PETTY & THE HEARTBREAKERS - "You Got Lucky"


Singiel, 1982
strona B: "Between Two World"
Album: "Long After Dark" 1982
Kompozycja: Tom Petty, Mike Campbell
Wytwórnia: Backstreet
Producent: Tom Petty, Jimmy Iowine
Długość: 3:38


                  183

Początki kapeli, 1977, Tom w środku, Mike po lewej.
Podobnie jak serialowy Tony Soprano polubiłem do razu Toma Petty i jego zespół (w zasadzie Tom poza nielicznymi epizodami solo, czy np. w kapeli Mistrzów Travelling Willburys zawsze występował jako on i jego Łamacze Serc, od lat w prawie niezmienionym składzie) w 1977 za sprawą rewelacyjnego singla 'Americna Girl'. Do dzisiaj Tom ma w swoim dorobku olbrzymią pulę przebojowych nagrań i dziwię się, że jego koncerty nie przypominają tych np. Paula McCartney'a, które bez względu na to czy promują akurat nową płytę czy nie, są zestawem 'the best of...' Tom mógłby każdy koncert również raczyć widzów swoim zestawem  "Greatest Hits", ale niestety jego koncerty (mam kilka dvd) są lekko nudne, w czasie oglądania (słuchania) czeka się na te wielkie hity. A ma ich Tom Petty bez liku, że wymienię choćby takie jak 'Mary Jane Last Dance', 'Into The Great Wide Open', 'Learning To Fly', 'Breakdown', 'I Won't Break Down', 'Face In The Crowd', 'Free Falling', 'Refugee' czy choćby mój numer z miejsca 183 : 'You Got Lucky'. Clip nakręcono w tonacji szalejącego wtedy na świecie Mad Maxa, współ-kompozytorem utworu jest jak prawie zawsze gitarzysta zespołu i bliski przyjaciel Toma, Mike Cambell, z burzą włosó przypominającą do złudzenia tą u Briana May'a z Queen. 

 
  'You Got Lucky' nie mieści ogólnie w gronie najwybitniejszych, najpopularniejszych nagrań Artysty (choć to jego drugi numer 1 w USA na rockowej liście Billboardu), ale dla mnie jest esencją w sumie nie tyle wczesnego Petty'ego czy Toma rockowego, bo muzyk nagrywał czasem płyty mocno bluesowe i ... nudne. Znakomita melodia, ciekawa aranżacja i fajny tekst. Mój absolutny klasyk samochodowy. Dobrze mieć go gdzieś na CD pod ręką.


 _________________________________
One, two
You better watch what you say
You better watch what you do to me
Don't get carried away
Girl, if you can do better than me
Go, yea go, but remember
Good love is hard to find
Good love is hard to find
You got lucky, babe
You got lucky, babe
When I found you
You put a hand on my cheek
And then you turned your eyes away
If you don't feel complete
If I don't take you all of the way then
Go, yea go, but remember
Good love is hard to find
Good love is hard to find
You got lucky, babe
You got lucky, babe
When I found you

Tom zawsze podkreślał, że obejrzany w TV pierwszy występ The Beatlesów w programie Eda Sullivana w lutym 1964 roku zmienił nie tylko jego życie, ale życie całej Ameryki. Po latach zaprzyjaźnił się ze swoimi idolami, na zdjęciu wyżej słynna efemeryda Gwiazd, zespół Travelling Willburys : siedzą Roy Orbison i ex-Beatles George Harrison, stoją Jeff Lynne (produkował płyty Toma), drugie wielki idol Petty'ego (Harrisona także) Bob Dylan oraz nasz Artysta z miejsca 183. 'Marzenia się czasem spełniają... George Harrison wprowadził do mego życia najpiękniejszą z możliwych przyjaźni" - wspominał Petty. 
   I jeszcze małą dygresja związana z Petty'em. Bardzo lubię film 'Jerry Mauire' z Tomem Cruisem, szczególnie scenę gdy Cruise wydziera się w aucie śpiewając 'Free Falling', przebój swego imiennika. Polecam cały album Toma Petty'y z tym nagraniem jak i wspomniany film.


______________________________________
 MÓJ TOP WSZECH-CZASÓW - Notowanie z 2016

2 komentarze:

  1. Znam od nich 2 albumy - "Damn The Torpedoes" i "Hypnotic Eye". Żaden z nich mnie nie przekonuje.

    Pozdrawiam, Namuzowani.blog.onet.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. To takie sobie albumy Aniu, z pierwszego warto zwrócić uwagę na 'Refugee', drugi i jak na razie ostatni również rozczarowuje, posłuchaj Greatest Hits lub ' Into The Great...'. Jako całość albumy Toma są takie sobie, stąd mój tutaj tekst o jego przebojach w zanadrzu, które ma ale na koncertach b. dawkuje. Znajdź składankę... good to be king, just for one day... piękne...

    OdpowiedzUsuń