HISTORIA THE BEATLES
Proszę o The Beatles czytać tylko na blogu: HISTORIA THE BEATLES pod adresem: http://fab4-thebeatles.blogspot.com/ - najnowszy post - kliknij wyżej. Posty na tym blogu to pozostałości z "dawnych czasów", bądź te same teksty co na blogu flagowym o F4.
...

Blog o The Beatles

Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

JEFF LYNNE'S ELO - 2014

Impreza: FESTIVAL IN A DAY
Data : 14 września 2014
Miejsce: Hyde Park, Londyn
Organizator: BBC Radio2
zdublowany post (tutaj i na Fab4)
Znakomity koncert, który wpadł do moich zbiorów kilka dni temu, ale obejrzenie go przekładałem na okres po Święcie Zmarłych. Dlaczego na blogu o The Beatles ? Bo Jeff Lynne to... wiemy wszyscy o jego powiązaniach z Fab4, absolutnie.
 Organizator przygotował w tym roku nie lada niespodziankę dla fanów Electric Light Orchestra i oczywiście dobrej muzyki (lista wykonawców na plakacie niżej). Po 28 latach Jeff Lynne, głos, lider, kompozytor, autor 100% sukcesów prawdziwej ELO (na świecie koncertuje zespół ELO Part II – Sąd zabronił dawnym kolegom z zespołu używania oryginalnej nazwy), stanął znowu przed londyńską publicznością na – jak przypuszczam – darmowym koncercie w słynnym londyńskim Parku.
 
  Z dawnego składu E.L.O. (pisownia często bez kropek ELO lub E.L.O. zamiast Electric Light Orchestra) na koncercie 14 września wystąpił klawiszowiec Richard Tandy (na dole na zdjęciu), z którym Jeff współpracuje - jak wspomniał na scenie -  już od... 42 lat . Przypomnę tutaj, że Lynne nie założył ELO a doszedł do kapeli (w miejsce dotychczasowego lidera Roya Wooda) i zdominował ją totalnie. Od jego pojawienia się w zespole zaczęły się sukcesy kapeli.JEFF LYNNE: Nie występowałem na scenie już od jakiegoś czasu ale wiem, że fani prosili o to już od wielu lat. To bardzo ekscytujące pojawić się tutaj w Hyde Parku z Radiem 2 i zrobić coś dużego. Nie mogę się doczekać zagrania moich piosenek z ELO dla wszystkich.

 W czasie koncertu publiczność dowiedziała się (z zapowiedzi aktora Chrisa Evansa), że Jeff po tak długim okresie przerwy od koncertowania w ramach ELO (co prawda w 2001 roku w ramach projektu 'Zoom' nagrał nowe nagrania, płytę, wydał koncert na dvd), zamierza teraz udać się w światowe tournée. Koncert rozpoczął się więc nieprzypadkowo od utworu 'All Over The World' (z filmu 'Xanadu' z Olivią Newton-John). W trakcie koncertu Jeff i jego zespół zagrał 18 utworów, przeważnie klasyków zespołu, choć dla mnie niespodzianką był jeden z moich ulubionych utworów z płyty 'Out Of The Blue', mało znany 'Steppin Out' oraz przypomnienie pierwszego przeboju zespołu: '10538 Overture'

Filmiki z tego postu na blogu: TUTAJOglądając ten koncert na dvd (dźwięk niestety tylko Dolby Stereo – przypuszczalnie koncert nagrany z Telewizji), zdałem sobie sprawę, że kto wie, czy Lynne i jego ELO to nie największy 'posiadacz' (sorry za słowo) przebojów wśród wszystkich muzyków. W repertuarze zespołu może brak kamieni milowych na miarę innych wielkich Klasyków Rocka (McCartney ma ich bez liku), to jednak mógłbym wymienić co najmniej drugie 18 utworów z repertuaru zespołu, nie zagranych na omawianym koncercie, a byłby to znowu zbiór hitów i koncerty niczym by się nie różniły.
Ciekawostką (filmik) było zagranie na koncercie jedynego utworu spoza repertuaru Electric Light Orchestra, piosenki zespołu Travelling Willburys (grał w nim przecież Lynne) 'Handle With Care' dedykowanej przez Gospodarza koncertu zmarłym kolegom: George'owi Harrisonowi oraz Royowi Orbisonowi.


Program:
All Over The World
Evil Woman
Ma-Ma-Ma Belle
Showdown
Livin' Thing
Strange Magic
10538 Overture
Can't Get It Out Of My Mind
Sweet Talkin' Woman
Turn to Stone
Steppin' Out
Handle With Care
Don't Bring Me Down
Rock 'n' Roll Is King
Telephone Line
Mr. Blue Sky
Roll Over Beethoven   
Skład zespołu Jeffa Lynne'a na koncercie w Hyde Parku (muzykom towarzyszyła Orkiestra BBC):
    Jeff Lynne - wokal, gitara
    Richard Tandy - klawisze


oraz:
    Lee Pomeroy - gitara basowa
    Milton McDonald - gitara, chórki
    Mike Stevens - gitara, chórki
    Bernie Smith - klawisze
    Marcus Byrne - klawisze
    Donavan Hepburn - perkusja
    Chereene Allen - skrzypce
    Danny Marsden - trąbka
    Mick Wilson - inst. perkusyjne, chórki
    Iain Hornal - chórki, gitara
    Melanie Lewis-McDonald - chórki

* * *
Muzyczny blog  Historia The Beatles  Music Blog
Polski blog o najwspanialszym zespole w historii muzyki.

5 komentarzy:

 1. Witam. Z całym szacunkiem do autora, jako wieloletni fan ELO czuję się w obowiązku sprostowania dwóch rzeczy. Po pierwsze - Jeff Lynne doszedł do zespołu Wizard, w którym liderem był rzeczony Roy Wood. Potem panowie wspólnie wpadli na pomysł założenia ELO. Na pierwszej płycie "No Answer" obaj muzycy grają razem. Dopiero w 1972 roku po opuszczeniu zespołu przez Wooda, Lynne został liderem formacji. Natomiast jak najbardziej jest współzałożycielem i muzykiem grającym od początku działalności zespołu. Druga sprawa, to ELO Part II. Zaspół ten nie istnieje od odejścia Beva Bevana, do niedawna połowicznego właściciela praw do nazwy Electric Light Orchestra, t.j. od 1999 roku. W tej chwili działają dwie formacje - The Orchestra z Mikiem Kaminskim i Louisem Clarkiem, oraz Phil Bates & Electric band. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. No niestety, ja również popełniłem błąd - oczywiście Lynne doszedł do The Move, natomiast Wizard, to kolejny projekt Wooda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgoda. Pierwszy jednak klon ELO to tylko Wood, od samego początku był tam Bev, perkusista, który dał charakterystyczny sound swych bębnów. Różne źródła podają, że ELO tworzyli razem i Lynne i Wood, w biografii ELO jaką przeczytałem kiedyś w sieci, w oryginale, było, że ELO zakładał tylko Wood. Ale także może być jak piszesz. Bardzo lubiłem swego czasu The Move. Pozdr

  OdpowiedzUsuń
 4. Na 100% Jeff i Roy grali od początku ELO, do tego jeszcze Tandy jeszcze na basie i Bevan na perkusji + bodaj Woolam i Walker

  OdpowiedzUsuń
 5. Racja. ELO założyło kilku muzyków w tym na pewno Wood, Bevan, Lynne. Rzeczywiście utrwaliła się u mnie wiedza, że Lynne doszedł do ELO, a on po prostu przejął fotel lidera po odejściu (wyrzuceniu - różne zdania na ten temat)Wooda

  OdpowiedzUsuń