Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

4. THE BEATLES - osobno.

JOHN LENNON - "Instant Karma" 
Album: "Shaved Fish" 1975

Refren z piosenki (Wszyscy wciąż promieniejemy, jak księżyc, gwiazdy i słońce):
Well we all shine on,
Like the moon and the stars and the sun,
Well we all shine on,
Ev'ryone come on
jest przesłaniem Johna do świata w 1970 roku, choć piosenka została na albumie wydana dopiero w 1975. Singiel z ta piosenką wyszedł 5 lat wcześniej i doszedł nawet do miejsca 3 gdy na 1 wciąż było "Let It Be " The Beatles.
Za książką Philipa Normana "Lennon" podaję w skrócie:  John uznał, że nagrywanie płyt w latach 70-tych nie będzie już takie same jak wcześniej. Chciał by nagrywanie płyt było szybkim, impulsywnym procesem -  "błyskawicznym szkicem". George wezwany tego dnia (plus Klaus Voorman , Alan White oraz Billy Preston  - za konsoletą nieznany im wtedy facet nazwiskiem Spector, Phil) tak wspomina to : "John powiedział mi, że napisał tę melodię, że nagra ją dziś wieczorem i jutro idzie do tłoczni. I o to tu właśnie chodzi - Instant Karma (Błyskawiczna Karma)".
Piosenka do chóralnego śpiewania była bardzo wyluzowana i dowcipna. Za Normanem podaję: "Pomysł tekstu stanowił kwintesencję lennonowskiego poczucia humoru - stare buddyjskie prawo przyczyny i skutku  zastosował do czegoś tak współczesnego i syntetycznego jak kawa instant, która równocześnie niczym jakiś potwór mogła Cie dopaść jeśli na siebie nie uważałeś. / Refren zaś ponownie nawiązywał do kampanii na rzecz  pokoju i pozbawionej przemocy, optymistycznej jedności". Utwór wydano 6 dni później z nalepką :SŁUCHAĆ GŁOŚNO. To pierwszy singiel Beatlesa sprzedany za oceanem w ilości ponad milion sztuk. W linku historyczne wykonanie tego utworu w brytyjskiej telewizji. Proszę zwrócić uwagę na Yoko ;) Tak wtedy wyglądało ich życie - nieustanny performance. No i jak nie kochać Johna ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz