Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

The Beatles - czy o tym wiesz ?

MARTHA, MY DEAR
Album:The Beatles 1968 (White Album).

Urokliwa ballada Paula McCartney'a otwierająca drugą stronę pierwszego winylu ze słynnego Białego Albumu. Tytułowa Martha to pies z rasy Old English Sheepdog (polska nazwa to owczarek staroangielski bobtail), wielka przyjaciółka Paula,na fotkach z nim, Jane Asher oraz trójką Beatlesów. Dwaj liderzy zespołu różnili się w swoich upodobaniach do domowych zwierząt, Paul kochał psy, John był namiętnym kociarzem, był okres gdy w swoim domu miał ich kilka.Mimo, że w tytule mamy psa piosenka niejako dedykowana była także komuś innemu, właśnie wspomnianej Jane, partnerce Paula, która rzuciła go tuż po zaręczynach, znalazłszy go w sytuacji in flagranti z inną kobietą (nie Lindą). Jane byał inspiratorką, muzą wielu piosenek Paula, to młody Beatles, prosty chłopak z Liverpoolu, zamieszkując we wczesnych latach Beatlesów w domu rodziców Jane, (średniej klasy Londyńczyków) dzięki nim zaczął interesować się teatrem, operą , muzyką klasyczną.
Jak wiele piosenek na Białym Albumie tak i na tym nie ma kompletu muzyków z grupy, w tym utworze jest tylko Paul i muzycy studyjni ( w tym także George Martin, Piąty Beatles -  Producent większości nagrań zespołu).


1 komentarz:

  1. To ciekawe nie wiedziałem o tym. A numer bardzo dobry jak cały biały album. No może te rewolucje Lenona na końcu bym sobie odpuścił , mimo najszerszych chęci, nie odkryłem w tych zlepkach taśm nic co przykułoby ma uwagę. :)

    OdpowiedzUsuń