HISTORIA THE BEATLES
Proszę o The Beatles czytać tylko na blogu: HISTORIA THE BEATLES pod adresem: http://fab4-thebeatles.blogspot.com/ - najnowszy post - kliknij wyżej. Posty na tym blogu to pozostałości z "dawnych czasów", bądź te same teksty co na blogu flagowym o F4.
...

Blog o The Beatles

Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

CHRIS NORMAN A.D.2011


CHRIS NORMANTIME TRAVELLER TOUR , THE GERMANY TOUR  '2011
DVD: lokalizacja: Mannheim '2011

Pierwszym zagranicznym zespołem, na którego byłem koncercie byli Smokie w 1977 roku. To był jeden z nielicznych zespołów zza żelaznej kurtyny, który odwiedził nas kraj będąc wciąż na topie. Co prawda jeszcze rok później zespół miał jeszcze dwa wielkie przeboje: Mexican Girl i Oh Carol ale generalnie niebawem miał się rozpocząć schyłek tej naprawdę fajnej kapeli, nieodzownie kojarzącej się z latami 70-tymi. Z czasem wokalista zespołu Chris Norman odszedł, 'zadomowił' się w Niemczech (nagrywał m.in. kompozycje Dieter Bohlena, mózgu Modern Talking), reszta zespołu grała w kolejnych wcieleniach zespołu, nagrywając co prawda wciąż nowe płyty, podobne do siebie jak krople wody, odcinając kupony od dawno minionej sławy i poszukując wciąż wokalisty o głosie identycznym jak Norman (jeden z nich, Alan Barton zginął w wypadku samochodowym w 1995). Dzisiaj z oryginalnego składu gra chyba w Smokie basista Terry Uttley. Brian Connolly, wokalista niezwykle popularnej kapeli glam-rocka zmarł jakiś czas po rozpadzie zespołu. Sweet reaktywował się wzorem Smokie, szukali także podobnego głosu nowego wokalisty i tak samo hm... skończyli na graniu gdzie popadnie.

Pamiętam numery 'Bravo' z piosenką 'If You Think You Know How To Love Me' na 1-szym miejscu list przebojów tego magazynu młodzieżowego oraz to, że zespół nazywał się wtedy Smokey (zmienili nazwę na Smokie, gdy dowiedzieli się, że za oceanem żyje od wielu lat  artysta nazwiskiem Smokey Robinson). Ale drugi swój wielki przebój, 'Don't Play Your Rock And Roll To Me' (podobnie jak pierwszy także autorstwa Nicky Chinna i Mike'a Chapmana - chyba obok 'Living Next Door To Alice' - także tej samej pary autorskiej - największe przeboje zespołu) zespół wydał jeszcze jako Smokey.
 Przypominam ten zespół dzisiaj bo wpadło mi do domowej kolekcji dvd koncertowe z 2011 roku, relację z koncertu w Niemczech Chrisa Normana, w ramach jego trasy po kraju naszych zachodnich sąsiadów, promującego jego album 'Time Traveller' (w Mannheim). Wrażenia: koncert bardzo udany, Chris wciąż z tym samym charakterystycznym głosem, wszystkie największe przeboje Smokie zagrane (tracklist), zespół towarzyszący bardzo profesjonalny, widać, że Chrisa lubią Nimecy i on sam się znakomicie w tym kraju czuje ale … No tak, oprawa sceniczna taka sobie, koncert zarejestrowany w jakimś niewielkim klubie, może kinie, na widowni podstarzali Niemcy, brakowało jeszcze tylko sprzedawanego tam piwa. Tysiąc, może dwa tysiące ludzi maksymalnie na widowni. Niewiele, prawda ? Ale artysta i cały zespół stanęli na wysokości zdania ze zrozumiałego powodu. Koncert filmowany a dvd przeznaczone przede wszystkim na rynek niemiecki gdzie Norman i Smokie do dzisiaj cieszą się olbrzymim powodzeniem.
 Warto byłoby sprowadzić Chrisa dzisiaj do nas. Ja na pewno chciałbym taki koncert jak na dvd obejrzeć. Podróż w lata młodości gdzie bardzo czekało się na kolejne przeboje Smoków, zwłaszcza tych, które wyszły spod pióra spółki Chinn-Chapman (piszących wtedy dla wszystkich prawie gwiazd brytyjskiego glam-rocka jak Mud, Sweet czy Suzi Quatro). Koncertowe wersje największych przebojów Smokie naprawdę bliskie tym oryginalnym, w tym drugim zespole Smokie zawsze brakowało oryginalnej barwy głosu Chrisa, choć starano się by każdy wokalista Smokie dysponował podobną barwą głosu z lekką chrypką. 
Od zawsze było wiadomo, że ulubionym zespołem Normana, jak i innych członków Smokie są The Beatles, ale na koncercie z coverów Chris wybrał dwa inne klasyki: 'Boxer' duetu Simon i Garfunkel, oraz ku memu zdumieniu największy bodajże hit Marca Bolana i T.Rex, 'Get It On'. Nie zabrakło oczywiście przeboju 'Stumblin' In', który kiedyś Chris zaśpiewał razem w duecie z Suzi Quatro. Perełką koncertu z dvd, poza oczywiście numerami Smokie, jest dla mnie cover piosenki 'Chasing Cars' kapeli z Snow Patrol, stosunkowo młody przeboju bo z 2006 roku. W oryginale zjawiskowa, w wykonaniu Chrisa i jego bandu nie mniej interesująca.
_____________________________
 W 1976 roku zdobyliście ogromną popularność w całej Europie. Polska szalała na Twoim punkcie. Jak wspominasz ten czas?
– Pierwszy wielki hit, który sprawił, że byliśmy znani w Europie to był utwór z 1975 roku o nazwie „If you think you know how to love me”, a potem mieliśmy dwa lub ​​trzy więcej trafień przed „Alice” i resztą. Kiedy pojechaliśmy do Polski w 1977 roku, polecieliśmy tam z Los Angeles, gdzie byliśmy przez kilka tygodni. To była duża różnica kultur, proszę pamiętać, że to było w czasach komunistycznych. Pamiętam, że robiliśmy wspaniałe show ze wspaniałą publicznością (czyt)

___________________________________
Smokie (1977) w najsłynniejszym składzie (od lewej): Terry Uttley, Chris Norman, Pete Spencer i Alan Silson. Ku swemu zaskoczeniu skład podałem z pamięci. O zespole na blogu pisałem już kilka razy, choćby tutaj: 1 oraz 2.
Na koniec: koncert to promocja nowego albumu Chrisa w 2011 'Traveller Tour' ale niestety nie znam go. Piosenki z niego śpiewane na koncercie brzmiały miło ale wtórnie. W linkach Chris z 2011 oraz sprzed lat, razem z kolegami ze Smokie, w 'If You Think...', dla mnie najlepszej piosenki zespołu. In The Heat Of The Night (Live) - Ch.Norman
If You Think You Lobe How To Love Me - Smokie___________________________

*** Muzyczny blog *** Mój Top Wszechczasów ***  
 *** TOP Best Songs - EVER  *** 
BLOG - MIX (FILM, SPORT, KSIĄŻKA)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz