HISTORIA THE BEATLES
Proszę o The Beatles czytać tylko na blogu: HISTORIA THE BEATLES pod adresem: http://fab4-thebeatles.blogspot.com/ - najnowszy post - kliknij wyżej. Posty na tym blogu to pozostałości z "dawnych czasów", bądź te same teksty co na blogu flagowym o F4.
...

Blog o The Beatles

Wyszukiwanie : .Szukaj w blogu.

2. Szukaj w blogu - zbiórczo

TOP 100 - WOKALIŚCI.

wg. magazynu Rolling Stone


Aretha Franklin
Pisząc o Creedence Clearwater Revival napisałem, że renomowany magazyn muzyczny "Rolling Stone" umieścił Johna Fogerty, wokalistę zespołu na 72 miejscu najwspanialszych, największych wokalistów. Przyjrzałem się temu zestawieniu z duzym zainteresowaniem - wszak mocno gustuję w listach zestawieniach i tego typu plebiscytach i między innymi po to ten blog - i oto przedstawiam Wam pierwszą 50-tkę. Sam Cooke, którego obecność tak wysoko może dziwić, to amerykański muzyk, piosenkarz uznawany za twórcę gatunku soul. Wzorowali się na nim tacy giganci jak Marvin Gaye, Aretha Franklin, Stevie Wonder, James Brown czy Otis Redding i to usprawiedliwia wysoką pozycję tego mało znanego mi piosenkarza. 
Fanów operowej skali głosu Freddiego zaskoczy jego odległa pozycja na liście bo aż 18-ta, równie daleko - ku memu zaskoczeniu jest Michael Jackson. Lista nie jest zbyt przestarzała skoro na 50-tym miejscu znalazł się Christina Aguilera czy w na dalszym miejscu np. Bjork. Ciekaw byłem czy do setki załapią się George Harrison czy George Michael ale niestety nie, zabrakło ich. Mimo to uważam te zestawienie za bardzo rzetelne, nie przypominam sobie tutaj jakiegoś specjalnie wyjątkowego głosu, specjalnej osobistości sceny, której tutaj zabrakło (może lekko zastanawia brak Barry'ego Gibba czy Barbry Streisand). Wysoka obecność Dylana świadczy o sile samego Artysty w przekazywaniu emocji i oddziaływaniu jego muzyki (teksty!) niż o samej skali głosu czy jakości wokalnej. Gdyby tylko ona była pod uwagę mielibyśmy tutaj pewnie Jimmy'ego Somerville'a (z Bronski Beat i The Communards). Chwała Bogu, że nie choć jego "Song For A Friend" czyli piosenka z następnego postu jest miłym dla ucha, po prostu świetnym numerem i nie razi piejący, bardzo wysoki głos Jima.
  Post jako top wstawiłem do serii o zestawieniach. Jako ilustrującą piosenkę do postu wybrałem song "Reepect" Aresthy Franklin, wybrany przez "Rolling Stone" jako numer 5 na liście 500 przebojów wszech-czasów. Nie rozumiem tego wyboru, pioseneczka jak pioseneczka, może dla przeciwwagi przebój Arethy z George Michaelem, gdzie Artystka rzeczywiście pokazuje wspaniałą skalę głosu i interpretację. 
1 - Aretha Franklin
2 - Ray Charles
3 - Elvis Presley
4 - Sam Cooke
5 - John Lennon
6 - Marvin Gaye
7 - Bob Dylan
8 - Otis Redding
9 - Stevie Wonder
10 - James Brown
11 - Paul McCartney
12 - Little Richard
13 - Roy Orbison
14 - Al Green
15 - Robert Plant
16 - Mick Jagger
17 - Tina Turner
18 - Freddie Mercury
19 - Bob Marley
20 - Smokey Robinson
21 - Johnny Cash
22 - Etta James
23 - David Bowie 24 - Van Morrison
25 - Michael Jackson
26 - Jackie Wilson
27 - Hank Williams
28 - Janis Joplin
29 - Nina Simone
30 - Prince
31 - Howlin' Wolf
32 - Bono
33 - Steve Winwood
34 - Whitney Houston
35 - Dusty Springfield
36 - Bruce Springsteen
37 - Neil Young
38 - Elton John
39 - Jeff Buckley
40 - Curtis Mayfield
41 - Chuck Berry
42 - Joni Mitchell
43 - George Jones
44 - Bobby "Blue" Bland
45 - Kurt Cobain
46 - Patsy Cline
47 - Jim Morrison
48 - Buddy Holly
49 - Donny Hathaway
50 - Bonnie Raitt

Ciekawsze pozycje poniżej czyli ciekawi piosenkarze na dalszych pozycjach zestawienia:

59. Rod Stewart
64. Axl Rose
86. Art Garfunkel
93. Annie Lennox
Pełne zestawienie oczywiście na oficjalnych stronach tego świetnego magazynu muzycznego.


__________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz